Dom

Aranżacja małej łazienki w bloku i na poddaszu. Jaka będzie najlepsza? Z wanną czy z prysznicem?

Dom

Autor:
Adrian
Adamczyk
anatoliy_gleb/Getty ImagesAranżacja małej łazienki

Aranżacja małej łazienki przypomina układanie puzzli. Różnica jest jednak taka, że w układance wystarczy włożyć elementy na miejsce, a w łazience, oprócz ładnego, gotowego obrazka ważna jest także funkcjonalność. Z tego względu dylemat, jaki stawia aranżacja małej łazienki – z prysznicem czy z wanną – jest najczęściej spotykany.

Odpowiedź na pytanie, czy aranżacja małej łazienki powinna uwzględniać prysznic, czy wannę, wbrew pozorom wcale nie jest oczywista. Zależy przede wszystkim od naszych upodobań w kwestiach kąpielowych. Czy lubimy się wylegiwać w ciepłej wodzie, czy wolimy nabierać energii lub zmywać zmęczenie całego dnia pod prysznicem. Ważne są także metraż i cechy charakterystyczne samej łazienki. Dopiero gdy uwzględnimy wszystkie te czynniki, aranżacja łazienki z prysznicem lub z wanną może być sukcesem.

Aranżacja łazienki – w bloku, na poddaszu

Istotne jest także, czy czeka nas aranżacja małej łazienki w bloku czy może aranżacja łazienki na poddaszu. Te dwie sytuacje bardzo się od siebie różnią i różne bywają odpowiedzi na pytanie, jaka będzie najlepsza aranżacja łazienki. W bloku ściany w łazience często bywają ścianami nośnymi. Mogą być też zbudowane z żelbetowej płyty, której nie da się wyciąć i wstawić w innym miejscu, by nieco powiększyć przestrzeń małego wnętrza łazienki.

Aranżacja łazienki na poddaszu natomiast to problem skosów. Szczególnie dotkliwy, gdy na dodatek czeka nas aranżacja małej łazienki. 4 m2 to niedużo, ale jeśli przestrzeń dodatkowo ograniczają skosy dachu – robi się naprawdę ciasno. Aranżacja łazienki na poddaszu wymaga uwzględnienia wysokości sufitu – nie wszędzie da się stanąć wyprostowanym, a chcemy zostawić sobie taką możliwość przy umywalce i w kabinie.

Trudne do osiągnięcia jest uzyskanie wysokości 200 cm, więc rzadziej spotykana na poddaszu jest aranżacja łazienki z prysznicem. W tej sytuacji raczej wybierana jest wanna. To dlatego, że tuż przy samej ścianie nad wanną może być nieco niżej, ale skos musi być na takim poziomie, by po wyjściu z kąpieli można było się swobodnie wyprostować. Oznacza to, że ścianka kolankowa musi mieć co najmniej 110 cm wysokości, a dach kąt nachylenia 45 stopni.

Aranżacja małej łazienki w bloku

To trudne zadanie. W blokach z wielkiej płyty częściej zdarzają się łazienki malutkie niż duże. Aranżacja łazienki 4–5m2 pozwala już nieco swobodniej planować przestrzeń i zastanawiać się, czy ma być to łazienka z prysznicem, czy wanną. Natomiast aranżacja łazienki 3m2 wymaga ścisłego reżimu w planowaniu i w zasadzie wyklucza możliwość wstawienia wanny – najmniejsza zajmuje na podłodze 120x70 cm, przy czym doliczyć warto metr wolnej przestrzeni przed nią, by można było bezpiecznie z niej wyjść. Dla wygodnej kabiny wystarczy 80x80 cm, na dodatek można ją wcisnąć w kąt.

Aranżacja małej łazienki z prysznicem

Ważna jest sama kabina prysznicowa, a w zasadzie jej kształt i sposób otwierania. Do małej łazienki najlepsza będzie narożna półokrągła lub kwadratowa. Dobrze, gdy wyposażona będzie w przesuwne drzwi, a jeśli mają być uchylne, to koniecznie dwuskrzydłowe – będzie wygodniej wchodzić do kabiny. Podwójne skrzydła drzwi są dość krótkie, więc nie ma obaw, że będą się obijać o pozostałe sprzęty.

Czasem warto przemyśleć zakup samych szklanych drzwi, na przykład kiedy czeka nas aranżacja łazienki z oknem, a jest to małe pomieszczenie z niedużym oknem tuż pod sufitem i blisko narożnika. Kącik taki można zamknąć drzwiami, ściany, zabezpieczając przed wilgocią glazurą.

Aranżacja łazienki z wanną

Jeśli przestrzeń pozwala myśleć o wannie, mamy do wyboru dwa warianty – albo kupimy krótką wannę, która zajmie niewiele miejsca, ale nie będzie bardzo wygodna, albo poświęcimy nieco więcej przestrzeni i wybierzemy model narożny.

Długość wanien prostokątnych zaczyna się od 120 cm. I o nich warto myśleć, gdy czeka nas aranżacja malutkiej łazienki. Jest to jednak za mało, by człowiek średniego wzrostu mógł swobodnie się położyć. Dlatego te modele są zazwyczaj głębsze i kąpiel odbywa się w nich w zasadzie na siedząco. Gdy zależy nam na pełnym relaksie w kąpieli, wybierajmy wanny o długości 140 cm, choć dla człowieka o wzroście 170–180 cm optymalna jest wanna o długości 160 cm.

Ważna jest też szerokość sprzętu. Najwęższe modele mają 70 cm szerokości i są dość ciasne. Standardowo wanny mają o 10 cm szerokości więcej, a luksusowe sprzęty 90–100 cm. O takich jednak można myśleć, gdy czeka nas aranżacja dużej łazienki.

Aranżacja dużej łazienki

Gdy miejsca jest dość, nie musimy tak pilnie strzec każdego centymetra wnętrza łazienki. Aranżacja dużej łazienki – 6 m2 lub więcej – pozwala myśleć, czy może wstawić do niej i wannę, i prysznic. To bardzo wygodne i kuszące rozwiązanie. Nie bez powodu tak właśnie wygląda najczęściej aranżacja nowoczesnej łazienki. Mając do dyspozycji spory metraż, warto pamiętać o minimach zalecanych przez architektów. Szczególnie ważna jest wolna przestrzeń przed wanną i przed kabiną. Musimy mieć wystarczająco dużo miejsca, by móc wyjść z kąpieli czy spod prysznica i wytrzeć się. Podobnie warto zadbać o wolne miejsce przy umywalce (również metr) – tu wykonujemy najwięcej czynności higienicznych. Aranżacja łazienki, także dużej, powinna uwzględniać te odległości, jeśli ma być ergonomiczna.

Zobacz wideo: Żywica epoksydowa na podłodze - jak ją położyć

HGTV: Żywica epoksydowa na podłodze - jak ją położyć
HGTV: Żywica epoksydowa na podłodze - jak ją położyć
HGTV

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: anatoliy_gleb/Getty Images

Pozostałe wiadomości