Żołnierze amerykańscy oddali hołd Powstańcom Warszawskim. "Pamiętamy"

Dziś 75. rocznica Powstania Warszawskiego. Hołd Powstańcom złożyli, stacjonujący w Polsce, żołnierze amerykańskiej armii oraz Ambasada USA w Polsce. Na koncie Ambasady USA zamieszczono film, w którym żołnierze wspominają odwagę i poświęcenie Powstańców Warszawskich.

Zobacz też: Hanna Stadnik: "Kochaliśmy Polskę i kochamy Polskę"! 75. rocznica Powstania Warszawskiego >>> 

Patriotyzm, odwaga, poświęcenie

Na filmie, który zamieszczono na koncie Ambasady USA żołnierze wymieniają cechy, które charakteryzowały Powstańców Warszawskich i oddają im honorowy salut.

Odwaga, hart ducha, bohaterstwo, heroizm, patriotyzm, poświęcenie, determinacja, walka o wolność. Chwała bohaterom Powstania Warszawskiego ! PAMIĘTAMY !

Okolicznościowy wpis Ambasady USA

Amerykańscy żołnierze pełniący służbę w Polsce oddają hołd Bohaterom Powstania Warszawskiego. #Pamiętamy @1944pl

Wieniec pod Pomnikiem Powstańców na pl. Krasińskich

Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher złożyła wieniec pod Pomnikiem Powstańców na pl. Krasińskich

.@USAmbPoland oddaje cześć bohaterom Powstania Warszawskiego, składając wieniec pod Pomnikiem Powstańców na pl. Krasińskich w Warszawie #Pamiętamy

Powstanie Warszawskie 1.08.1944

75 lat temu, 1 sierpnia 1944 r., na mocy decyzji dowódcy AK gen. Tadeusza Komorowskiego "Bora" w Warszawie wybuchło powstanie. Przez 63 dni powstańcy prowadzili z wojskami niemieckimi heroiczną i osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i dominacji sowieckiej. Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. Jego militarnym celem było wyzwolenie stolicy spod niezwykle brutalnej niemieckiej okupacji, pod którą znajdowała się od września 1939 r.

Zginęło niemal 200 tysięcy ludzi

W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Poległo również ok. 3,5 tys. żołnierzy z Dywizji Kościuszkowskiej. Straty ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie zburzone. Specjalne oddziały niemieckie, używając dynamitu i ciężkiego sprzętu, jeszcze przez ponad trzy miesiące metodycznie niszczyły resztki ocalałej zabudowy.

Do niemieckiej niewoli trafiło ponad 15 tys. powstańców, w tym 2 tys. kobiet. Wśród nich niemal całe dowództwo AK, z gen. Komorowskim, mianowanym przez prezydenta RP Władysława Raczkiewicza 30 września 1944 r. Naczelnym Wodzem.

"Potraktowano nas gorzej niż sprzymierzeńców Hitlera"

W wydanej po kapitulacji odezwie do "Do Narodu Polskiego" Krajowa Rada Ministrów i Rada Jedności Narodowej z goryczą stwierdzały: "Skutecznej pomocy nie otrzymaliśmy. (...) Potraktowano nas gorzej niż sprzymierzeńców Hitlera: Italię, Rumunię, Finlandię. (...) Sierpniowe powstanie warszawskie z powodu braku skutecznej pomocy upada w tej samej chwili, gdy armia nasza pomaga wyzwolić się Francji, Belgii i Holandii. Powstrzymujemy się dziś od sądzenia tej tragicznej sprawy. Niech Bóg sprawiedliwy oceni straszliwą krzywdę, jaka Naród Polski spotyka, i niech wymierzy słuszną karę na jej sprawców".

Kontrowersje wokół decyzji o rozpoczęciu Powstania Warszawskiego

Wielkość strat poniesionych przez stronę polską w wyniku powstania powoduje, że decyzja o jego rozpoczęciu do dziś wywołuje kontrowersje.

Autor: Anna Kobyłka

Źródło: PAP

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!