Styl Życia

Złote Piaski, Bułgaria… ciągłe plażowanie czy aktywny wypoczynek? Miejsca, które warto tam zobaczyć

Bułgaria (Złote Piaski i Słoneczny Brzeg) jest niezwykle popularnym miejscem, w którym wakacje spędzają nasi rodacy. Zachwyca nas miękki, złoty (a jakże!) piach, przejrzyste morze i wspaniała pogoda. Nie bez znaczenia są także stosunkowo niskie ceny. Dla wielu z nas wyjazd w to miejsce jest synonimem leniwego wypoczynku i imprez. O tym, co jeszcze warto, a nawet TRZEBA zobaczyć w Bułgarii opowiedziała nam Magdalena Genow, autorka książki: "Bułgaria - złoto i rakija"

Magdalena Genow:

  • Bułgaria jest nowoczesnym państwem. Te kurorty Słoneczny Brzeg i Złote Piaski mają świetną bazę noclegową i turystyczną. Nie ma parawanów - są parasole. 
  • Zdecydowanie polecam turystom, zwidzić też tę Bułgarię górską. Rylski Monaster to jest chyba najjważniejszy i najpiękniejszy zabytek w Bułgarii. Mistyczna, wspaniała atmosfera. Polecam zostać tam na nocleg. Świetny klimat. 

Zobacz też: Weekendowe wyprawy. Gdzie można się wybrać? Co trzeba zobaczyć? >>>  

Złote Piaski oferują nie tylko leniuchowanie na plaży i kąpiele w morzu, ale i mnóstwo atrakcji dla turystów lubiących aktywny wypoczynek.

Złote Piaski – plaża, czyli idealne miejsce na relaks

Złote Piaski nie są tak nazywane bez powodu. Według legendy , to właśnie w tym miejscu piraci zakopali zrabowane złoto, które zostało zamienione w piasek o wspaniałym kolorze. Plaża jest bardzo zaciszna, kameralna i mniej zatłoczona niż ta w Słonecznym Brzegu. Wypożyczyć można tutaj leżaki i parasole, które umilą plażowanie i wygrzewanie się na słońcu. W Złotych Piaskach temperatura w wakacyjnym okresie (czerwiec-wrzesień) sprzyja kąpielom zarówno słonecznym, jak i morskim. W ciągu dnia temperatura powietrza wynosi około 25℃, w nocy spada o kilku stopni. Deszcze są sporadyczne. Temperatura wody w tym czasie jest bardzo przyjemna – wynosi około 23℃.

Zobacz też: Awiofobia – jak pokonać lęk przed lataniem? >>> 

Bułgarskie Złote Piaski – atrakcje

Złote Piaski = atrakcje ! Zdziwieni? Jeżeli destynacją Twoich tegorocznych wakacji jest właśnie ten kurort, to sprawdź, co warto zobaczyć Złotych Piaskach !

Zabytkiem wartym odwiedzenia jest Monaster Aładża. Jest to znajdująca się w skale pozostałości dawnego klasztoru. Zakłada się, że został on wykuty już w IV wieku, jednakże aktualnie można podziwiać konstrukcję i wyposażenie pochodzące z XII wieku. Zwiedzać można dwupiętrowy kompleks, w skład którego wchodzą m.in. dwie cerkwie, kaplica, cele mnichów, jadalnia, kuchnia, a także krypta. Ściany cel pokrywają wyryte w skale przez mnichów wielobarwne freski. Przy okazji wizyty w Monasterze Aładża warto odwiedzić znajdujące się niedaleko muzeum, którego zbiory stanowią rozmaite ikony i dokumentacja związana z działalnością klasztoru. Otoczenie budynku również jest niezwykle ciekawe – stanowi je Park Narodowy Złote Piaski , w którym podczas długich spacerów podziwiać można najrozmaitsze gatunki bułgarskiej flory i fauny.

Jak na tak niewielki kurort, trzeba przyznać, że atrakcje w Złotych Piaskach są naprawdę niesamowite.

Zobacz też: Turystyka ezoteryczna w Polsce. Czy miejsca mocy naprawdę istnieją? >>> 

Co robić w Złotych Piaskach oprócz zwiedzania?

Złote Piaski w Bułgarii są świetnym miejscem nie tylko dla miłośników imprez w klubach. Zadowalają także fanów innego typu eventów np. koncertów i festiwali, których w okolicy odbywa się mnóstwo – zwłaszcza w okresie letnim.

Złote Piaski są świetnym miejsce dla osób kochających aktywny wypoczynek. Miejsce to gwarantuje mnóstwo form spędzania czasu. Spróbować można tu między innymi: wspinaczki, jazdy konnej, a także surfingu, windsurfingu czy kitesurfingu.

Na uwagę zasługuje także największy park wodny w Bułgarii, zlokalizowany w Złotych Piaskach, który gwarantuje godziny niesamowitej frajdy i wodnej zabawy dla całej rodziny.

Nurkowanie w Złotych Piaskach – to jedna z największych atrakcji kurortu! Wszystko dzięki bogatej florze i faunie oraz wielu wrakom zatopionym w wodach Morza Czarnego. Warto zaznaczyć, że wiele szkółek nurkowania oferuje zajęcia zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Osoby o każdym stopniu zaawansowania – od laików aż po zawodowców – mogą czerpać przyjemność z podziwiania podwodnego świata wokół Złotych Piasków. Nurkowanie możliwe jest zarówno z akwalungiem, jak i na wstrzymanym oddechu (tzw. freediving ).

Nie lada atrakcją są też spacery po kurorcie. Złote Piaski zachwycają bogatymi willami i przystaniami jachtowymi.

Zobacz też: Budapeszt – zwiedzanie stolicy Węgier >>> 

Złote Piaski – miasto Warna i Nessebar

Będąc w Bułgarii, warto wybrać się do Warny i Nessebar . Miasta te są niesamowitą atrakcją turystyczną i skrywają wiele tajemnic. Do obowiązkowych punktów wycieczki do Warny należą m.in. mauzoleum Władysława Warneńczyka oraz delfinarium i Płanczad Nezawimost. Nessebar to atrakcja sama w sobie miasto to jest jednym z najstarszych, żywych do dziś miast w Europie, przez co zostało wpisane na listę zabytków UNESCO.

Co warto kupić w Złotych Piaskach?

Burgas, Złote Piaski to miejsce, z którego można przywieźć mnóstwo niesamowitych pamiątek. Obowiązkową jest kosmetyk z olejkiem różanym. Wszystko dlatego, że Bułgaria znana jest z Doliny Róż, w której produkuje się ten popularny na całym świecie składnik. Na uwagę zasługuje też bułgarskie rzemiosło artystyczne: ceramiczne i drewniane tradycyjnie dekorowane wyroby. Ciekawym, choć kosztownym, prezentem z Bułgarii są ręcznie malowane ikony. Nie tylko piękne, ale i praktyczne będą futra i kożuchy przywożone z tamtego obszaru, mimo że nie kojarzą nam się z wakacyjnymi wojażami. Pijący alkohol powinni zaopatrzyć w Złotych Piaskach w kilka butelek białego lub czerwonego wina, a także rakii i mastiki (anyżówki).

Mamy nadzieję, że już wiesz, co warto kupić w bułgarskich Złotych Piaskach , życzymy więc udanych zakupów!

Co sądzisz o tym artykule?
102
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
2
11.07.2019
Sławek
w Bułgarii jest co robić, jeździmy tam od 2-3 lat i na prawdę są piękne regiony. W tym roku też lecimy, tym razem do innej części tego kraju z Itaką . Zobaczymy czy będzie równie fajnie jak w tamtym roku :D
23.06.2019
Emcia
Byłam w maju, nie polecam, brudno wszędzie, korupcja, na każdym straganie podróbki, oszukują. Zresztą jak tanie wycieczki to nie ma co kokosow sie spodziewac. Wiem jedno nigdy wiecej do Bulgarii.