Styl Życia

Złapał 20-metrowe fale i pobił rekord. "Woda szarpie i mieli w każdym możliwym kierunku, do tego ściąga na dno oceanu"

Dzień Dobry TVN

Styl Życia

Złapał 20-metrowe fale i pobił rekord. "Woda szarpie i mieli w każdym możliwym kierunku, do tego ściąga na dno oceanu"

Dzień Dobry TVN

Adam Warchoł to niezwykle zdolny surfer. 19-latek "złapał" właśnie niemal 20-metrową falę i pobił rekord świata. Jak tego dokonał? Kto zaszczepił w nim miłość do sportu? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawiali z nim Małgorzata Ohme oraz Filip Chajzer.

Adam Warchoł pobił rekord świata

"Szczęki" to nie tylko tytuł kultowego już dzisiaj filmu, ale także olbrzymich fal, które "atakują" surferzy i windsurferzy. Jednym z nich jest Adam Warchoł. Ten pochodzący z Polski 19-latek pobił właśnie rekord świata. Nastolatek zdołał "złapać" niemal 20-metrową falę

- Miałem szczęście, że mogłem pływać na takich falach i trafić na takie warunki. Jestem super szczęśliwy, że udało mi się złapać taką falę - mówił w Adam Warchoł w rozmowie z Dzień Dobry TVN.

Do złapania tak olbrzymiej fali trzeba się jednak odpowiednio przygotować.

- O tym, że pojawi się taka fala, wiedzieliśmy od około tygodnia. Kiedy nadszedł ten dzień, musieliśmy dopłynąć statkiem do tego konkretnego miejsca, jest ono oddalone mniej więcej godzinę drogi od zwykłej plaży - wspominał surfer.

Adam Warchoł - jak zaczął surfować?

Na filmie dokumentującym jego wyczyn widać, jak zalewa go potężna fala. W jednej chwili surfer znika pod wodą. Co się wtedy dzieje?

- Trudno opisać to, co dzieje się pod wodą. Woda szarpie w każdą stronę, mieli w każdym możliwym kierunku, do tego ściąga na dno oceanu. Aby to przetrwać, trzeba zachować spokój i być bardzo zrelaksowanym - opowiadał nastolatek. Warto zaznaczyć, że nie mierzył się tylko z jedną falą, ale z całą serią.

- Wszystkim się wydaje, że najgorszy jest tylko ten pierwszy moment, czyli uderzenie pierwszej fali, ale to nieprawda. Każde kolejne jest równie trudne i nieprzyjemne - podkreślił nasz rozmówca.

Jak zaczęła się jego przygoda z surfowaniem?

- W wieku 6 lat przeniosłem się na południe Hiszpanii. To tam, dzięki tacie, nauczyłem się surfingu i windsurfingu. On też bardzo dużo pływa i mnie w to wciągnął. Później zacząłem brać udział w zawodach. W styczniu 2020 roku pojechałem na Maui, to jedno z najlepszych miejsc na świecie do trenowania surfingu. Moim marzeniem było, żeby tu być - wyznał. 

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

10-letni Leon walczy o każdy oddech. Czym jest Klątwa Ondyny?

"Wysłałam go raz: pierwszy i ostatni". Czy panowie naprawdę tak kiepsko radzą sobie z robieniem zakupów?

Reprymendy, klapsy, zakazy: czy kara dla dziecka przynosi efekty? "Opiera się przede wszystkim na lęku"

Co sądzisz o tym artykule?
93
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0