Newsy

Koronawirus w Polsce. Zakaz handlu w niedziele zostanie czasowo zniesiony?

Zakupy

Image taken by Mayte Torres/Getty Images

Newsy

Koronawirus w Polsce. Zakaz handlu w niedziele zostanie czasowo zniesiony?

Zakupy

Image taken by Mayte Torres/Getty Images

Zakaz handlu w niedziele ma zostać zawieszony? Premier przedstawił założenia pakietu antykryzysowego przeznaczonego dla przedsiębiorców i pracowników. Rządowy plan pomocowy dla firm dotyczy m.in. rozwiązań dotyczących handlu.

Czy zostanie przywrócony handel w niedziele?

W związku z pandemią koronawirusa, czasowe przywrócenie w niedziele zaopatrzenia sklepów i handlu przewiduje rządowy pakiet pomocowy dla firm. Taką informację podała w środę Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. 

Zaznaczono, że pakiet zakłada szereg innych działań o charakterze szczegółowym lub będących na etapie analizy i opracowywania. 

Czy to oznacza, że sklepy w niedzielę będą otwarte? Okazuje się, że najprawdopodobniej nie. Złagodzenie przepisów będzie dotyczyło jedynie możliwości pracy w branży, ale sklepy nie będą otwarte dla kupujących. Business Insider poprosił Ministerstwo Rozwoju o zinterpretowanie przepisu.

Chodzi o czasową rezygnację z obowiązywania zakazu wykonywania w niedziele i święta przez placówki handlowe czynności polegających na rozładowywaniu, przyjmowaniu i ekspozycji towaru pierwszej potrzeby 

- odpowiedziało Ministerstwo Rozwoju.

Na szczegóły dotyczące zmian w handlu musimy zaczekać do czasu wejścia w życie spec ustawy.

Pomysł złagodzenia ograniczeń w handlu skomentowała dla portalu money.pl Renata Juszkiewicz, szefowa Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

Trzeba robić wszystko, by minimalizować tłok w sklepach. Bo przecież w walce z wirusem ważne jest to, byśmy trzymali odpowiednią odległość od siebie. A jeśli będziemy się w sklepach tłoczyć, to trudniej będzie nam tego wirusa pokonać

- powiedziała w rozmowie z money.pl

Kiedy zostanie wprowadzona specustawa

Premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej zapowiedział, że projekt ustawy będzie odnosił się do wielu ustaw, a rząd przygotuje ją do końca tygodnia. 

Do końca tygodnia chcemy przygotować wszelkie ustawy, a konkretnie to chcemy ująć to w jednej specjalnej ustawie o charakterze tarczy antykryzysowej. Chcielibyśmy ją uchwalić w przyszłym tygodniu na posiedzeniu Sejmu

- powiedział w środę premier.

Niedziele handlowe - co na to "Solidarność"?

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę przewiduje możliwość pracy w niedzielę w związku z sytuacjami kryzysowymi. Przewidzieliśmy taką możliwość i nie trzeba jej nowelizować

-  twierdzi Alfred Bujara, szef Sekretariatu Banków, Handlu i Usług NSZZ „Solidarność”.  

Umożliwia to punkt 8. art. 6. ustawy o infrastrukturze krytycznej

Co prawda nie ma tam mowy o pandemii, ale oczywistym jest, że jest ona sytuacją wpisującą się w zarządzanie kryzysowe 

- uważa Bujara.

Ustawa o zakazie handlu w niedzielę

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta, która weszła w życie 1 marca 2018 roku, w tym roku przewiduje, że handel jest dozwolony w siedem niedziel w roku.

Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, kawiarniach. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

 Zobacz też:

Wszystko, co musisz wiedzieć o koronawirusie i sytuacji w Polsce 

Zostań w domu! Mamy dla ciebie najciekawszą ofertę filmów i seriali

666 sposobów na spędzanie czasu z dziećmi. Jak się nie nudzić na kwarantannie? 

Źródło: PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
161
38
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
22
19.03.2020
Zamknąć markety
Idiotyzm. Jak 90% decyzji w tym kraju. Jasne dajcie im jeszcze niedziele handlowe, bo łażenie hordą po parkach w czasie kwarantanny to za mało!!! Zamiast ograniczyć prace sklepów do góra 5h to jeszcze niedziele handlowe. Kasjerzy powinni zorganizować strajk. Nie doceniacie a bez nich padniecie szybciej niż komar zimą.
19.03.2020
chudy44
A sprzedawcy którzy są teraz najbardziej narażeni będą pracować 7 dni w tygodniu, już są braki personalne bo cześć na opiece bo nie maja co zrobić z dziećmi, druga cześć na L4,
19.03.2020
sprzedawca
To jakaś kpina, zamykają urzędy, zamykają szkoły, ograniczają dostęp do aptek, do poczty, do lekarza wejść nie możesz, a handel ma działać bez przerwy. Mamy codziennie się narażać bez chwili wytchnienia? No kurcze co to ma być?! U nas nie ma ograniczeń w puszczaniu klientów, wchodzi tyle ich ile chce, żadnych dodatków za prace w tym okresie nie dostaniemy, ponieważ dyrekcja uważa, że jakby nas tak nagradzali to chodzilibyśmy chorzy, więc oni się nie przyczynią do tego, a tu się jeszcze dowiaduję że nawet w niedziele nie odpoczniemy?Jak na razie to tylko niedziela jest dniem prawdziwej kwarantanny..
19.03.2020
Zabbba
To dopiero beda wycieczki po sklepach pracuję w sklepie i co tam kwarantanna klienci latają jak szaleni i uwierzcie jest to sklep monopolowy od 16 do 22 400 klientów
19.03.2020
Sprzedawca
Proponuję zrobić ogólno polski strajk sprzedawców.
19.03.2020
kasjerka
NIe zamierzam w niedziele pracować tak jak i moje kolezanki
19.03.2020
haha
Chyba klieci sami będą sobie pracować, bo to już jest jakas kpina
19.03.2020
No iewierze
No chyba przesadzaja . Pracuje w handlu,do mojego sklepu nie ma wyznaczonej ilosci osob. Dlaczego w obliczu tak wielkiego ryzyka,na ktore sie narazam bedac w sklepie bede musiala siedziec w niedziele w pracy? Ludzie nie przychodza po rzeczy pierwszej potrZeby,a po to ze im sie nudzi w domu i uzywaja testerow, pytaja sie itd. CHORE
18.03.2020
Grazia
Niech ludzie siedza w domu a nie jeszcze w niedziele beda urzadzac sobie spacery w dodatku z dziecmi bo ile mozna bedzie siedziec w domu z dziecmi. Zly pomysl chandek w niedziele
18.03.2020
Sprzedam Koronke w Niedziele
Glośno mówi sie o kwarantannie ,nie wychodzeniu z domu .A tu niespodzianka sklepy otwarte w niedziele .Super tu najszybciej wiecej ludzi zarazi się anonimowo .Brawo DLA RZADU PIS ZA GŁUPOTE BRAWO !!!!
18.03.2020
Justa
Taaak niech idą na zakupy rodzinne w niedzielę bo 6dni w tygodniu to za mało.Na pewno to zmniejszy ryzyko zarażenia się.??
18.03.2020
Dolores
Ciekawa jestem kto pomysli o pracownikach sklepów, może niech każą jeszcze je 24h otwierać żeby ludzie mieli gdzie się gromadzić i zagrażać sobie nawzajem i tym biednym ludziom co w tych sklepach pracują.
18.03.2020
Sylwia
Jesteśmy jedna tych grup które są najbardziej narażone na kontakt z wirusem nasze dzieci siedzą w domu a my sprzedawcy jeszcze w niedziele do pracy!Po prostu brak słów i gdzie tu walka z wirusem ?!
18.03.2020
mona
jeżeli wrócą handlowe niedziele to niech rząd sam sobie zapiernicza !!!! piszę to w swoim i koleżanek/kolegów imieniu....Nie dość ze jesteśmy narażeni...musimy jeździć do pracy !! to jeszcze wolne niedziele chcą nam zabrać !!! SKANDAL
18.03.2020
Nana
Niech premier sam pójdzie do sklepu .popracuje 5 dni i poprzerzuca kilka palet towaru w niedzielę a potem w poniedzialek idzie do pracy kolejne 6 dni. Wtedy pogadamy. Skończyły się maratony nawet po 13 dni z rzędu i to nam zabierają? Skandal
18.03.2020
Aga
Te nasze prawo i ich pomysly sa coraz durniejsze. Zamiast zamknac sklepy aby ludzie nie chodzi i zwalczyc wirusa jak najszybciej to oni chca zwiekszyc ryzyko zachorowań. Brawo?
18.03.2020
Karolina
To głupota żeby otwierać sklepy w niedzielę i będziemy bardziej narażeni na zarażenia
18.03.2020
Pimpek
Właśnie a kto popatrzy na kasjerów ?? Nie dość że jesteśmy tak samo narażeni jak lekarze i pielęgniarki to jeszcze 7 dni w tygodniu mamy być do dyspozycji ?? To jest chyba żart.
18.03.2020
Aga
Już widzę jak handlowe niedziele rozładują tłok w sklepach ????
18.03.2020
Buczyna
No tak jakby teraz osoby pracujące w marketach miały mało pracy może w ogóle zamknijmy ich niech nie wychodzą a nocami wykładają towar? pracownicy sklepów to też ludzie którzy są narażeni przez kontakt z klientami a odstęp między klientem który pakuje swoje zakupy a sprzedawcą raczej nie jest wystarczający
18.03.2020
Aneta
Pewnie niech przywroca to my kasijerzy padniemy jak muchy
18.03.2020
Ola
Niestety ale przywrócenie handlu nie spowoduje że ludzi w sklepach będzie mniej.To jest głupota,w niektórych sklepach nawet jak był handel w niedzielę przychodziło dużo ludzi.
Rozwiń wszystkie komentarzy