Współuzależnienie – na czym polega i jak sobie z nim radzić?

Mężczyzna siedzący na kanapie, rozmawiający z terapeutką
NoSystem images
Kiedy ktoś zmaga się z uzależnieniem, cierpią również członkowie jego rodziny. Narastające stopniowo problemy wpływają negatywnie na samopoczucie domowników, mają zły wpływ na relacje partnerskie i zaburzają prawidłowe funkcjonowanie całej rodziny. Hazard, narkotyki oraz nadmierne spożywanie alkoholu mają nie tylko destrukcyjny wpływ na samego uzależnionego, ale oddziałują też negatywnie na jego najbliższych.

Ciągłe napięcie i poczucie zagrożenia pojawiające się w rodzinie uzależnionego to przyczyny stresu i cierpienia zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Należy mieć świadomość, że bliscy współodczuwają to, co dotyka uzależnionego i niektórzy nie radzą sobie z problemem, który nagle pojawia się w ich życiu.

Co to jest współuzależnienie?

Osoba będąca w bliskiej relacji z uzależnionym może również być narażona na poważne problemy. Współuzależnienie to jedna z konsekwencji wynikających z życia z człowiekiem uzależnionym. Doświadczając współuzależnienia w związku (bądź w innej bliskiej relacji), można zauważyć zaprzestanie samorealizacji i porzucenie własnych marzeń. Zamiast tego współuzależniony skupiony jest na zachowaniach uzależnionego i stara się do nich dopasować. Dla takich osób współprzeżywanie problemu wraz z bliskim wydaje się czymś zupełnie naturalnym.

Współuzależnienie – objawy

Osoba cierpiąca na współuzależnienie alkoholowe może intensywnie skupiać się na uczuciach i zachowaniach alkoholowych pijącego. Partner lub bliski stara się ukrywać problemy uzależnionego przed otoczeniem. Szuka też wymówek usprawiedliwiających picie. Współuzależniony może również zaprzeczać, że istnieje jakikolwiek problem. Pojawiają się również sytuacje, w których bliski chce przejąć kontrolę nad problemem uzależnionego . W takich przypadkach dochodzi do ograniczania sytuacji alkoholowych, odmierzania ilości trunków, wylewania alkoholu czy kupowania napojów procentowych dla pijącego w celu ograniczenia uzależnionemu potrzeby wychodzenia z domu. Współuzależnienie alkoholowe przejawia się również przejmowaniem obowiązków osoby pijącej przez jej bliskiego. Partner czy członek rodziny stara się wówczas wypełniać zaniedbywane przez alkoholika obowiązki domowe. Współuzależniony często czuje się również odpowiedzialny za łagodzenie konsekwencji wynikających z picia: dba o wizerunek i higienę partnera czy członka rodziny, kłamie, a nawet płaci długi.

Współuzależnienie to nie choroba

Warto zdawać sobie sprawę, że współuzależnienie nie jest chorobą. Definiuje się je jako zespół nieprawidłowego przystosowania się do sytuacji problemowej. Osoba współuzależniona myśli przede wszystkim o tym, w jaki sposób zapanować nad piciem partnera, przez co nieświadomie zaczyna odpowiadać za funkcjonowanie uzależnionego. Podejmowanie takich działań często przyczynia się do ułatwiania picia alkoholikowi. Wśród osób, u których stwierdzono problem współuzależnienia, rozpoznane zostały: zaburzenia adaptacyjne, zaburzenia stresowe pourazowe, a także ostra reakcja na stres. Współuzależnienie to przypadłość diagnozowana wyłącznie u osób dorosłych. W przypadku dzieci nie jest to możliwe – najmłodsi muszą żyć w warunkach, które zapewniają im bliscy.

Życie z osobą uzależnioną – czy każdemu grozi współuzależnienie?

Współuzależnienie niezwykle często pojawia się w rodzinach czy związkach, gdzie występuje problem uzależnienia. Czasem jednak udaje się żyć pod jednym dachem z osobą borykającą się z problemem picia czy zażywania narkotyków, unikając przy tym współuzależnienia. Niestety, rzadko zdarzają się takie sytuacje. Współuzależnienie od hazardu, narkotyków czy alkoholu sprawia, że w rodzinie zaczyna panować chaos. Bliscy uzależnionego zatracają własną tożsamość, przestają dbać o swoje potrzeby. Bez fachowej pomocy niezwykle trudno jest poradzić sobie w obliczu takiej sytuacji.

Współuzależnienie – jak sobie pomóc?

W przypadku stwierdzania współuzależnienia, warto skorzystać z fachowej pomocy. Dzięki niej możliwa stanie się poprawa zdrowia psychosomatycznego. Osoby cierpiące na współuzależnienie alkoholowe czy inny problem, powinny poszukać wsparcia w odpowiednich ośrodkach. W miejscach, takich jak placówki terapii uzależnień, oferowana jest bezpłatna pomoc dla wszystkich, którzy chcą z niej skorzystać.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Jak rozpoznać i leczyć uzależnienie od telefonu?

Dzień Dobry TVN

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!