Gorące tematy

Wolin czy Lech? Polska planeta potrzebuje nazwy. Ruszyło głosowanie

Gorące tematy

Wolin czy Lech? Polska planeta potrzebuje nazwy. Ruszyło głosowanie

Ciri, Wolin albo Boruta - tak może nazywać się planeta, odkryta przez polskich astronomów pod kierownictwem prof. Andrzeja Niedzielskiego. Na nazwę planety i jej gwiazdy można głosować do końca października tego roku, wybierając spośród siedmiu propozycji, zgłoszonych wcześniej przez Polaków. O polską planetę zapytaliśmy gości Dzień Dobry TVN: prof. Andrzeja Niedzielskiego i dr Krzysztofa Czarta, przewodniczący konkursu.

Jest to część globalnego konkursu prowadzonego przez Międzynarodową Unię Astronomiczną (IAU), w ramach którego wszystkie kraje otrzymały prawo nazwania po jednej planecie.

>>> Zobacz także:

Głosowanie na nazwę dla polskiej planety

Polacy wybiorą nazwę dla planety BD+14 4599 b, którą w 2009 r. odkrył zespół polskich astronomów z Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, pod kierunkiem prof. Andrzeja Niedzielskiego.

W pierwszym etapie konkursu Polacy nadesłali aż 2800 propozycji nazw dla polskiej planety i jej gwiazdy. Spośród tak wielu propozycji jury konkursu wybrało siedem par nazw. I to właśnie spośród nich Polacy wyłonią - w drugim etapie - ostateczną propozycję nazwy.

Oto finałowe propozycje (pierwsza nazwa w parze dotyczy gwiazdy, a druga - planety):

  • Geralt i Ciri to postaci z cyklu wiedźmińskiego Andrzeja Sapkowskiego;
  • Jantar i Wolin to nazwy związane z polskim wybrzeżem;
  • Piast i Lech to postaci z legend o początkach państwa polskiego;
  • Polon i Rad to nazwy pierwiastków chemicznych odkrytych przez polską fizyczkę i chemiczkę, dwukrotną laureatkę nagrody Nobla Marię Skłodowską-Curie;
  • Solaris i Pirx to tytuł powieści oraz postać z książek Stanisława Lema;
  • Swarog i Weles to słowiańskie bóstwa;
  • Twardowski i Boruta to postaci z baśń i legend.

Internetowe publiczne głosowanie na nazwy gwiazdy i planety ruszyło w poniedziałek 9 września i potrwa do 31 października. Głosować można pod adresem: www.iau100.pl/planety.

Po zakończeniu głosowania komitet konkursowy podsumuje wyniki, po czym prześle do Międzynarodowej Unii Astronomicznej polską propozycję nazwy dla planety i gwiazdy. Wskaże też dwie propozycje rezerwowe.

Ostateczne wyniki dla wszystkich krajów, w tym - Polski - zostaną ogłoszone w grudniu 2019 roku.

Gdzie znajduje się polska planeta i jej gwiazda?

System BD+14 4559 jest widoczny na niebie w konstelacji Pegaza. Gwiazda znajduje się w zasięgu amatorskich teleskopów, a nawet lornetek. Jest dobrze widoczna wieczorami przez sporą część roku (jesienią i zimą). Odległość do całego jej układu wynosi 161 lat świetlnych. Gwiazda układu jest nieco mniejsza i mniej masywna niż Słońce. Z kolei sama planeta jest podobna do Jowisza, choć trochę większa i nieco od niego masywniejsza. Parametry wskazują, że jest ona planetą gazową.

Co ciekawe, jej orbita przebiega w ekosferze - czyli takim obszarze wokół gwiazdy, gdzie warunki umożliwiają obecność na powierzchni planety wody w stanie ciekłym.

Źródło: PAP / Info. własne |
Co sądzisz o tym artykule?
81
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0