Przed nami noc spadających gwiazd. Perseidy to rój meteorytów widoczny na niebie co roku. W tym roku można je oglądać od 17 lipca do 24 sierpnia, jednak najlepiej obserwować je w trakcie maksimum, które wypada dzisiejszej nocy
Perseidy 2019 - noc spadających gwiazd
Podobnie jak w poprzednich latach, Perseidy będą miały swoje maksimum w nocy z 12 na 13 sierpnia – to właśnie wtedy możemy spodziewać się nawet 100 zjawisk w ciągu jednej godziny. Perseidy będą poruszać się po niebie z prędkością 59 kilometrów na sekundę.
Więcej:
- Ogromna asteroida zbliży się w sierpniu do Ziemi
- Kim są członkowie załogi Apollo 11?
- Cała prawda o Trójkącie Bermudzkim
Perseidy 2019 - kiedy i gdzie oglądać noc spadających gwiazd?
W tym roku w obserwacji spadających gwiazd może nam trochę przeszkodzić Księżyc. W nocy z 12 na 13 sierpnia Księżyc bowiem będzie świecił jasno, dążąc do pełni, która przypada na 15 sierpnia. Jednak jeśli wybierzemy odpowiednie miejsce, uda nam się zaobserwować to wyjątkowe zjawisko.
Transmisję będzie można obejrzeć na stronie NASA, jak i na YouTubie. Jeżeli jednak na własne oczy chcemy się przekonać jak wygląda niebo spadających gwiazd to dobrze jest udać się w miejsce z dala od miejskich świateł, dzięki czemu warunki do obserwacji nocnego nieba będą o wiele lepsze.
Spadająca gwiazda - meteor
Popularne określenie "spadająca gwiazda" to w języku astronomów "meteor" - krótkotrwały, świetlny ślad na niebie. Wbrew obiegowej nazwie, meteory nie są jednak gwiazdami. Zjawisko meteoru powstaje, gdy w ziemską atmosferę wpadnie mały skalny okruch z przestrzeni kosmicznej (tzw. meteoroid). Jeżeli bryła jest na tyle duża, by przetrwać lot przez atmosferę i spaść na powierzchnię, wówczas nazywana jest meteorytem. Szczególnie jasne meteory, których blask jest większy niż jasność planety Wenus, nazywane są bolidami.
Można zobaczyć przez cały rok
Spadające gwiazdy można zobaczyć praktycznie przez cały rok - pojawiają się losowo, choć niektóre występują grupowo. Te drugie nazywane są rojami meteorów.
Znanych jest wiele rojów meteorów. Do najaktywniejszych i najbardziej regularnych należą właśnie sierpniowe Perseidy. Rój ten kojarzyli już starożytni. Inna jego nazwa to "łzy Świętego Wawrzyńca", bowiem 10 sierpnia przypada rocznica jego męczeńskiej śmierci.
Cały okres aktywności Perseidów przypada od 17 lipca do 24 sierpnia. W okresie maksimum w ciągu godziny może się ich pojawić nawet do 150, a w ciągu 2-3 minut można obserwować od kilku do kilkunastu meteorów.
Są szybkie, mają białą barwę, a ich ślady przez moment "utrzymują się" na niebie.
Jak i gdzie obserwować?
Jak obserwować meteory? Nie wymaga to astronomicznego sprzętu, wystarczy gołe oko. Najlepiej znaleźć w okolicy miejsce, które jest najmniej oświetlone, by lampy nie świeciły w oczy. Im ciemniejsze - tym lepiej, bo więcej meteorów można wówczas dostrzec. Można patrzeć na całe niebo, przy czym najlepiej nie wpatrywać się w sam radiant (punkt na niebie, z którego meteory wydają się wylatywać), a na fragmenty nieba położone w odległości kilkudziesięciu stopni od niego (radiant Perseidów w okresie maksimum znajduje się w gwiazdozbiorze Perseusza).
Przy okazji Księżyc, Saturn i Jowisz
Przy okazji podziwiania meteorów można też obserwacji innych obiektów na nocnym niebie. 12 sierpnia wieczorem nad południowym horyzontem widać Księżyc (prawie w pełni), a blisko niego świeci Saturn (po prawej stronie). Nieco dalej dostrzeżemy Jowisza. Z kolei wysoko na niebie można zobaczyć tzw. Trójkąt Letni. W jego wierzchołkach znajdują się trzy jasne gwiazdy: Wega z konstelacji Lutni, Deneb z gwiazdozbioru Łabędzia oraz Altair z Orła.
Autor: Filip Yak
Źródło: PAP