Newsy

Władimir Bukowski nie żyje. Rosyjski pisarz miał 76 lat

Fot. Getty Images/Avalon_Studio

Newsy

Władimir Bukowski nie żyje. Rosyjski pisarz miał 76 lat

Fot. Getty Images/Avalon_Studio

W niedzielę wieczorem w Cambridge w Wielkiej Brytanii zmarł, w wieku 76 lat, rosyjski pisarz i dysydent Władimir Bukowski. Jak donoszą rosyjskie media, pisarz w ostatnich latach poważnie chorował.

Więziony przez władze ZSRR

Bukowski w ZSRR był wielokrotnie więziony za organizowanie demonstracji w obronie dysydentów. Dzięki niemu Zachód dowiedział się o sowieckiej praktyce zamykania dysydentów w szpitalach psychiatrycznych; sam Bukowski w tzw. psychuszkach spędził w sumie niemal 12 lat.

Nie zdecydował się na powrót do Rosji

W 1976 roku został deportowany na Zachód - władze w Moskwie wymieniły go na ówczesnego lidera Komunistycznej Partii Chile Luisa Corvalana. Od tego czasu żył na emigracji, po 1991 kilkukrotnie odwiedził Rosję, ale nie zdecydował się na powrót na stałe. Kilkukrotnie gościł w Polsce.

Przeciwnik Unii Europejskiej

W ostatnich latach życia mieszkał w Cambridge w Wielkiej Brytanii. Kilkukrotnie gościł w Polsce. Był przeciwnikiem Unii Europejskiej (traktował UE jako „związek socjalistycznych republik europejskich”), sprzeciwiał się dalszej integracji w jej obrębie oraz postępującemu zawężaniu sfery wolności jednostki. 

Źródło: PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
66
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0