W sobotę do szpitala w Gorzowie Wielkopolskim trafiła 10-letnia dziewczynka, która była pod wpływem alkoholu. Jak doszło do tej sytuacji? Dlaczego dzieci, coraz wcześniej, sięgają po alkoholi i jak temu zapobiegać? Marcin Sawicki spotkał się z Marzeną Śpiewak z zespołu prasowego komendy wojewódzkiej i Magdaleną Białowąs psychoterapeutką. Gościem w studiu DDTVN była psycholog Joanna Heidtman.
Policja wyjaśnia okoliczności zdarzenia
Policja będzie wyjaśniała okoliczności tego zdarzenia - jak doszło do tego, że dziecko znalazło się na placu zabaw bez opieki i było pod wpływem alkoholu.
W sobotę do szpitalnego oddziału ratunkowego w Gorzowie Wielkopolskim trafiła 10-letnia dziewczynka, która była pod wpływem alkoholu. Na miejscu udzielono jej pomocy medycznej. Została zwolniona po czterech godzinach. Policjanci oddali dziewczynkę pod opiekę opiekunom. Obligatoryjnie poinformujemy też sąd. Sprawą będą zajmowali się policjanci, którzy mają ogromne doświadczenie w pracy z dziećmi. Oni na co dzień zajmują się takimi sprawami. Takich zdarzeń mamy bardzo dużo. To policjanci, którzy m.in. biorą udział w spotkaniach w szkołach. Na nich spoczywa obowiązek wdrażania profilaktyki.
powiedziała w rozmowie z Marcinem Sawickim Marzena Śpiewak z zespołu prasowego komendy wojewódzkiej
Kiedy dziecko sięga po alkohol? Dlaczego?
Co powoduje, że dziecko decyduje się spróbować alkoholu, co jest najczęstszą przyczyną takich zachowań? Zdaniem Joanny Heidtman dużo zależy od tego, jak alkohol jest wykorzystywany w domu rodzinnym.
Co innego jeżeli mamy oprawę okazyjną, a co innego, jeżeli alkohol jest sposobem radzenia sobie przez rodziców z różnymi problemami. To nie jest tak, że jeżeli alkohol pojawia się w domu, to znaczy, że już dziecko po niego sięgnie.
Istotnym czynnikiem, który skłania dziecko do sięgnięcia po procenty jest często wpływ grupy rówieśniczej i chęć bycia zaakceptowanym, trudności w szkole i problemy, z którymi nastolatek nie umie sobie poradzić.
Kiedy dziecko nie radzi sobie ze swoimi problemami. Kiedy czuje się odizolowane, samotne. Zapominamy często o tym jak silna jest grupa rówieśnicza. To jest wiek kilkunastu lat, kiedy zaczyna się eksperymentowanie z różnymi niebezpiecznymi zachowaniami. Dlatego, żeby nie wyłamać się z grupy, być zaakceptowanym.
Jak ustrzec dziecko przed zagrożeniami związanymi z alkoholem?
Sposobem na ustrzeżenie dziecka przed wczesnym kontaktem z alkoholem jest zdaniem Joanny Heidtman uodpornienie go na konformizm wobec grupy. Można to osiągnąć poprzez zbudowanie w nim poczucia pewności siebie.
Wiadomo, że dziecko zawsze będzie podatne na wpływ otoczenia, ale im bardziej będzie się czuło słabe, o niskiej samoocenie, tym większy będzie miała na nie wpływ grupa i ono zrobi przeróżne głupstwa, łącznie z alkoholem.
O alkoholu trzeba z dzieckiem rozmawiać
Magdalena Białowąs psychoterapeutka
O alkoholu trzeba z dziećmi rozmawiać od początku. Już w przedszkolu. Myślę już wtedy rozmawiać z dzieckiem o różnych zagrożeniach, że trzeba unikać alkoholu, narkotyków, prądu, obcych osób. W tej kwestii nie ma tematów tabu. Trzeba pamiętać o jednej rzeczy. Kiedy dziecko sięga po alkohol? Wtedy, kiedy czuje się samotne i nie ma wsparcia w systemie rodzinnym.
97 procent młodzieży gimnazjalnej miało inicjację alkoholową
Statystyki wskazują na to, że już 62 procent dzieci w szkole podstawowej miało inicjację z alkoholem, a w szkole gimnazjalnej to nawet 97 procent dzieci. Badania informują, że średnia wieku inicjacji alkoholowej wynosi 12 lat i niestety ten wiek się obniża.
Autor: Anna Kobyłka