Dlaczego kobiety jedzą więcej przed miesiączką?
Tuż przed miesiączką u kobiet pojawia się nie tylko rozdrażnienie, ale także nieodparta chęć na coś słodkiego. Zgodnie z zapewnieniami naukowców, sytuacja ta może się pojawiać ze względu na wahania poziomu hormonu serotoniny, który odpowiada także za zmiany nastroju. By poprawić sobie nastrój, sięgamy więc po czekoladę, lody czy ciastka. Dzieje się tak, gdyż nasz organizm domaga się węglowodanów, które wyrównają poziom hormonów. Nikt nie powiedział jednak, że w czasie miesiączki kobiety powinny sięgać po niezdrowe przekąski. Potrzebę na cukier zaspokoić mogą również owoce.
- Przed miesiączką większość kobiet ma większy apetyt, jesteśmy bardziej rozdrażnione, a nasz nastrój spada. Brakuje nam serotoniny znanej jako hormon szczęścia, a jeżeli czujemy się gorzej, chcemy ten humor jakoś sobie poprawić i jemy – powiedziała psychodietetyk, Sylwia Prawdzik.
W czasie przedmiesiączkowym kobiety nie ograniczają się w spożywanych kaloriach, tłumacząc, że to tylko kilka dni w miesiącu. Przyjmuje się, że w tych okresie panie są w stanie spożyć każdego dnia nawet 500 kalorii więcej. Choć jednorazowe przyjemności nie zrobią nam wielkiej krzywdy, w przypadku dbania o formę, kilkudniowe i regularne "dni rozpusty" mogą pokrzyżować nasze plany. Nagłe spadki cukru wynikające ze spożycia słodyczy, mogą nasilać napady wilczego głodu, a to umacniać będzie błędne koło sięgania po słodycze.
Często dopada nas wilczy głód, a jak się ograniczamy, to jeszcze bardziej chce nam się jeść. W takich chwilach warto zadbać o to, żeby te posiłki były pełnowartościowe, regularne, żeby nie doprowadzać do przegłodzenia
– powiedziała.
Jak zaspokoić potrzebę na słodkie?
Jedzenie potrafi na chwilę zaspokoić nasze potrzeby i dać nam przyjemność. Prawda jest jednak bolesna i w większości przypadków po zjedzeniu dużego kawałka tortu pojawiają się wyrzuty sumienia, a nasze samopoczucie znów spada. Warto więc znaleźć alternatywne sposoby, dzięki którym nasz poziom serotoniny wzrośnie, a my poczujemy się lepiej. Co możemy zrobić?
- w tym okresie warto zadbać o regularne posiłki, dzięki czemu zapobiegniemy gwałtownym spadkom glukozy we krwi, a tym samym napadom wilczego głodu. Co więcej, pamiętajmy, aby w każdym posiłku znalazły się warzywa i owoce - bo w naszych jadłospisach właśnie tego brakuje.
- Zadbajmy o inne przyjemności, które poprawią nam nastrój: aromatyczna kąpiel, spacer, trening, rozmowa z przyjaciółką, zabawa z dziećmi, dobra książka lub film.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl
Zobacz także:
Pierwsza miesiączka – czy to już? Objawy i przebieg
Gwyneth Paltrow leczy COVID-19 dietą i pobytem w saunie. Ostra reakcja eksperta
Dieta na mrozy, czyli co jeść zimą? Sprawdź, co radzi specjalista
Autor: Nastazja Bloch