Dzień Dobry Extra

Wiktor Jerofiejew: "Z Mołotowem słuchaliśmy Głosu Ameryki"

Dzień Dobry Extra

Wiktor Jerofiejew: "Z Mołotowem słuchaliśmy Głosu Ameryki"

Wiktor Jerofiejew to rosyjski pisarz i publicysta. Jego ojciec był dyplomatą i tłumaczem Józefa Stalina, a wujek Wiaczesław Mołotow był jedną z ważniejszych postaci sowieckiej polityki. Z księdzem Kazimierzem Sową wybraliśmy się na spotkanie z pisarzem w jego moskiewskim mieszkaniu.

Rosja według Jerofiejewa

Mamy dwa kraje. Jeden to jest kraj kultury rosyjskiej. To jest kraj bogaty, bardzo ciekawy, nalzży do zachodu, do Europy. Drugi kraj to jest imperium rosyjskie. Putin należy do tego kraju. Te dwa kraje nie lubią się wzajemnie. Kiedy Putin jedzie do Trumpa to nie jesteśmy z tego zadowoleni. To jest triumf głupoty. Kiedy słuchamy Czajkowskiego, Prokofjewa, czy czytamy dobrą książkę, to jest coś innego. 


Kim jest Stalin dla dzisiejszych Rosjan?

Oni patrzą na Stalina jak na Boga, który zrobił dla Rosji wiele dobrych rzeczy. Co nie jest prawdą. On zabił cały naród. Naród nie istnieje. 
Kiedy jesteś biedny i nie masz nic innego to mówisz. Przecież mieszkam w IMPERIUM i już jest lepiej. 
Stalin nie jest dla nich komunistą, który zabił miliony ludzi. Stalin to jest wróg Hitlera.

Co Rosjanie myślą o Polsce?

Polska to taki kraj, który ma dobre stosunki z naszymi wrogami - Ameryką i Ukrainą, ale z drugiej strony Polska to nie jest kraj, którego się nienawidzi. Za czasþów sowieckich Polska była dla ZSRR witryną Europy, była na podium, ale nie można cały czas być na podium. Teraz mamy przerwę, może wrócimy do tej przyjaźni.

Nowa książka Jerofiejewa - Różowa mysz

W najnowszej książce Wiktora Jerofiejewa mała dziewczynka schodzi na dno oceanu w poszukiwaniu rodziców, których zabrała fala.

To dno to nie jest tylko Rosja. To jest dno różnych koszmarnych rzeczy. Ludzie umierają i idą tam. W książce szczęśliwa rodzina rozpadła się, bo miłość czasem mija, a Marusia chce iść tam, na dno i sprawić by rodzina była znowu szczęśliwa.

Przyjaźnił się z Wiaczesławem Mołotowem

Przez lata byliśmy przyjaciółmi i słuchaliśmy razem, każdego wieczoru, rosyjskojęzycznego Głosu Ameryki. Kiedyś usłyszeliśmy, że studenci Uniwersytetu Białoruskiego rzucali w policję koktajlami Mołotowa.
Spytałem wujka co to jest koktajl Mołotowa - odpowiedział - To bzdura.

Metropol - magazyn niepokorny

W 1979 był jednym z inicjatorów wydania magazynu Metropol, który ukazał się z pominięciem cenzury. Za tę niesubordynajcę wyrzucono go ze Związku Literatów i objęto zakazem druku, a jego ojca odwołano z placówki dyplomatycznej.

Wiktor Jerofiejew młody ojciec

Pierwszą żoną Jerofiejewa była Polka, drugą Ukraina, obecnie związany jest z Rosjanką Katją - świeżo upieczoną absolwentką szkoły filmowej, z którą ma córkę Mariannę.

Jestem nie tylko pisarzem ale też młodym ojcem córki która ma rok i pięć miesięcy.

Powieści

 • 1990 - Rosyjska piękność
 • 1996 - Sąd Ostateczny
 • 1999 - Encyklopedia duszy rosyjskiej
 • 2004 - Dobry Stalin
 • 2012 - Akimudy
 • 2019 - Różowa mysz

Zbiory

 • 1980 - Życie z idiotą
 • 1997 - Mężczyźni
 • 2001 - Bóg X – zbiór opowiadań
 • 2006 - Rosyjska apokalipsa
 • 2008 - Świat diabła
 • 2015 - Ciało 
Co sądzisz o tym artykule?
63
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0