Newsy

Uważajcie na drogach i chodnikach - może być bardzo ślisko. IMGW ostrzega

Znak drogowy ostrzegający przed śliską nawierzchnią

Fot. Sjoerd van der Wal/ Getty Images

Newsy

Uważajcie na drogach i chodnikach - może być bardzo ślisko. IMGW ostrzega

Znak drogowy ostrzegający przed śliską nawierzchnią

Fot. Sjoerd van der Wal/ Getty Images

Dla siedmiu województw na północy kraju IMGW wydał w poniedziałek ostrzeżenia pierwszego stopnia przed oblodzeniem. Alertem objęte są: Pomorze, Warmia i Mazury, Podlasie, województwo kujawsko-pomorskie oraz część Mazowsza, Lubelszczyzny oraz woj. zachodniopomorskiego.

Zgodnie z prognozą IMGW, na tym obszarze po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem lub mokrego śniegu zamarzać będzie nawierzchnia dróg i chodników. Temperatura minimalna może sięgnąć -4 st. Celsjusza, a temperatura minimalna gruntu spadnie miejscami do -6 st. Celsjusza.


IMGW ostrzega i zaleca ostrożność

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych. Należy spodziewać się m.in. utrudnień w ruchu drogowym. IMGW zaleca w związku z tym ostrożność i śledzenie komunikatów o rozwoju sytuacji pogodowej.

>>> Zobacz też:

Australia. Nie żyje koala Lewis, który został ranny w pożarach

Najlepsi studenci chirurgii w Polsce. Poznajcie mistrzów chirurgicznego szycia

Problemy na lotnisku Chopina. Zadymienie w kabinie jednego z samolotów

W Tatrach oznaki zimy 

W Zakopanym (woj. małopolskie) są już pierwsze oznaki zimy. Wybierając się w wyższe partie gór trzeba być przygotowanym na pogarszające się warunki pogodowe, pojawia się też zagrożenie lawinowe. 

W Tatrach powoli pojawia się zima. Można powiedzieć, że od góry robi się coraz bardziej zimowo, wiec powyżej wysokości 1600 m n.p.m. mamy duże oblodzenie. Wybierając się wyżej w tatry trzeba już mieć wyposażenie zimowe. Wraz z tym śniegiem pojawia się zagrożenie lawinowe, które na razie dotyczy tylko najwyższych partii Tatr, ale stopniowo, jak ten śnieg będzie pojawiał się coraz niżej, to także to zagrożenie będzie pojawiać się już w dolinach. Wiec wybierając się na wycieczki w najwyższe szczyty, np. na Rysy, trzeba być już wyposażonym w zestaw lawinowy

- przestrzega Jan Krzeptowski-Sabała z Tatrzańskiego Parku Narodowego.

>>> Zobacz film: "Wybierając się wyżej w Tatry trzeba mieć zestaw lawinowy". W górach powoli pojawia się zima


Źródło: PAP; X-news |
Co sądzisz o tym artykule?
70
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0