Newsy

Ucierpiałeś przez COVID-19? Masz szansę na zwrot podatku

pieniądze

Busakorn Pongparnit/gettyimages.com

Newsy

Ucierpiałeś przez COVID-19? Masz szansę na zwrot podatku

pieniądze

Busakorn Pongparnit/gettyimages.com

Przedsiębiorcy, których sytuacja finansowa pogorszyła się przez pandemię COVID-19, mają szansę odzyskać utracone pieniądze. Jak informuje "Rzeczpospolita", aby otrzymać zwrot podarku wystarczy złożyć korektę zeznania podatkowego za 2019 r., w którym odliczymy stratę z 2020 rok. Kto ma szansę na rekompensatę?

- Dzięki temu firmy poszkodowane przez pandemię koronawirusa dostaną zwrot podatku i poprawią płynność finansową – mówi cytowany przez dziennik Arkadiusz Łagowski, ekspert Lewiatana, doradca podatkowy w kancelarii Martini i Wspólnicy.

Kto może liczyć na zwrot podatku?

Jak wskazuje "Rzeczpospolita" z ulgi mogą skorzystać zarówno przedsiębiorcy płacący PIT (według skali albo liniowy), jak i spółki odprowadzające CIT.

- Limit straty, którą można odliczyć, to 5 mln zł. Załóżmy, że taką kwotę odliczy spółka, która w 2019 r. płaciła 19 proc. CIT albo przedsiębiorca rozliczający się liniowym 19-proc. PIT. Dzięki uldze odzyskają 950 tys. zł – wyliczył w rozmowie z "Rz" Krzysztof Niemiec, doradca podatkowy w kancelarii Bogdan Chudoba Adwokaci Doradcy Podatkowi.

Straty przez COVId-19. Jaką kwotę można odzyskać?

Gazeta podaje też, że jeśli przedsiębiorca płacący 19-proc. liniowy PIT poniósł w zeszłym roku 10 tys. zł straty i odliczy ją od dochodu z 2019 r. odzyska 1,9 tys. zł.

"Rzeczpospolita" wskazuje, że ulgę wprowadziła tarcza antykryzysowa, dodając art. 52k do ustawy o PIT i art. 38f do ustawy o CIT.

Jak czytamy w gazecie, z przepisów wynika, że z rekompensaty mogą skorzystać firmy, których ubiegłoroczne przychody były niższe o 50 proc. od tych z 2019 roku.

- Przy ich wyliczaniu przedsiębiorca nie uwzględnia subwencji z Polskiego Funduszu Rozwoju. Fiskus potwierdza, że samo otrzymanie subwencji nie powoduje powstania przychodu – mówi gazecie Arkadiusz Łagowski.

Tarcza antykryzysowa uderza w kobiety w ciąży. "To skrajnie niesprawiedliwe"

Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Przedsiębiorcy na wojnie z pandemią. "Jeżeli jeszcze miesiąc lub dwa będzie ten system, to z rynku zniknie 300 tys. miejsc pracy"

Rusza Tarcza Finansowa 2.0. Na jakie wsparcie mogą liczyć przedsiębiorcy?

Właściciel hotelu walczy o każdego pracownika. "Rezerwacje to jak spadająca gwiazdka z nieba"

Źródło: PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
55
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0