E-skierowania obowiązkowe już od 8 stycznia. Co zyskamy dzięki elektronicznym skierowaniom?

Lekarz
Prostock-Studio/Getty Images
Źródło: iStockphoto

Od 8 stycznia 2021 r. wszystkie skierowania lekarskie – na badania diagnostyczne, do specjalisty czy do szpitala – będą wystawiane w postaci elektronicznej. Po wprowadzeniu e-recepty i e-zwolnienia jest to kolejny etap informatyzowania polskiej służby zdrowia. Jakie korzyści, według Ministerstwa Zdrowia, daje e-skierowanie?

System e-skierowań ma od 8 stycznia zastąpić dotychczasowe ręcznie wypisywane skierowania. E-skierowanie będzie wskazywało rodzaj placówki, do jakiej powinniśmy się udać, nie będzie to jednak konkretny adres, a jedynie podanie rodzaju badania czy konsultacji. Dzięki e-skierowaniom ma się skrócić czas oczekiwania na wizytę u specjalisty, ale to nie jedyne korzyści, jakie według MZ ma przynieść wystawianie cyfrowych skierowań.

Jak działa elektroniczne skierowanie?

E-skierowanie lekarz wystawia w systemie informatycznym, podczas konsultacji. Ma ono formę czterocyfrowego kodu, który pacjent może otrzymać w postaci:

  • SMS-a;
  • e-maila z plikiem zawierającym potrzebne informacje;
  • wydruku, który będzie zawierał kod skierowania oraz podpis lekarza.

Warto na stronie pacjent.gov.pl aktywować Internetowe Konto Pacjenta (IKP), bo dzięki niemu będziemy mieli na bieżąco wgląd do naszych e-skierowań.

Jeśli nie aktywujemy IKP bądź nie podamy adresu poczty elektronicznej lub numeru telefonu, dostaniemy e-skierowanie w formie wydruku informacyjnego.

E-skierowanie otrzymamy zarówno na konsultację do poradni specjalistycznej, np. do okulisty czy ortopedy, jak i na leczenie szpitalne. Będzie ono obowiązywało również na badania diagnostyczne, takie jak rezonans magnetyczny, tomograf komputerowy, kolonoskopia, gastroskopia, badania medycyny nuklearnej itd.

E-skierowanie – jak umówić się na wizytę lub badania?

Aby zarejestrować się w poradni specjalistycznej lub w szpitalu, wystarczy zadzwonić i podać czterocyfrowy kod, który otrzymaliśmy poprzez SMS lub mamy na wydruku. Ale uwaga! E-skierowanie możemy zarejestrować tylko w jednej placówce – w tej, w której po raz pierwszy podaliśmy nasz kod. Nie będzie już zatem możliwe umawianie się w ramach jednego skierowania do kilku placówek. Dzięki temu kolejki do specjalistów mają się skrócić.

E-skierowanie – jakie jeszcze daje korzyści?

Skierowanie w formie elektronicznej jest zapisane na Internetowym Koncie Pacjenta, a zatem nie możemy go zgubić. Świadczeniodawca zawsze może odtworzyć kod e-skierowania, które wystawił, a my możemy sprawdzić kod na swoim IKP. Jak podkreśla resort zdrowia, e- skierowania będą zawsze czytelne, a dzięki systemowi e-zdrowie przejmujący pacjenta lekarz będzie miał automatycznie dostęp do historii jego chorób i leczenia.

Zobacz też:

Szczepienia przeciw COVID-19. Kto może się zarejestrować i jak to zrobić?

U lekarza przez telefon. „Najważniejszy jest wywiad, nie samo badanie"

Telemedycyna – przełomowa forma świadczenia usług lekarskich

Zobacz wideo: Jakie są nastroje panujące w środowisku medycznym? Na czym polega #AKCJAMEDYK?

x-news

Autor: Małgorzata Kaferska-Łysek

Źródło: PAP|MZ

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie