Tilapia ma bardzo delikatne mięso. Doskonale smakuje przyrządzona zarówno na patelni, jak i z piekarnika – najlepiej w połączeniu z warzywami lub krewetkami.
Tilapia – co to za ryba?
Tilapia to ryba słodkowodna, której nazwa pochodzi z języka Buszmenów i oznacza właśnie „rybę”. Ma dość duże łuski, które są jednolicie ubarwione, a swoim kształtem przypomina okonia. Ryba ta jest stosunkowo niewielka, bo jej masa ciała to ok. 0,6 kg. (foto)
Istnieje przeszło 45 gatunków tilapii. W warunkach naturalnych spotkać ją można w Afryce. Tilapia nilowa, która w Polsce nazywana jest rybą św. Piotra, pływa w wodach wschodniej Afryki – zasiedla dorzecze Nilu, występuje w Izraelu. Będąc w północnej części Afryki, natknąć można się z kolei na tilapię złotą. Występuje ona w dorzeczach Senegalu i Jordanu.
Warto jednak zaznaczyć, że tilapia jadana w Polsce ma całkowicie inne pochodzenie. Do krajowych sklepów trafią głównie egzemplarze z hodowli z Chin, Hondurasu, Egiptu, Tajlandii, Indonezji czy Filipin. Tilapia hodowana jest również w Europie, m.in. w Polsce, w Bońkach niedaleko Płońska.
Wartości odżywcze tilapii
Tilapia często trafia na nasze stoły, dlatego warto dowiedzieć się czegoś więcej o tej rybie – jakie ma wartości odżywcze i czy jest np. bezpieczna dla kobiet w ciąży.
Na początku należy podkreślić, że ryba ta jest źródłem chudego mięsa, które mogą jeść osoby będące na diecie. 100 g tilapii zawiera jedynie 96 kcal. Jest to również produkt będący źródłem pełnowartościowego białka (20,8 g/100 g), co oznacza, że powinni jeść ją również ci, którzy koncentrują się na budowaniu mięśni. Mięso tilapii jest źródłem takich aminokwasów, jak: lizyna, leucyna, izoleucyna, walina oraz witamin D i B12. O wysokiej wartości odżywczej tilapii świadczą też znajdujące się w jej mięsie składniki mineralne , np. selen (41 µg/100 g), który ma pozytywny wpływ na naszą odporność i wspomaga działanie tarczycy.
Pomimo dużych wartości odżywczych, wiele osób uważa, że nie powinniśmy spożywać tej ryby. Dlaczego? Za wyłączeniem tilapii z codziennego menu przemawiają wyniki badań (analiz na zawartość poziomu m.in. pestycydów, dioksyn, metali toksycznych, środków weterynaryjnych), które wykazały, że w rybach importowanych z Azji znajduje się wyjątkowo dużo ołowiu prowadzącego do osłabienia organizmu, bezsenności, pogorszenia apetytu, zawrotów głowy czy drżenia mięśni. Z tego powodu, przed zakupem tilapii powinniśmy zawsze dokładnie sprawdzać jej pochodzenie. Dowodem na to, że dane łowisko spełnia normy bezpieczeństwa, jest certyfikat nadany przez organizację Aquaculture Stewardship Council .
Przeciwnicy jedzenia tilapii wskazują również na niekorzystny dla zdrowia stosunek kwasów omega–3 i omega–6, które są niebezpieczne dla osób zmagających się z chorobami serca. Ponadto naukowcy wykazali, że mięso ryby zawiera duże ilości kwasu arachidonowego odpowiedzialnego m.in. za starzenie się komórek i niszczenie naczyń krwionośnych.
Przepis na smażoną tilapię
Składniki (na 4 porcje):
- 8 filetów z tilapii
- 2 garści świeżych listków bazylii
- sok i skórka z 1 cytryny
- 2 łyżki przegotowanej wody
- 2 czubate łyżeczki cukru brzozowego
- 3 łyżki oleju rzepakowego + olej rzepakowy do smażenia filetów
- sól i świeżo mielony pieprz dla smaku.
Przygotowanie:
- Tilapię wyfiletuj, oczyść z ości i osusz ręcznikiem papierowym.
- Rybę oprósz z obu stron pieprzem i solą, według własnych preferencji.
- Za pomocą blendera przygotuj salsę cytrynową – potrzebujesz cukier brzozowy (rozpuszczony w dwóch łyżkach wody), sok i skórkę z cytryny, olej rzepakowy i bazylię. Po zmiksowaniu wszystkich składników możesz dodać sól i pieprz.
- Rybę smaż na oleju rzepakowym, po 2 minuty z każdej strony. Nadmiar tłuszczu na usmażonej tilapie możesz odsączyć przy użyciu ręcznika papierowego.
- Rybę przełóż na talerz, polej ją salsą. Podawaj z ryżem.
Przepis na tilapię z piekarnika
Składniki (na 4–6 porcji):
- 600 g filetów z tilapii
- sok z 1 cytryny
- 4 łyżki masła
- 2 łyżki posiekanej natki pietruszki
- 2 łyżki posiekanej świeżej bazylii
- 1 łyżeczka soli morskiej
Przygotowanie tilapii z piekarnika:
- Miękkie masło wymieszaj z pietruszką, bazylią, solą morską, po czym włóż do na chwilę do lodówki.
- Umyte i osuszone filety przełóż do żaroodpornego naczynia (skórką do spodu), na każdym kawałku tilapii połóż łyżkę masła.
- Przykryte folią aluminiową naczynie z rybą włóż do piekarnika rozgrzanego do 200℃ na 20 minut, po tym czasie zmniejsz temperaturę do 170℃ i piecz kolejne 10 minut.
- Na gorącą jeszcze rybę połóż ziołowe masło. Przed podaniem skrop tilapię sokiem z cytryny.
Zobacz też:
Zupy kremy - 10 zdrowych, prostych przepisów
Jakie właściwości i skład ma chleb świętojański?
Niedocenione przyprawy. Szefowie kuchni o tych, które są szczególnie wartościowe
Zobacz video: Tilapia w trzech odsłonach
Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto