Mączka chleba świętojańskiego, czyli tzw. karob, jest wykorzystywana do produkcji słodkich wyrobów cukierniczych oraz wypieków. Co więcej, składnik ten pojawia się także w niektórych suplementach diety. Jakie właściwości zdrowotne ma chleb świętojański i jak go spożywać?
Chleb świętojański – skład i wygląd
Ponoć nazwa "chleb świętojański" wzięła się z opowieści o Janie Chrzcicielu, który żywił się miodem i strąkami szarańczynu. Szarańczyn to drzewo z rodziny bobowatych. Można je spotkać w rejonie Morza Śródziemnego, a także w Azji Mniejszej, gdzie znajduje się wiele plantacji. Inne nazwy to karob lub ceratonia. Drzewo karobowe dorasta do 15 metrów wysokości i ma bardzo oryginalną, łuszczącą się korę w kolorze szarobrązowym. Jego liście są skórzaste i sztywne w dotyku, a strąki, z których pozyskuje się miąższ i charakterystyczne brązowe nasiona, dochodzą do 20 cm długości.
Co zawiera chleb świętojański? Skład tego produktu może wielu zaskoczyć. Te niepozorne strąki zawierają bowiem cenne pierwiastki, takie jak żelazo, wapń, potas, magnez oraz fosfor, a także witaminy A, B2, D oraz E, zwaną witaminą młodości i będącą antyoksydantem. Węglowodany stanowią ok. 60 proc. ich zawartości, a cukry ok. 50 proc.
Nasiona chleba świętojańskiego mają mało tłuszczu, za to są bardzo słodkie. Z tego względu produkuje się z nich m.in. zdrową odmianę czekolady, która świetnie nadaje się dla dzieci.
Jak jeść chleb świętojański ?
W naszym codziennym jadłospisie bardzo często pojawia się chleb świętojański, choć mało osób zdaje sobie z tego sprawę. W jakiej postaci występuje? Karob, czyli mączka chleba świętojańskiego, a dokładniej E410, to emulgator, czyli zagęszczacz wielu produktów. Znaleźć go można w takich produktach, jak galaretki, dżemy, polewy, marmolady, lody, lukier, zupy, serki, a nawet mleko modyfikowane dla dzieci. Bardzo często jest też stosowany jako alternatywa dla kakao, gdyż ma słodki, karmelowy smak, a przy tym jest mniej kaloryczny, hipoalergiczny, a przede wszystkim dużo zdrowszy, gdyż nie zawiera kofeiny. Można więc go spotkać w składzie produktów czekoladopodobnych. Suchy miąższ z chleba świętojańskiego można włączyć także jako składnik do sporządzenia słodkich koktajli czy shake'ów. Pozyskiwana z niego melasa sprawdza się jako dodatek do napojów alkoholowych, np. owocowych nalewek, win i likierów. Karob wykorzystuje się również w przemyśle piekarniczym. Ponoć wypieki zrobione z jego użyciem zyskują ładną brązową barwę.
Ważna wskazówka: mączka chleba świętojańskiego spożywana w nadmiarze może powodować bolesne wzdęcia.
W jakich punktach można nabyć chleb świętojański? Gdzie kupić te strąki, aby móc je potem wykorzystać w domowych przepisach kulinarnych? Produkt ten najczęściej oferują sklepy z żywnością ekologiczną. Co ciekawe, roślinę można spróbować samodzielnie wyhodować, bo nie ma specjalnych wymagań i jest dość łatwa w uprawie.
Właściwości chleba świętojańskiego
Chleb świętojański uznawany jest za produkt niezwykle zdrowy. Jaki ma wpływ na organizm? Jedną z najczęściej wymienianych korzyści jest wspomaganie układu trawiennego i pokarmowego. Chleb świętojański bowiem leczy stany zapalne żołądka i jelit. Mączka chleba świętojańskiego, czyli guma karobowa, to popularny zagęszczacz, więc jako składnik pokarmów może łagodzić takie dolegliwości, jak biegunka czy refluks żołądkowy. Te wyjątkowe strąki znane są również z działania wykrztuśnego, co z kolei sprawdza się przy przeziębieniach lub astmie, a także w przypadku długoletnich palaczy tytoniu. Z tego powodu składnik ten pojawia się w wielu syropach na kaszel. Chleb świętojański ma też właściwości antybakteryjne, antyseptyczne, przeciwbólowe i przeciwwirusowe. Ponadto obniża poziom cholesterolu i wspomaga leczenie niedokrwistości. Z ciekawych właściwości chleba świętojańskiego można wymienić jeszcze opóźnianie procesów starzenia czy zapobieganie osteoporozie. Dzięki zawartości antyoksydantów pomaga także zapobiegać nowotworom.
Jest zalecany dla osób z wysokim ciśnieniem, bo nie zawiera kofeiny. Osobom otyłym rekomenduje się chleb świętojański na odchudzanie, bo ma bardzo niski indeks glikemiczny, a do tego jest mało kaloryczny i lekkostrawny. Jest także cennym źródłem błonnika.
Zobacz wideo: Polska pachnąca chlebem
Zobacz też:
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Moment RF