Newsy

Obserwuj niebo i szukaj Taurydów! Od dziś spadające gwiazdy są widoczne. Jak i gdzie ich szukać?

Kosmos gwiazdy

Fot. Ian.CuiYi / Getty Images

Newsy

Obserwuj niebo i szukaj Taurydów! Od dziś spadające gwiazdy są widoczne. Jak i gdzie ich szukać?

Kosmos gwiazdy

Fot. Ian.CuiYi / Getty Images

Taurydy na niebie możecie oglądać już od 26 czerwca - zarówno w dzień i w nocy. Taurydy to odłamki kosmiczne, które poruszają się z bardzo dużą prędkością. Jak powstały? Gdzie na niebie szukać Taurydów? Jak wyglądają Taurydy?

Co to są Taurydy?

Taurydy pojawią się na kilkanaście dni na naszym niebie. Taurydy to odłamki kosmiczne - ich rój powstał około 30-40 tysięcy lat temu w wyniku katastrofy tunguskiej w wewnętrznym Układzie Słonecznym. Eksplozja była tak duża, że powaliła drzewa w promieniu 40 kilometrów! 

Taurydy - kiedy zobaczymy je na niebie?

Gdzie i kiedy wypatrywać Taurydów? Taurydy możecie zobaczyć na naszym niebie już od 26 czerwca do 14 lipca, większość widoczna będzie tylko w nocy - ale części z nich możecie wypatrywać również w biały dzień. Średnio będzie można zaobserwować ich od 5 do 10 na godzinę. Pamiętaj! Taurydy przemieszczają się bardzo szybko i żeby je dostrzec, będziesz musiał wytężyć wzrok.

Ostatnim razem Taurydy można było dostrzec na niebie w 2005 i w 2015 roku. W tym roku widoczność i natężenie Taurydów ma być jednak jeszcze większe.


Więcej: Astronauta z NASA: "Kosmos pachnie całkiem dobrze"

Zobacz film: Eksploracja kosmosu. Co nas czeka? Źródło: Dzień Dobry TVN

Co sądzisz o tym artykule?
58
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
01.07.2019
Danyeru
Jeżu kolczasty... Kto to pisze?
Katastrofa tunguskabw wenętrznym układzie słonecznym? Rój meteorów powstały w jej wyniku? Ostatnia widoczność w 2015 dla corocznego roju?