Sedes to nie kosz na śmieci, ale Polak potrafi upchać tam wszystko, nawet wersalkę!

Oczyszczalnia Ścieków „Czajka” na warszawskiej Białołęce przyjmuje dziennie 400 milionów litrów ścieków. Polacy upychają w toaletach to, co w teorii jest niewykonalne... Czym grozi wyrzucanie śmieci do toalety? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer.

Wyrzucamy do sedesu dosłownie wszystko

Okazuje się, że jednym z odpadów w kanalizacji była… wersalka, która dopłynęła do jednej z przepompowni ścieków.

- zdradził Wojciech Frączak z Wodociągów Warszawskich.

>>>Zobacz też: Co to jest segregacja śmieci – pojemniki, ich kolory i oznaczenia.

Sedes to nie kosz na śmieci. Tak nazywa się akcja Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Akcja ma na celu edukację społeczeństwa.

Śmieci wrzucone do toalety mogą spowodować poważne awarie. Zator może sprawić, że ścieki zaleją nasze prywatne mieszkania i skażą środowisko. Co więcej, zapchaną kanalizację trzeba będzie przepychać na własny koszt.

>>>Zobacz też: Maciej Florek. Czy życie w duchu "eko" jest dla jego rodziny dużym wyzwaniem?

Czego nigdy nie należy wrzucać do sedesu?

  • włosów, nawilżanych chusteczek, materiałów opatrunkowych, rajstop, szmat – wszystkie te materiały łączą się w sploty i uniemożliwiają swobodny przepływ ścieków wewnątrz rury.
  • niedopałków papierosów, lekarstw, farb oraz chemikaliów oraz innych domowych środków czystości. Zawarte w nich substancje chemiczne są szkodliwe dla pożytecznych mikroorganizmów oczyszczających ścieki w biologicznej części oczyszczalni.
  • igieł - to ogromne zagrożenie dla pracowników sieci kanalizacyjnej, ponieważ najczęściej są niewidoczne, a mogą przebić rękawice i boleśnie ukłuć, powodując ryzyko zakażenia np. wirusem HIV czy żółtaczką.
  • materiałów budowlanych- gruz, gips czy tynk opada na dno przewodów kanalizacyjnych tworząc zwarte, trudne do usunięcia zatory.
  • tłuszczów i olejów - tężeją w rurach i zmniejszają ich średnice. To przyspiesza konieczność remontu sieci kanalizacyjnej w budynku.

>>>Zobacz też: Nowe zasady segregowania śmieci. Jak to robić?

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości