Styl Życia

Sedes to nie kosz na śmieci, ale Polak potrafi upchać tam wszystko, nawet wersalkę!

Styl Życia

Sedes to nie kosz na śmieci, ale Polak potrafi upchać tam wszystko, nawet wersalkę!

Oczyszczalnia Ścieków „Czajka” na warszawskiej Białołęce przyjmuje dziennie 400 milionów litrów ścieków. Polacy upychają w toaletach to, co w teorii jest niewykonalne... Czym grozi wyrzucanie śmieci do toalety? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer.

Wyrzucamy do sedesu dosłownie wszystko

Okazuje się, że jednym z odpadów w kanalizacji była… wersalka, która dopłynęła do jednej z przepompowni ścieków.

- zdradził Wojciech Frączak z Wodociągów Warszawskich.

>>>Zobacz też: Co to jest segregacja śmieci – pojemniki, ich kolory i oznaczenia.

Sedes to nie kosz na śmieci. Tak nazywa się akcja Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Akcja ma na celu edukację społeczeństwa.

Śmieci wrzucone do toalety mogą spowodować poważne awarie. Zator może sprawić, że ścieki zaleją nasze prywatne mieszkania i skażą środowisko. Co więcej, zapchaną kanalizację trzeba będzie przepychać na własny koszt.

>>>Zobacz też: Maciej Florek. Czy życie w duchu "eko" jest dla jego rodziny dużym wyzwaniem?

Czego nigdy nie należy wrzucać do sedesu?

  • włosów, nawilżanych chusteczek, materiałów opatrunkowych, rajstop, szmat – wszystkie te materiały łączą się w sploty i uniemożliwiają swobodny przepływ ścieków wewnątrz rury.
  • niedopałków papierosów, lekarstw, farb oraz chemikaliów oraz innych domowych środków czystości. Zawarte w nich substancje chemiczne są szkodliwe dla pożytecznych mikroorganizmów oczyszczających ścieki w biologicznej części oczyszczalni.
  • igieł - to ogromne zagrożenie dla pracowników sieci kanalizacyjnej, ponieważ najczęściej są niewidoczne, a mogą przebić rękawice i boleśnie ukłuć, powodując ryzyko zakażenia np. wirusem HIV czy żółtaczką.
  • materiałów budowlanych- gruz, gips czy tynk opada na dno przewodów kanalizacyjnych tworząc zwarte, trudne do usunięcia zatory.
  • tłuszczów i olejów - tężeją w rurach i zmniejszają ich średnice. To przyspiesza konieczność remontu sieci kanalizacyjnej w budynku.

>>>Zobacz też: Nowe zasady segregowania śmieci. Jak to robić?

Co sądzisz o tym artykule?
98
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0