Sardynia to włoska wyspa na Morzu Śródziemnym. Na północy znajdziemy Szmaragdowe Wybrzeże z atrakcyjnymi kurortami, w centrum góry, a na południu stolicę i wiele zabytków. Co warto zobaczyć?
Sardynia to duża wyspa, licząca ponad 24 km2 powierzchni. Warto więc przed wyjazdem na urlop sprawdzić największe atrakcje turystyczne Sardynii i zdecydować się, które chcemy zwiedzić.
Włochy, Sardynia - podstawowe informacje
Wyspa Sardynia to autonomiczny region we Włoszech i druga pod względem wielkości wyspa na Morzu Śródziemnym. Na jej terenie znajdują się zarówno plaże i klify, jak i góry (regiony górskie to aż 13,6 proc. powierzchni wyspy). Najważniejsze góry Sardynii to Gennargentu, z najwyższym szczytem Punta La Marmora o wysokości 1834 m n.p.m. (to także najwyższa góra na Sardynii).
Stolica Sardynii to Cagliari. Inne większe miasta Sardynii to:
· Sassari (atrakcje: piramida schodkowa Monte d’Accoddi, Muzeum Nauki i Technologii, Katedra św. Mikołaja),
· Quartu Sant’Elena (neolityczne nuragi),
· Olbia (dolmeny, menhiry, nuragi),
· Alghero (nekropolia Alghero Ruju i jaskinia Neptuna),
· Nuoro (Sardyńskie Muzeum Etnograficzne i makaron su filindeu, który potrafią przygotować tylko trzy osoby na świecie).
Sardynia ma swój własny język sardyński, ale obowiązuje również język włoski i inne regionalne języki.
Sardynia - klimat
Klimat Sardynii jest podzwrotnikowy śródziemnomorski. Oznacza to, że zimy są łagodne, a lata upalne i suche. Średnio w roku jest aż 300 słonecznych dni. Wiatr - mistral - jest dość silny, ale suchy i ciepły. Opady występują jesienią i zimą. Śnieg zobaczymy - ale wyłącznie w górach Sardynii.
Na wybrzeżach jest cieplej niż w centrum wyspy, gdzie tereny są górzyste. Średnia temperatura w sierpniu na nizinach to 25 st. C. Na wysokości 1029 m.n.p.m. wynosi z kolei niecałe 20 st. C.
Sardynia - atrakcje turystyczne
Co zobaczyć na Sardynii ? Na pewno nie można pominąć śladów tajemniczej cywilizacji nuragijskiej. To Nuragijczycy mogli być opisywanymi przez Platona Atlantami, a Sardynia - Atlantydą. Megalityczne wieże nazywane nuragami to wyjątkowo cenne zabytki Sardynii - pochodzą nawet z XV w.p.n.e. Budowle te wykonano z kamieni, bez użycia zaprawy. Najlepiej zachowany kompleks nuragów Su Nuraxi znajduje się 0,5 km na zachód od miasta Barumini. Został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Jeszcze starszymi zabytkami Sardynii są „domy wróżek” („Domus de Janas”) - miejsca pochówku przypominające domy. Największe skupisko grobowców tego typu, Anghelu Ruju, znajduje się w okolicach Alghero (ciekawostka: w tym mieście mówi się także po katalońsku).
Zabytki związane z cywilizacją nuragijską znajdziemy też w Muzeum Archeologicznym w stolicy Sardynii - Cagliari. Atrakcje w tym mieście to także rzymski amfiteatr z II w., nekropolia kartagińska, fragmenty fortyfikacji, kościół San Saturnino z VI w., czy katedra z XII w. W okolicy Cagliari, na południu Sardynii, znajdują się górskie parki narodowe i plaże.
Sardynia - najpiękniejsze miejsca
Słynną atrakcją Sardynii Północnej jest Grota Neptuna. To tak naprawdę wiele jaskiń położonych u stóp klifu. Dostępne są tam wycieczki łodziami z Alghiero.
Jeśli interesuje nas lokalne jedzenie na Sardynii , to jednym z najsłynniejszych miejsc, w których produkuje się wino, oliwę z oliwek, makarony i sery jest drugie miasto Sardynii - Sassari.
Sardynia - plaże
Najpiękniejsze plaże Sardynii znajdują się na Szmaragdowym Wybrzeżu, czyli Costa Smeralda, nazywanym także riwierą Sardynii. To 50-kilometrowe wybrzeże na północnym-wschodzie wyspy swoją nazwę wzięło od koloru morza. Północna Sardynia słynie z doskonałych warunków do uprawiania sportów wodnych, żeglarstwa oraz z miejscowości uzdrowiskowych (np. Porto Cervo).
Sardynia - ceny
Waluta Sardynii, tak jak i całych Włoszech, to euro. Ceny na Sardynii są nieco wyższe na północy niż na południu. To dlatego, że Północna Sardynia jest regionem luksusowych, nadmorskich kurortów. Południe jest mniej uczęszczane przez turystów.
Zwiedzanie Sardynii samochodem jest dość popularne, szczególnie jeśli chcemy zobaczyć różne regiony wyspy. Ale uwaga! Włosi jeżdżą dość specyficznie, tzn. rzadko stosują się do przepisów ruchu drogowego, a w centrum wyspy jeździ się po górskich drogach. Odległości między poszczególnymi miastami są dość duże, dlatego trzeba przygotować się na kilka godzin jazdy.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN