Aby pochwalić się pięknie opaloną skórą, wcale nie trzeba wystawiać jej na działanie promieniowania słonecznego czy chodzić do solarium. Doskonałym rozwiązaniem dla tych, którym marzy się ciemniejszy kolor skóry i chcą uchronić się przed czerniakiem, będzie samoopalacz. Jak działa ten kosmetyk i jak prawidłowo się z nim obchodzić?
Samoopalacz - jaki wybrać?
Samoopalacz to środek, który imituje efekt opalenizny na ciele. Używając go, nie musimy narażać skóry na szkodliwe promienie UV.
Samoopalacze do ciała występują w postaci:
- balsamów i olejków
- sprayów i pianek.
Te pierwsze polecane są dla skóry suchej, a drugie - dla cery mieszanej i tłustej.
W sprzedaży dostępne są również samoopalacze do twarzy, które są mniej tłuste niż te do ciała i dzięki temu nie zapychają porów.
Co to jest dihydroksyaceton?
Mechanizm działania tych kosmetyków nie ma nic wspólnego z procesem powstawania melaniny, tak jak to się dzieje podczas tradycyjnego opalania, ale opiera się o składnik zwany dihydroksyacetonem (DHA). Jego cząsteczki wchodzą w reakcję z aminokwasami zawartymi w rogowej warstwie naskórka, powodując zmiany koloru po 6, 8 godzinach.
DHA jest związkiem bezpiecznym i rzadko wywołuje reakcje alergiczne. Nie wnika głęboko w skórę i nie jest kancerogenny.
Jak nakładać samoopalacz?
Najpierw należy złuszczyć naskórek, a następnie nałożyć krem nawilżający na łokcie, kostki, ręce i kolana. Teraz czas na rozprowadzenie samoopalacza, co nie jest proste.
Tworzymy sobie zacieki, smugi i kończymy z gorszym efektem niż oczekiwaliśmy
- powiedziała nam kosmetyczka, Aneta Suchowierska.
Kosmetyk najlepiej rozprowadzić ruchami okrężnymi. Aby uniknąć plam na ubraniach czy pościeli warto poczekać na całkowite wchłonięcie produktu. Po użyciu samoopalacza należy codziennie nawilżać skórę. Dzięki temu efekt opalenizny utrzyma się na dłużej.
Czym nakładać samoopalacz?
Istnieją w tym względzie dwie odrębne szkoły. Jedna mówi, że konieczna będzie rękawica do samoopalacza, druga, że wystarczą twoje dłonie. Rzeczywiście, kiedy używasz palców jesteś dokładniejszy i bardziej wrażliwy, dzięki czemu samoopalacz jest rozprowadzany równomiernie. Problem w tym, że resztki kosmetyku osadzają się między palcami i tworzą brudne smugi. Żeby się przed tym zabezpieczyć, przed nałożeniem kosmetyku powinieneś mocno natłuścić dłonie, używając kremu nawilżającego lub wazeliny.
Czym się kierować wybierając samoopalacz?
Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.
>>> Zobacz także:
Jak uniknąć "truskawkowych nóg"?Bezpieczna depilacja w wakacje na wiele sposobów
Wakacje to czas na wypoczynek i małe szaleństwa z wyglądem. Mamy dla ciebie kilka propozycji
Wielozadaniowe kremy do twarzy. BB, CC, DD - jaki wybrać?
Autor: Iza Dorf
Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto