Kwarantanna to trudny czas dla wszystkich, ale samotność szczególnie doskwiera osobom żyjącym w pojedynkę. Gdy w grę wchodzą jedynie wirtualne kontakty z rodziną i znajomymi, może pojawić się smutek. Jak zmienić swoje nastawienie, by przetrwać najtrudniejsze momenty? O tym rozmawialiśmy z psychologiem Marią Rotkiel oraz youtuberką Joanną Lelejko.
Singiel w czasie kwarantanny - jak przetrwać to w pojedynkę?
Kwarantanna to trudny czas dla nas wszystkim. Siedzenie w domu oraz brak kontaktu ze znajomymi, przyjaciółmi i rodziną mogą dać się we znaki. Chwile w samotności szczególnie uporczywe bywają dla singli. Nie jest to jednak koniec świata.
To, że nie możemy wychodzić z domu, nie oznacza, że mamy się separować od społeczeństwa - podkreśla psycholog Maria Rotkiel. Kwarantanna nie może być czasem psychicznej izolacji. Dlatego łączmy się wirtualnie ze znajomymi i rodziną – tak często, jak tylko możemy. Organizujmy sobie telekonferencje na komunikatorach w większym gronie. Taka wirtualna rozmowa zastąpi nam spotkanie i poprawi nastrój.
Ważna jest interpretacja rzeczywistości. Ja do znudzenia powtarzam, że to, jak się odnajdujemy w nowych sytuacjach, to jak sobie z nimi radzimy, w ogromnej mierze zależy od tego, jak sytuację interpretujemy i jak działamy. Siedząc sami mamy większy potencjał zadbania o siebie i docenienia nowych technologii
- podkreśla Maria Rotkiel w Dzień Dobry TVN.
Sposoby na kwarantannę solo
Swoje sposoby na uporanie się z samotnością znalazła także youtuberka Joanna Lelejko. Zdradziła nam cztery sposoby na lepsze samopoczucie podczas kwarantanny.
Pierwszy z nich to ruch . Nawet siedząc w domu, starajmy się wykonać proste ćwiczenia, które dodadzą nam energii.
Drugi ważny aspekty to ubiór. Stój domowy często kojarzy nam się z dresami i brakiem makijażu. To błąd. Nieważne czy jesteśmy sami, czy nie, warto zadbać o stylizację. Mając na sobie ulubioną bluzkę, od razu poczujemy się lepiej.
Ważna jest sfera wewnętrzna . Chwile spędzone w izolacji warto poświęcić na rzeczy, na które zazwyczaj nie starczało czasu. W Internecie znaleźć możemy np. darmowe kursy online.
Ostatnia sfera dotyczy kontaktu z bliskimi . Siedząc samotnie możemy wirtualnie połączyć się z naszą rodziną i umilić sobie czas.
Zawsze myśleliśmy, że ta technologia sprawia, że jesteśmy coraz bardziej samotni, a teraz bardziej niż kiedykolwiek czujemy, że ta technologia jest naszym ratunkiem. Możemy cały czas pozostawać w kontakcie z naszymi najbliższymi
– zaznacza Joanna Lelejko.
Kwarantanna - organizacja czasu
Ważne, aby w ciągu dnia wyznaczać sobie rytm i plan działania. Spanie w dzień i aktywność w nocy nie będzie nam sprzyjała, a wręcz może osłabić nasz organizm. Zdecydowanie lepszym pomysłem będzie ustawianie budzika na konkretną godzinę i stały tryb funkcjonowania.
Dobrze zorganizowany dzień to taki, kiedy regularnie jemy posiłki, a odpoczynek przeplatamy aktywnością fizyczną oraz obowiązkami. Pomocne może okazać się rozpisanie na kartce lub w notesie planów na cały dzień tak, aby systematycznie realizować określone założenia.
Jak przyznała psycholog Maria Rotkiel, nasz sposób myślenia i to, na czym koncentrujemy uwagę, wpływa na naszą kondycję psychofizyczną. W napięciu nasz organizm specyficznie funkcjonuje. Osłabiamy w ten sposób swój układ odpornościowy, wydzielają się różne substancje i stajemy się słabi. Dlatego koncentrujmy się na tym, co tu i teraz - dbajmy o swoją kondycję psychofizyczną, by czas był spędzany konstruktywnie i starajmy się dotrwać w dobrej kondycji do lepszych dni. Nie myślmy o najgorszym i nie koncentrujmy swojej uwagi na tym, czego się boimy, bo będziemy coraz bardziej napięci i zalęknieni.
Co robić samemu w domu?
Kwarantannę warto wykorzystać na nadrobienie zaległości oraz odpoczynek. Domowe spa, medytacja, nauka gotowanie czy wiosenne porządki to jedne z wielu rzeczy, jakie mogą zająć nam wolny czas. To także pora na internetowe randki.
Wracając do singli, możecie umawiać się na wirtualne randki, możecie też z waszymi przyjaciółmi umawiać się na wideokonferencje. Rozmawiajmy, bądźmy razem, śmiejmy się, opowiadajmy, jak minął nam czas
– radzi psycholog.
Zdaniem Marii Rotkiel, przede wszystkim bądźmy dla siebie sami dobrzy, bo to my jesteśmy teraz dla siebie największym źródłem wsparcia i optymizmu. Pamiętajmy, że sytuacja, w której jesteśmy, jest przejściowa.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Zobacz też:
- Polska badaczka o koronawirusie: "Prawdopodobnie będzie to jedno z sezonowych zachorowań"
- Wszystko, co musisz wiedzieć o koronawirusie i sytuacji w Polsce
- Festiwal Filmowy Cannes 2020 przełożony. Kiedy się odbędzie? "Bierzemy pod uwagę kilka scenariuszy"
Autor: Nastazja Bloch