Newsy

Rząd wprowadza zmiany w godzinach dla seniorów. Nowe zasady ograniczenia handlu dotyczą hurtowni i aptek

Newsy

Rząd wprowadza zmiany w godzinach dla seniorów. Nowe zasady ograniczenia handlu dotyczą hurtowni i aptek

Dziennik Ustaw opublikował nowelizację rozporządzenia Rady Ministrów z 31 marca, dotyczącego obostrzeń obejmujących branżę handlową. Rząd zrezygnował tym samym z wprowadzenia godzin dla seniorów w hurtowniach i aptekach. 

Godziny dla seniorów

W związku z kryzysem epidemiologicznym od 1 kwietnia w placówkach handlowych w całej Polsce obowiązuj tzw. godziny dla seniorów. Na mocy rozporządzenia Rady Ministrów między godz. 10 a 12, zakupy mogą robić wyłącznie osoby powyżej 65. roku życia. Przepis ma na celu zminimalizowanie ryzyka zarażenia się koronawirusem, który jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych.

Poprawki w ograniczeniach handlu

Rząd wprowadził dwa wyjątki do obowiązujących od niedawna godzin dla seniorów. Od 8 kwietnia 2020 r. przestaną one obowiązywać te podmioty, których działalność polega na handlu hurtowym. Zmiany w rozporządzeniu obejmują również apteki i punkty lecznicze. Nowe przepisy dopuszczają wydawanie osobom poniżej 65. roku życia produktu leczniczego, wyrobu medycznego lub środka spożywczego specjalnego przeznaczenia, gdy jest to konieczne ze względu na nagłe zagrożenie życia i zdrowia.

Apel branży handlowej

Obostrzenia rządu spotkały się z licznymi uwagami przedstawicieli branży handlowej. Apele o zmiany w ograniczeniach wystosowały m.in. Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji oraz Polska Izba Handlu. 

Zobacz też:

Wybory prezydenckie 2020 tylko korespondencyjnie. Jak będzie wyglądać głosowanie? 

Austria i Grecja powoli wychodzą z kwarantanny. Pod jakimi warunkami?

Boris Johnson trafił na oddział intensywnej terapii. W jakim stanie jest brytyjski premier?

Co sądzisz o tym artykule?
63
4
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0