Popularne leki na cukrzycę mogą zawierać związek chemiczny wywołujący raka. Czy należy je odstawić?

W mediach pojawiła się informacja, że zażywana przez niemal dwa miliony Polaków chorych na cukrzycę metformina może zawierać silnie trujący związek chemiczny m.in. podawany szczurom w celu wywołania u nich chorób nowotworowych. Czy to oznacza, że chorzy na cukrzycę powinni natychmiast odstawić leki? Gościem Dzień Dobry TVN był rzecznik Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, lekarz rodzinny Michał Sutkowski.

Z informacji Europejskiej Agencji Leków wynika, że zanieczyszczenie stwierdzono niezależnie od siebie w dwóch miejscach: w Azji oraz w Niemczech. Dotyczy produkcji substancji w chińskich fabrykach, które zaopatrują w leki niemal całą Europę.

>>> Zobacz także:

Co to jest metformina?

Metformina to bardzo popularny lek podawany przy cukrzycy typu II i przyjmowany przez ogromną grupę pacjentów. Szacuje się, że w Polsce przyjmuje ją stale ok. 1,8 mln pacjentów. Poza cukrzykami, lek ten zażywają również osoby z insulinoopornością i pacjentki z zespołem policystycznych jajników. Po metforminę sięgają także ci, którzy chcą się odchudzić.

Niepożądaną substancją jest N-nitrozodimetyloamina (NDMA), czyli toksyczny związek chemiczny, który jest bardzo niebezpieczny dla wątroby. Spożyty w dużej ilości może wywołać raka właśnie tego narządu.

Na wczorajszej konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski uspokajał, że substancja wykryta w leku to uboczny produkt syntezy, a nie zanieczyszczenie. Po za tym to ilości śladowe substancji, a odstawienie w tej chwili leków zawierających metforminę może przynieść pacjentom więcej szkód niż korzyści.

Zgadza się z tym rzecznik Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, lekarz rodzinny Michał Sutkowski.

Nie możemy odstawić. To by było gorsze chyba niż branie. I nie mamy się czego bać, przynajmniej na razie. Musimy sprawę monitorować.

- uspokaja.

Preparaty zawierające metforminę

"DGP" w artykule wymienił dostępne w Polsce preparaty zawierające metforminę: Avamina (tabletki powlekane), Avamina SR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu), Etform (tabletki powlekane), Etform 500 (tabletki powlekane), Etform 850 (tabletki powlekane), Formetic (tabletki powlekane), Glucophage 500 (tabletki powlekane), Glucophage 850 (tabletki powlekane), Glucophage 1000 (tabletki powlekane), Glucophage XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu), Metfogamma 500 (tabletki powlekane), Metfogamma 850 (tabletki powlekane), Metfogamma 1000 (tabletki powlekane), Metformax 500 (tabletki), Metformax 850 (tabletki), Metformax 1000 (tabletki powlekane), Metformax SR 500 (tabletki o przedłużonym uwalnianiu), Metformin Bluefish (tabletki powlekane), Metformin Galena (tabletki), Metformin Vitabalans (tabletki powlekane), Metifor (tabletki), Siofor 500 (tabletki powlekane), Siofor 850 (tabletki powlekane), Siofor 1000 (tabletki powlekane) oraz Symformin XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu).

Źródło: PAP / informacja własna

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie