Talerze z grafikami polskich projektantek podbijają serca europejskich kolekcjonerów. Projektantki ceramiki mogą wyżyć się artystycznie i przelać na talerz to, co im w duszy gra. Magdalena Pilaczyńska zaskakuje kolorem, Marta Kachniarz zabiera nas do świata bajkowych pasteli, zaś Kamila Majcher daje naczyniom drugie życie.
Obrazy na talerzu
Talerz, który zwykle służy nam do podawania dań, przestał mieć już jedynie funkcję użytkową. W sztuce nie ma granic, więc skoro Marcel Duchamp z pisuaru uczynił rzeźbę, która stanęła w galerii sztuki, to dlaczego talerz nie miałby posłużyć za płótno, na którym można coś namalować?
Polskie projektantki ceramiki Kamila Majcher, Magdalena Pilaczyńska i Marta Kachniarz zwykłe talerze potrafią przeobrazić w oryginalne dzieła sztuki, które wiesza się na ścianach zamiast obrazów. - To po pierwsze bardzo fajny gadżet, można go powiesić jako dekorację na ścianie, ale dalej można z niego korzystać, jest w pełni użytkowy i można na nim jeść - stwierdziła Marta Kachniarz w reportażu Dzień Dobry TVN.
Marta studiowała grafikę i od zawsze uwielbiała malować. Jej prace na talerzach są ręcznie malowane, więc nigdy dwa takie same się nie zdarzą. - Talerze naturalnie stały się głównym przedmiotem moich prac, ponieważ miały największą powierzchnię, na której można rysować - powiedziała.
Z kolei Magda, gdy zaczęła tworzyć sztukę na talerzach, była w nie najlepszym momencie swojego życia. - Zastanawiałam się mocno, czym chcę się zajmować, co ze sobą zrobić. Miałam wtedy mnóstwo momentów zwątpienia, ale usłyszałam dobrą radę, że wielkie rzeczy powstają w małych pokoikach. Zrobiłam pierwszych 12 wzorów i odpaliło - podkreśliła Pilaczyńska.
Natomiast Kamila swoje pierwsze dzieło na talerzu wykonała, gdy rozstała się z chłopakiem. - Po złamanym sercu miałam wielki przypływ kreatywności. Znalazłam śliczny, malutki talerzyk z aukcji charytatywnej dla zwierzaków. Po prostu stwierdziłam, że muszę napisać na nim coś brzydkiego. Jak wrzuciłam zdjęcie na Facebooka, to publika oszalała - przyznała Majcher.
Sztuka ma wywołać uśmiech
Projektantki nie mają wątpliwości, że obrazy na talerzu przede wszystkim mają cieszyć oko. Tak jak ustawiamy na meblach dekoracyjne figurki i bibeloty, tak samo możemy wykorzystać pomalowaną ceramikę.
- To jest sztuka, która ma za zadanie wywołać uśmiech. To jej główna rola. I jest to trochę recycling, nadawanie nowej historii starym rzeczom - powiedziała Kamila. - Te przedmioty później żyją z ludźmi, niezależnie, czy używają tych talerzy do jedzenia, czy zdobią sobie nimi ściany - dodała Magda.
Zobacz także:
Kinga Zawodnik o swojej trudnej walce z otyłością i hejtem. "Spotykałam się z opluwaniem"
Alicja Bachleda-Curuś skończyła studia. Kierunek zaskakuje. "Była jedną z najlepszych studentek"
Autor: Justyna Piąsta
Reporter: Alicja Myśliwiec