Newsy

Paszporty "Polityki" wręczone. Bartosz Bielenia z nagrodą w kategorii film

Newsy

Paszporty "Polityki" wręczone. Bartosz Bielenia z nagrodą w kategorii film

Ogłoszono nazwiska laureatów 27. Paszportów "Polityki”. Wśród wyróżnionych znaleźli się Bartosz Bielenia, Weronika Szczawińska, Dominika Słowik, Weronika Gęsicka, Jakub Józef Orliński, Błażej Król oraz Dawid Ciślak. Nagrodę specjalną Kreatora Kultury otrzymała pisarka, laureatka literackiej Nagrody Nobla, Olga Tokarczuk.

Paszporty "Polityki" 2019 rozdane

Do tej pory nagrodami uhonorowanych zostało niemal 200 twórców. 

Paszporty "Polityki" to są nagrody dedykowane twórcom młodym, utalentowanym, już rozpoznawalnym, ale takim, co do których jesteśmy przekonani, że swoje najlepsze dzieła mają jeszcze przed sobą

- powiedział podczas wtorkowej gali redaktor naczelny tygodnika "Polityka" Jerzy Baczyński.

Kinga Rusin o Paszportach "Polityki"

Jak wspomniała nasza prowadząca, każdego roku dokładnie zapamiętuje nie tylko osoby, które zostały nagrodzone, ale także tych, którzy otrzymali nominacje.

W takim zalewie różnych informacji, które do nas docierają, to jest nasz drogowskaz

Bartosz Bielenia z Paszportem "Polityki"

Bartosz Bielenia zdobył nagrodę w kategorii film. Uhonorowany został za swoją rolę w filmie "Boże Ciało".

Za wielkie emocje, pozwalające przeżywać dramaty ludzi takich, jak my. Za wyrażanie tego, co dla Polaków najboleśniejsze i najważniejsze oraz za najwyższy poziom aktorstwa

-przeczytała Joanna Kulig.

Czuję się nakarmiony i syty. (...) Bardzo muszę podziękować moim rodzicom - przede wszystkim za oczy (...). Chciałbym podziękować też Piotrkowi Sobocińskiemu za to, jak pięknie na mnie patrzył przez kamerę, Jankowi Komasie za zaufanie, Mateuszowi (Pacewiczowi) za jego dziwną fascynację księżmi

- powiedział Bartosz Bielenia

Kategoria teatr

W kategorii teatralnej nagrodzona została reżyser i dramaturg, Weronika Szczawińska.

Paszport jest taką wyjątkową nagrodą, która zapewnia pracy twórczej bardzo mocną widzialność

Kategoria literatura

W kategorii literatura uhonorowano Dominikę Słowik za oryginalne spojrzenie na lata 80. i 90. XX w. w powieści "Zimowla".

Kategoria sztuki wizualne

W kategorii sztuki wizualne nagrodzono Weronikę Gęsicką - za prace, w których pozornie uporządkowany świat nagle ukazuje pęknięcia, rysy, podwójne dno.

Kategoria muzyka poważna

W kategorii muzyka poważna Paszport "Polityki" uhonorowano Jakuba Józefa Orlińskiego za najnowszą płytę "Facce d'amore" i za kontynuację świetnie rozpoczętej światowej kariery.

Kategoria muzyka popularna

Nagrodę w kategorii muzyka popularna otrzymał Błażej Król za piosenki łączące poetycką lakoniczność, surrealistyczną wyobraźnię i niezwykłe wyczucie melodii.

"Zawsze chciałem dostać Paszport "Polityki". Wydawało mi się, że od kilku lat zasługiwałem na niego, nieskromnie mówiąc. Stało się to! Zostawiam sobie to jako prezent, który otworzę jutro. 

Kategoria kultura cyfrowa

Zwycięzcą w kategorii kultura cyfrowa został Dawid Ciślak za "We. The Revolution", jeden z najważniejszych komentarzy do współczesności w świecie gier wideo.

Nagroda specjalna

Nagrodę specjalną, tytuł Kreatora Kultury, który tygodnik "Polityka" przyznaje wspólnie ze Stowarzyszeniem ZAiKS, otrzymała pisarka, laureatka literackiej Nagrody Nobla, Olga Tokarczyk.

Nie węgiel, nie ropa, nie gaz ale kultura jest naszym najdoskonalszym polskim zasobem

- powiedziała noblistka

Ubiegłoroczne Paszporty "Polityki"

W ubiegłym roku Paszportami "Polityki" nagrodzono: Joannę Kulig, Martę Górnicką, Małgorzatę Rejmer, Dianę Lelonek, Aleksandra Nowaka, Dawida Podsiadło oraz Krzysztofa Cybulskiego, Krzysztofa Golińskiego, Jakuba Koźniewskiego i Piotr Barszczewskiego z warszawskiego studia panGenerator.

Źródło: PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
66
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0