Gwiazdy

Oscary 2020 coraz bliżej. Przypominamy kultowe filmy, które otrzymały złote statuetki

Łukasz Muszyński, krytyk filmowy gościem w "Dzień Dobry TVN"

Gwiazdy

Oscary 2020 coraz bliżej. Przypominamy kultowe filmy, które otrzymały złote statuetki

Łukasz Muszyński, krytyk filmowy gościem w "Dzień Dobry TVN"

Oscary wzbudzają w tym roku wyjątkowo dużo emocji. Wszystko za sprawą nominacji dla „Bożego Ciała” w kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy. W oczekiwaniu na niedzielną galę sprawdzamy, które kultowe filmy Akademia nagrodziła w przeszłości.

Już w niedzielę poznamy tegorocznych laureatów Amerykańskiej Akademii Filmowej. Zarówno krytycy, jak i fani typują swoich faworytów. Do kogo trafią najbardziej prestiżowe nagrody w branży filmowej? Ubiegłe gale pełne były nie tylko wrażeń, ale i kontrowersji. W przeszłości zwycięzcami okazywały się filmy, którym wróżono druzgocącą klęskę. Oto niektóre z nich.

SONDA: Oscary 2020: Wytypuj zwycięzców w naszej sondzie!

Oscarowe filmy wszech czasów

Amerykański Instytut Filmowy ogłosił „Casablancę” filmem z największą liczbą pamiętnych cytatów dialogowych w historii kina. Tuż przed premierą kultowej dziś produkcji niemal wszyscy krytycy wieszczyli katastrofę. Pomimo tragicznych recenzji film wygrał 3 Oscary i wszedł do kanonu światowej kinematografii.

„Ojciec chrzestny” uznawany jest za jeden z najlepszych filmów w historii kina. Niewiele osób wie, że Francis Ford Coppola początkowo odmówił udziału w produkcji. Reżyser nie chciał nakręcić filmu, który w jego opinii utrwalał negatywny stereotyp Włochów i przedstawiał ich jako kryminalistów. Ostatecznie Coppola zgodził się wyreżyserować historię rodu Corleone, jednak na jego drodze stanęła wytwórnia. Początkowo reżyser nie otrzymał zgody na zaangażowanie do produkcji Marlona Brando i Ala Pacino. Reżyserowi udało się postawić na swoim, co zaowocowało 3 Oscarami zarówno dla pierwszej, jak i drugiej części trylogii.

W gronie kultowych hollywoodzkich filmów nie mogło zabraknąć także „Forresta Gumpa”. Produkcja zapisała się w historii nie tylko jako jedna z najważniejszych ról w karierze Toma Hanksa, ale również dzięki nowatorskiemu wykorzystaniu efektów specjalnych. Dzieło Roberta Zemeckisa nagrodzono aż 6 statuetkami.

Do klasyki popkultury przeszły również tak legendarne pozycje, jak: „Titanic”, „Władca Pierścieni: Powrót Króla”, „Rocky” czy „Gladiator”.

Kto wygra Oscara?

Na Twitterze Amerykańskiej Akademii Filmowej opublikowano wyniki sondy typującej zwycięzców tegorocznej gali. Ankieta wywołała burzę, jako że pojawiła się zaledwie dzień po zakończeniu głosowania na tegorocznych zwycięzców. Publikacja została wygenerowana przez narzędzie „Oscars Prediction Experience” w rezultacie rzekomej awarii serwisu. Mimo oficjalnego oświadczenia Akademii wielu fanów kinematografii uznało wyniki sondy za prawdziwe. Zdaniem niektórych afera miała na celu podgrzanie nastrojów przed niedzielną galą. Jak było naprawdę i kto faktycznie okaże się zwycięzcą? Tego dowiemy się w niedzielę, 9 lutego.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Oscary 2020: relacja Dzień Dobry TVN z 92. ceremonii wręczenia nagród filmowych

Oscary 2020: Jan Komasa w towarzystwie śmietanki światowego kina

Tomasz Raczek o nominacji „Bożego Ciała” do Oscara: „To jest czarny koń tego konkursu”

Co sądzisz o tym artykule?
81
9
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0