Olejek z drzewa herbacianego, zastosowanie na włosy i trądzik

olejek herbaciany
Fot: belchonock / gettyimages.com/
Olejek herbaciany to skoncentrowany olejek eteryczny o szerokim zastosowaniu kosmetycznym. Działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie, ale też pielęgnująco. Dlaczego warto mieć go w swojej kosmetyczce?

Produkowany z liści drzewa herbacianego, rosnącego w słonecznej Australii ekstrakt jest od dawna doceniany przez rodzimych mieszkańców wyspy. Od lat używany jako jeden z najważniejszych leków naturalnych. Mieszanka składników przeciwzapalnych, antyseptycznych i pielęgnujących czynią go substancją o szerokim zastosowaniu medyczno-kosmetycznym. Dedykowany w szczególności osobom o problematycznej skórze twarzy i głowy. Olejek drzewa herbacianego jest pomocny i nieoceniony w leczeniu skóry tłustej, przetłuszczającej się i trądzikowej.

Olejek herbaciany - zastosowanie i właściwości

Dzięki działaniu bakteriobójczemu i przeciwgrzybicznemu skutecznie wysusza zmiany trądzikowe. Przenika dogłębnie skórę, niszcząc siedliska bakterii i wirusów wywołujących stany zapalne. Dodatkowo odkaża i dezynfekuje powstałe ranki. Olejek herbaciany polecany jest zwłaszcza na trądzik. Reguluje wydzielanie sebum i pracę gruczołów łojowych. Co najważniejsze, w przeciwieństwie do na przykład popularnego spirytusu salicylowego, wysuszając zmiany trądzikowe, nie doprowadza tym samym do przesuszenia skóry. Można stwierdzić, iż inteligentnie działa na skórę dwutorowo. Leczy, dezynfekuje i jednocześnie pielęgnuje. Wspomaga regenerację uszkodzonej skóry, pobudzając ją do odbudowy. Stąd polecany jest również przy wspomaganiu leczenia skaleczeń. Niezastąpiony w leczeniu przyczyn opryszczki , jak również jej powikłań.

Jak stosować olejek z drzewa herbacianego na twarz?

Ze względu na swoje cenne właściwości, bardzo często jest dodawany do kremów, żeli myjących i toników. Bardzo dobrze sprawdzi się również w pojedynkę. Stosowany miejscowo, z racji wysokiej koncentracji, zadziała szybciej i skuteczniej. Zaleca się dodawanie kilku kropel olejku do kremów, masek i serum, aby dodatkowo wzmocnić ich działanie. Bardzo dobrze sprawdzi się jako dodatek do metody OCM. W połączeniu np. z olejem migdałowym, przyniesie spektakularne efekty. Przy leczeniu miejscowych stanów zapalnych, tj. wyprysków z wyraźnym wykwitem bądź bolących zmian podskórnych, poleca się jego aplikację bezpośrednio w zmienione miejsce. Kurację najlepiej jest przeprowadzać na noc, w czasie podwyższonego procesu regeneracji całego organizmu. Osoby borykające się ze stale nawracającymi stanami zapalnymi, powinny wprowadzić do pielęgnacji regularne parówki z dodatkiem kilku kropel olejku. Uwalniany pod wpływem temperatury olejek herbaciany zadziała na twarz oczyszczająco, antybakteryjnie i odświeżająco.

Olejek z drzewa herbacianego stosowany na włosy to antidotum na przetłuszczającą i łuszczącą się skórę głowy, stany zapalne oraz łupież. Doskonale sprawdzi się jako lek dla osób cierpiących na uporczywe łojotokowe zapalenie skóry głowy. Dodany do szamponu wzmacnia efekt oczyszczenia włosów i skóry, a także wyciszenia jej stanów zapalnych. Ponadto może być stosowany jako wcierka na wszy.

Dzięki działaniu przeciwgrzybicznemu olejek herbaciany znalazł również zastosowanie w dermatologii i wykorzystywany jest do leczenia grzybicy stóp i paznokci oraz choroby samych paznokci - onycholizy. Jest częstym dodatkiem do maści i kremów na problemy stóp. Można go wykorzystać w warunkach domowych, jako wspomaganie procesu leczenia. W tym celu do ciepłej wody należy dodać kilka kropel olejku i w tak przygotowanym roztworze moczyć nogi około 30 minut. W celu leczenia widocznych grzybiczych wykwitów, olejek za pomocą wacika należy zaaplikować bezpośrednio na zmiany. Jego właściwości przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne działają odświeżająco i odkażająco na problematyczne miejsca. Olejek z drzewa herbacianego można również dodać do kąpieli, w celu poprawienia układu krążenia i poprawy stanu zdrowia skóry. W okresie jesienno-zimowym doskonale sprawdzi się jako dodatek do inhalacji w celu udrożnienia zatok i górnych dróg oddechowych.

Warto również wiedzieć, że olejek herbaciany dodany do prania pieluszek tetrowych dla niemowląt zdezynfekuje je i naturalnie odkazi, likwidując roztocza, pleśń i grzyby.

Olejek herbaciany - przeciwwskazania

Stosowanie olejku z drzewa herbacianego powinny wykluczyć kobiety w ciąży i mamy karmiące piersią. Jest on również niewskazany dla małych dzieci. Szczególną ostrożność powinni zachować także alergicy, gdyż może działać drażniąco na skórę i drogi oddechowe.

Zobacz film: Domowe olejki eteryczne. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!