Gorące tematy

Nowe odkrycie na polskim cmentarzysku dinozaurów. Paleontolog: „To kopalny gad sprzed niecałych 230 milionów lat”

Gorące tematy

Nowe odkrycie na polskim cmentarzysku dinozaurów. Paleontolog: „To kopalny gad sprzed niecałych 230 milionów lat”

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że w Polsce, w Krasiejowie znajduje się jedno z największych cmentarzysk dinozaurów w Europie. Pojechaliśmy tam, aby się dowiedzieć, jakie są najnowsze odkrycia naukowe dotyczące prehistorycznych stworzeń. 

Stanowisko paleontologiczne

Prowadzone w Krasiejowie wykopaliska paleontologiczne wykazały masowe nagromadzenia dużych fragmentów szkieletów jeziornych i lądowych kręgowców sprzed około 230 milionów lat. W tamtejszym pawilonie paleontologicznym można podziwiać efekty pracy wykopaliskowej naukowców, w tym studentów. Jednym z najnowszych okazów są pozostałości po metopozaurze – żyjącym w wodzie drapieżniku, który osiągał około dwóch metrów długości.

Mamy tu do czynienia z kopalnym płazem sprzed niecałych 230 milionów lat, więc zwierzęciem, które na pewno potrzebowało tlenu atmosferycznego do oddychania, więc on musiał się wynurzać i ten tlen pobierać 

– wyjaśnił dr Andrzej Boczarowski, paleontolog, geolog.

Polska – raj dla paleontologów

Polska należy do jednych z niewielu miejsc na świecie, w których znajduje się cmentarzysko dinozaurów. Wyjątkowość obiektów w Krasiejowie przyciąga specjalistów z całego globu.

Polska jest kapitalnym krajem, jeżeli chodzi o badania 

– stwierdził dr Boczarowski.

Raz, że mamy wszystko świeże, nowe. Dwa, że my się tym dzielimy, czyli materiały są udostępniane każdemu, kto ma oczywiście referencje odpowiednie, czyli może to robić zawodowo i nie stawiamy tutaj żadnych barier

 – dodał.

Na terenie wykopalisk znajduje się czynne muzeum, w którym można obejrzeć ponad 240 rekonstrukcji odnalezionych w Krasiejowie gatunków, w tym odkrytego niedawno latającego gada.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Pomóż swojemu dziecku spełnić marzenie – dowiedz się, jak narysować dinozaura w łatwy sposób!

Zubi wśród dinozaurów

Dinozaury. Czy wskrzeszenie ich jest możliwe?

Co sądzisz o tym artykule?
82
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0