Nawłoć czyli polska mimoza. Poznaj niezwykłe właściwości sezonowego chwastu

Krzew nawłoci
Fot: Insung Jeon / gettyimages.com
Nawłoć zwana polską mimozą to charakterystyczna roślina – ma długie łodygi bogato okraszone żółtymi, drobnymi kwiatami. Nawłoć pospolita rośnie w całej Polsce, często w miejscach mało atrakcyjnych pod względem gleby czy warunków atmosferycznych np. w zaroślach, przy drogach czy na suchych łąkach.

Nawłoć kanadyjska to roślina o wszechstronnym zastosowaniu. Można ją uprawiać jako kwiat ozdobny, ale też stosować w leczeniu pod postacią nalewek, herbaty czy okładów. Nawłoć daje miód, który z kolei jest świetnym środkiem przeciwzapalnym, działa dobrze na trawienie, przemianę materii i wiele innych czynników zapewniających zdrowie.

Nawłoć czyli polska mimoza. Co to za roślina?

Nawłoć jest zwykle uważana za niepotrzebny chwast. W końcu rośnie w wielu miejscach, często niekoniecznie odpowiednich np. w ogrodzie, konkurując z innymi roślinami. Nawłoć pospolita uznawana jest nawet za zapowiedź rychłej jesieni. Wywodzi się z Europy i Azji. Jej kwitnienie przypada na okres sierpnia i września. Osiąga niekiedy nawet 1 metr wysokości. Cechą charakterystyczną nawłoci są długie, gładkie i sztywne łodygi oraz żółte, gęsto rozsiane kwiaty. Posiada też liczne koszyczki kwiatostanowe oraz podłużne, szpiczaste i mocno zielone liście.

Jedną z popularnych odmian jest pochodząca z Ameryki Północnej nawłoć kanadyjska. Od wersji pospolitej różni się głównie mniejszymi kwiatami i owłosioną na całej powierzchni łodygą. Nawłoć kanadyjska i nawłoć późna to rośliny miododajne, wykorzystywane często przez pszczelarzy. To najcenniejsze, co może dać nam nawłoć – miód, który od lat korzystnie wpływa na zdrowie i ma szerokie zastosowanie w leczeniu różnych schorzeń.

Uprawa nawłoci

Bylina ze względu na swój intensywny kolor uznawana jest również za roślinę ozdobną. Nawłoć ogrodowa uprawiana jest na rabatach, z trawami ozdobnymi lub przy zbiornikach wodnych, a nawet w doniczkach. Aby urosła dorodna nawłoć, nasiona należy wysiać na przełomie kwietnia i maja do doniczek, delikatnie wciskając je w ziemię. Po 2-3 tygodniach roślina wzrasta, a po pojawieniu się pierwszych liści pikuje się do oddzielnych doniczek. W stałe miejsce nawłoć powinna być sadzona późną wiosną lub wczesnym latem, ponieważ okres ich kwitnienia przypada na lipiec, sierpień i październik.

Zastosowanie nawłoci. Do czego można wykorzystać polską mimozę?

Nawłoć (polska mimoza) jest wartościową rośliną, która nie tylko pięknie wygląda, ale stosowana w odpowiedni sposób korzystnie wpływa na kondycję całego organizmu. W przypadku takiej rośliny jak nawłoć, zastosowanie jej jest szczególnie ważne w ziołolecznictwie. To naturalny sposób na wspieranie leczenia wielu dolegliwości. Szerokie zastosowanie ma nawłoć jako nalewka lub napar.

Roślinę stosuje się również zewnętrznie. Nawłoć (polska mimoza) nadaje się do wykonywania okładów niwelujących dolegliwości skórne. W przypadku byliny takiej jak nawłoć, przepisy obejmują także mieszanki na specjalne kąpiele, które mają korzystnie wpływać na stan naskórka czy mięśni. Nawłoć kanadyjska i nawłoć późna ma zastosowanie w produkcji miodu. Nawłoć olbrzymia (późna) stanowi bogate źródło płynnego nektaru, często wykorzystywanego w kuchni.

Nawłoć stosowana jest też jako roślina ozdobna odporna na mróz i suszę. Idealnie pasuje do bukietów czy dekoracji wykonanych z kwiatów.

Nawłoć i jej właściwości lecznicze

Nawłoć wykazuje właściwości lecznicze w przypadku wielu chorób i dolegliwości. Przede wszystkim pozyskuje się z niej wspierający odporność i zmniejszający infekcję miód. Nawłoć działa moczopędnie, przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, łagodzi grypę i przeziębienie.

Herbata z nawłoci wspomaga leczenie odtruwające i oczyszczające układ trawienny. Stosuje się ją w przypadku biegunki, gorączki czy bólu o różnym pochodzeniu. Taka roślina jak nawłoć działa korzystnie w trakcie leczenia zapalenia stawów, zapalenia pęcherza, kamieni nerkowych czy reumatyzmu.

Syrop z nawłoci wykorzystuje się do wzmacniania naczyń krwionośnych i obniżenia ciśnienia krwi. Ma ona również wysokie walory smakowe. Nawłoć ma zastosowanie lecznicze także w formie zewnętrznej (okładów). Dezynfekuje skórę, przyspiesza gojenie ran i siniaków. Jej działanie wspiera poprawę wyglądu skóry problematycznej np. z trądzikiem czy łojotokiem. Ze względu na wysoką zawartość antyoksydantów roślina ma właściwości odmładzające. Wystarczy przemywać skórę wcześniej przygotowywanym z nawłoci naparem.

Zobacz film: Moc ukryta w ziołach. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Fitoterapia, czyli ziołolecznictwo. Które zioła warto mieć w apteczce?

Dzień Dobry TVN

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości