Newsy

Narciarskie szaleństwo czas start. Jakie obostrzenia obowiązują na stokach?

Dzień Dobry TVN

Newsy

Narciarskie szaleństwo czas start. Jakie obostrzenia obowiązują na stokach?

Dzień Dobry TVN

Marzenia miłośników zimowego szaleństwa właśnie się spełniają. Od 12 lutego, na dwa tygodnie, otwarte zostają stoki narciarskie. Bartek Jędrzejak sprawdził, na jakich zasadach funkcjonują. Zobacz, o czym powinieneś pamiętać wybierając się w góry. Czego jeszcze dotyczy luzowanie obostrzeń? 

Otwarte stoki – jakie zasady obowiązują?

Narciarze i snowboardziści – nadszedł czas, kiedy możecie wrócić na stoki. Decyzją rządu, od 12 lutego obowiązują nowe przepisy rozporządzenia ws. ustanowienia określonych ograniczeń. Hotele i pensjonaty mogą wznowić swoją działalność, przy połowie obłożenia. Otwarte mogą być też stoki narciarskie. Bartek Jędrzejak odwiedził Bałtów i sprawdził jak przebiega otwarcie.

Mamy zimę, bardzo mroźną zimę. Jest śnieg, tego śniegu nie brakuje

- zapowiedział dziennikarz. Czego zatem chcieć więcej? Warunki pogodowe są idealne. W zimowym szaleństwie należy jednak przede wszystkim pamiętać o bezpieczeństwie. W tym roku ze względu na trwającą pandemię, rozumianym dwojako. Nośmy kaski, uważajmy na innych i nie zjeżdżajmy po alkoholu i zbyt szybko. Dodatkowo stosujmy się do zaleceń dotyczących zdrowia.

- W kolejkach i jadąc na wyciągu mamy na buzi albo maseczkę, albo szalik, albo kominiarkę albo bandankę - zaznacza Bartek Jędrzejak. Po drugie – dystans. - Jak wjeżdżamy krzesełkiem na górę to obok siebie mogą siedzieć tylko osoby z rodziny, osoby, które razem przyjechały, śpią w jednym hotelu. Jeżeli jesteśmy dla siebie osobami nieznajomymi, wtedy musimy jechać osobno na dwóch krzesełkach. (…) Podczas zjazdu można mieć zdjętą maseczkę, ale zazwyczaj temperatura i wiatr są takie, że lepiej twarz zasłaniać – dodaje dziennikarz.

Warto stosować się do zaleceń, ponieważ od tego będzie zależało jak długo stoki będą mogły być otwarte. - Nasze zachowania wpłynął na to, jak będzie wyglądała rzeczywistość w Polsce po tym weekendzie, a w zasadzie po 7 do 10 dniach od tego weekendu, bo te nasze zachowanie w weekend mogą zaowocować za 7, 10 do 14 dni - powiedział Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Obiekty sportowe ponownie otwarte - na jakich zasadach?

12 lutego oprócz stoków zostały otwarte korty, baseny i obiekty sportowych na świeżym powietrzu. Spragnieni sportu nie zapominajmy o obowiązujących zasadach bezpieczeństwa. Nowe rozporządzenie Rady Ministrów rozszerza możliwość prowadzenia działalności sportowej i rekreacyjnej w zakresie:

  • współzawodnictwa sportowego prowadzonego przez odpowiedni polski związek sportowy lub Polski Komitet Paraolimpijski i jego członków zwyczajnych;
  • organizowania szkoleń i współzawodnictwa w sporcie akademickim realizowanych przez Akademicki Związek Sportowy;
  • organizowania kursów i egzaminów w zakresie uprawnień trenerskich lub instruktorskich o których mowa w art. 41 ustawy o sporcie, a także egzaminów na patenty żeglarskie i motorowodne oraz na licencje motorowodne, o których mowa w ustawie o żegludze śródlądowej;
  • otwarcia obiektów sportowych na powietrzu (m.in. orliki, stoki narciarskie, lodowiska itp.) Uwaga! nie dotyczy to obiektów "pod balonem";
  • otwarcia kortów tenisowych na otwartym powietrzu, jak i krytych, przy czym na jednym korcie może przebywać w tym samym czasie nie więcej niż 5 osób.

Przypominamy, że działalność aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness jest zawieszona. Powyższe poluzowanie obostrzeń ma charakter warunkowy i zgodnie z zapowiedzią potrwa do 28 lutego. 

Zobacz też:

Zimowe podróże kamperem Łukasza Konopki. "Parę miejsc w naszym kraju zobaczyliśmy". Jak się mieszka w aucie?

Maryna Gąsienica-Daniel się rozpędza. Kim jest nadzieja polskiego narciarstwa alpejskiego?

W szortach i bez swetrów. GOPR ratował turystów na Babiej Górze: "Nowa moda" 

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Źródło: PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
71
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0