Muzeum Getta Warszawskiego poszukuje historii związanych ze szpitalem Bersohnów i Baumanów, mieszczącym się przy ul. Siennej 60 w Warszawie, oraz zdjęć i świadków działalności szpitala: lekarzy, pacjentów, mieszkańców okolicznych budynków. Placówka planuje wydanie albumu o historii tego miejsca. Dodatkowo w 2023 roku, w 80. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim, w budynku szpitala zostanie otwarta wystawa stała Muzeum Getta Warszawskiego.
Od lat 90. ubiegłego wieku aż do chwili, gdy zaprzestał swojej działalności, szpital Bersohnów i Baumanów - docelowa siedziba Muzeum Getta Warszawskiego - nosił nazwę Szpitala im. Dzieci Warszawy.
W tym szpitalu pracował m.in. Janusz Korczak
Szpital dziecięcy pomiędzy ulicami Śliską a Sienną powstał w latach 1876–1878 dzięki dwóm zasłużonym dla Warszawy rodzinom żydowskich przemysłowców i filantropów Bersohnów i Baumanów. Piętrowy gmach projektu Artura Goebla, z wejściem od ulicy Śliskiej, wyróżniał się na tle pobliskich kamienic wyważoną formą.
Placówka, licząca początkowo 24 łóżka, przyjmowała chore dzieci bez względu na wyznanie. W latach 1927-30 szpital został rozbudowany według projektu Henryka Stifelmana, architekta związanego z Gminą Żydowską w Warszawie. Gmach podwyższono o jedno piętro, od strony ulicy Śliskiej dodano półkolisty ryzalit, a od Siennej – szeroki taras dla dzieci cierpiących na choroby płuc. Wówczas stał się jednym z najnowocześniejszych w Polsce.
W listopadzie 1940 roku szpital znalazł się na terenie tzw. małego getta i działał aż do tzw. Wielkiej Akcji Wysiedleńczej w 1942 r. W Powstaniu Warszawskim służył jako lazaret dla Zgrupowania AK Chrobry II.
W szpitalu pracowało wielu znanych lekarzy, wśród nich Henryk Goldszmit (Janusz Korczak), zatrudniony w tej placówce w latach 1905-1912. Lekarzami naczelnymi szpitala byli kolejno: Ludwik Chwat (1878-1881), Szymon Portner (1881-1910), Adolf Poznański (1911-1923), Anna Braude-Hellerowa (1930-1942). W czasie II wojny światowej ze szpitalem związany był także Marek Edelman, pracujący tu jako goniec.
Muzuem getta Warszawskiego zbiera informacje
Po wojnie budynek dalej służył jako szpital, jeszcze do niedawna, do 2015 roku, był czynnym dziecięcym odziałem zakaźnym.
Placówka prosi o przesyłanie posiadanych informacji na adres mailowy zastępcy dyrektora Muzeum Getta Warszawskiego ds. naukowych i wystawienniczych dr Hanny Węgrzynek: hwegrzynek@1943.pl.
Źródło: PAP
Zobacz także:
Babcia Szura - Ukrainka z Wołynia odznaczona przez Prezydenta RP medalem Virtus et Fraternitas
Ojciec Piotr Matejski nie żyje. Jezuita popełnił samobójstwo w Nowym Sączu
Autor: Gaba Kopyto