Miauczenie kotów jest taką samą formą komunikacji jak mówienie u ludzi. Za pośrednictwem miauczenia kot może próbować zwrócić na siebie uwagę opiekuna, pokazać mu swoje emocje lub zakomunikować mu, że coś jest nie tak.
Miauczenie jest skierowane do człowieka Uciążliwe miauczenie kota – w nocy i w dzień Miauczenie małego kota, który wcześniej żył dziko Miauczenie kota w rui Głośne miauczenie kota po powrocie właściciela Co oznacza miauczenie kota w kuchni?
Zobacz też: Co oznacza miauczenie kota? >>>
Miauczenie dorosłego kota prawie zawsze skierowane jest do człowieka. Pomiędzy sobą koty nie komunikują się w ten sposób – wyjątek stanowi jedynie miauczenie małego kotka do swojej mamy. To, jak często i jak intensywnie kot miauczy, zależy w dużej mierze od jego rasy. Wśród kotów, podobnie jak wśród ludzi, zdarzają się bowiem osobniki bardziej lub mniej gadatliwe.
Uciążliwe miauczenie kota – w nocy i w dzień
Kot, który miauczy właściwie bez przerwy i bez wyraźnego powodu, może po prostu poszukiwać kontaktu ze swoim właścicielem. Nudzący się kot, który uważa, że nie otrzymał wystarczającej dawki zainteresowania ze strony swojego opiekuna, będzie miauczał i zawodził, po to by zaprosić człowieka do zabawy, pieszczot czy chociażby... rozmowy.
Co w takiej sytuacji może zrobić właściciel zwierzaka? Przede wszystkim warto zastanowić się, czy kot otrzymuje od opiekunów odpowiednią dawkę zabawy, czułości oraz uwagi. Warto zwiększyć ilość czasu poświęcanego pupilowi w ciągu dnia, jednak kiepskim pomysłem może być reagowanie na miauczenie kota . Zwierzę może w ten sposób szybko nauczyć się, że zawodzenie i śpiewanie to najlepszy sposób, by otrzymać to, czego chce. Zainteresowanie warto okazywać więc jedynie wtedy, gdy kot jest spokojny.
Jeżeli prawdopodobną przyczyną miauczenia u kota jest brak wystarczającej ilości bodźców i nuda, dobrym pomysłem może być kupno lub adopcja drugiego zwierzaka, który dotrzyma mu towarzystwa. Warto jednak pamiętać, by dobrać pupili pod względem charakteru – przedstawiciel leniwej, ospałej rasy (takiej jak np. koty brytyjskie) może nie być najlepszym kompanem dla pełnego energii, aktywnego kota.
Miauczenie małego kota, który wcześniej żył dziko
Jeżeli kot żył w przeszłości dziko, zamknięcie go w czterech ścianach prawie zawsze spotka się z oporem. W takiej sytuacji kot może długo i intensywnie zawodzić pod drzwiami wyjściowymi lub na parapecie okna. Jego zachowanie ma na celu zmuszenie właściciela do otwarcia drzwi lub okna i wypuszczenia zwierzęcia na wolność.
Kot, który żył na zewnątrz, po zamknięciu w domu, tęskni za wszystkimi bodźcami, jakich dostarczał mu świat, i po prostu się nudzi. Rozwiązaniem może być zwiększenie czasu i intensywności codziennych zabaw lub urozmaicenie otoczenia kota – wstawienie do domu wysokiego drapaka czy zawieszenie pod sufitem półek, po których kot będzie mógł się przemieszczać.
Jeżeli jest to możliwe, dobrym pomysłem może być wypuszczanie kota na specjalnie przygotowany balkon. Konieczne w tym wypadku jest jednak jego zabezpieczenie siatką – tak, aby kot nie spadł z wysokości, próbując ucieczki.
Miauczenie kota w rui
Jeżeli kot lub kotka nie jest wykastrowana, miauczenie może być związane z osiągnięciem dojrzałości płciowej. Kotki w rui miauczą , by zasygnalizować samcom gotowość do rozmnażania. Kocury zawodzą zaś, kiedy wyczują lub usłyszą, że w ich pobliżu znajduje się kotka poszukująca partnera.
Jak oduczyć kota miauczenia ? Czy da się to zrobić? Jedynym skutecznym sposobem w tym wypadku jest sterylizacja zwierzęcia. Oprócz większego komfortu opiekunów zabieg ten przynosi także fizyczną i psychiczną ulgę dla zwierzęcia. Jak pokazują badania, wysterylizowane zwierzęta żyją znacznie dłużej i zdecydowanie rzadziej zapadają na choroby nowotworowe.
Teoria, że kotka powinna co najmniej raz urodzić młode, to mit, który nie ma absolutnie żadnego naukowego poparcia. Zabieg sterylizacji najlepiej jest przeprowadzić jeszcze przed wystąpieniem pierwszej rui (najpóźniej do 6 miesiąca życia).
Głośne miauczenie kota po powrocie właściciela
Większość kotów chętnie i wylewnie wita opiekunów wracających do domu – zwłaszcza jeżeli byli nieobecni przez co najmniej kilka godzin. Jest to zachowanie jak najbardziej normalne i sugerujące, że kot szczerze cieszy się na widok swojego właściciela.
Jeżeli w innych sytuacjach w ciągu dnia kot pozostaje cichy, nie ma powodu, by próbować zmienić jego zachowanie. Wręcz przeciwnie – warto się z niego cieszyć.
Co oznacza miauczenie kota w kuchni?
Zdecydowana większość kotów to łasuchy. Kiedy widzą, że właściciel znajduje się w pomieszczeniu, które kojarzy im się z karmieniem, mogą głośno i intensywnie domagać się jedzenia. Kot liczący na przekąskę będzie miauczał, ocierał się o nogi i sugestywnie zaglądał do swojej miski.
Wielu właścicieli, widząc to teatralne zachowanie, ugina się i podaje kotu jedzenie. Niestety, w ten sposób zwierzę przekonuje się, że jego działania odnoszą skutki. Tylko niereagowanie na miauczenie i zawodzenie kota w kuchni może sprawić, że pupil uzna swoje starania za bezskuteczne i przestanie prosić o jedzenie. Kociego łasucha warto karmić wtedy, gdy zachowuje się cicho i spokojnie – mowa oczywiście o przekąskach i nadprogramowych smakołykach. Do podstawowej karmy zwierzę zawsze powinno mieć nieograniczony dostęp.
Dziwne miauczenie , którego przyczyną nie jest żaden z wymienionych wyżej problemów, powinno skłonić właściciela do odwiedzenia weterynarza. Zdarza się, że koty manifestują w ten sposób złe samopoczucie.
Warto pamiętać, że miauczenie kota to naturalna forma komunikacji zwierzęcia z człowiekiem. Pod żadnym pozorem nie należy karać, krzyczeć czy używać przemocy wobec miauczącego kota.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN