Miauczenie kota jest całkowicie normalnym zachowaniem. Kot miauczy z różnych powodów. Do najważniejszych należy chęć komunikacji, wymuszenia lub oznajmienia, że coś go boli. Jak oduczyć kota miauczenia?
Miauczenie kotów jest nieodłącznym elementem ich egzystencji. Niekiedy kot miauczy bez powodu , a czasami zwraca uwagę właściciela na jakiś problem. Co oznacza miauczenie kota i kiedy powinno nas zacząć martwić?
Większość właścicieli czworonożnych mruczków uwielbia ich uspokajające mruczenie. Niektóre koty wykorzystują dar miauczenia do komunikacji ze swoim panem i innymi zwierzętami. Miauczenie kota jest naturalne i nie powinno sprawiać problemów, o ile nie jest nasilone i nietypowe. Kot miauczy z wielu powodów: cieszy się, że nas widzi, wymaga nakarmienia lub oznajmia, że coś się stało. Czy miauczenie powinno niepokoić?
Miauczenie małego kotka
Na częstotliwość miauczenia ma wpływ wiek czworonoga. Miauczący mały kotek najprawdopodobniej pragnie nam zakomunikować, że jest głodny lub chętny do zabawy. Żałosne miauczenie małego kotka najczęściej daje znać o jego pustym brzuszku. Ponadto maluszki w ten sposób informują kocią mamę o swojej lokalizacji. Miauczenie małego kota bywa uciążliwe, ale należy mieć świadomość, że nowy członek rodziny może tęsknić za rodzicami i rodzeństwem.
Czasem mały kot miauczy pod drzwiami , ponieważ jest od nas odseparowany. Pozwólmy kotu spać w naszym łóżku, jeżeli taka sytuacja zdarza się notorycznie. Innym powodem, dla którego kotek miauczy , jest jego rasa. Koty syjamskie, syberyjskie, tajskie, jawajskie i orientalne miauczą znacznie częściej niż pozostałe.
Zobacz także: Kot Maciuś z certyfikatem przyjęcia na studia
Miauczenie kota w nocy
Niektóre czworonogi są aż nadto aktywne nocą. Przez cały dzień ucinają sobie drzemkę, aby wieczorem urządzić polowanie na zabawki. Jeśli nikt nie wykazuje zainteresowania mruczkiem, zaczyna on miauczeć i zachęcać do zabawy. Kot miauczący w nocy jest sporym wyzwaniem dla właściciela, ale nawet taki problem można rozwiązać. Przed snem powinniśmy przeznaczyć kilkadziesiąt minut na zabawę z kotem. Taka aktywność powinna go zmęczyć na kilka godzin i dać nam spokojnie spać. Oprócz zabawy należy pozostawić kotu do dyspozycji ulubione akcesoria, którymi się zainteresuje bez budzenia właściciela.
Miaucząca kotka po sterylizacji
Duże znaczenie w kwestii miauczenia ma również płeć zwierzaka. Nasilone miauczenie kotów jest związane z ich aktywnością płciową. Jeżeli kotka nie jest wysterylizowana, takie objawy będą się pojawiać do 4 razy w roku. Istnieją także sytuacje, że kotka po sterylizacji dalej miauczy . Przyczyną może być nieskutecznie wykonany zabieg, złe samopoczucie kotki lub po prostu charakter zwierzaka.
Miauczący kocur
Twierdzi się, że bardziej intensywnym miauczeniem charakteryzują się kocury. Ich głos jest donośniejszy i bardziej wyraźny. Nasila się w okresie zwiększonego popędu płciowego, podczas którego kot miauczy pod drzwiami i chce wydostać się z domu. Kastracja kocura powinna rozwiązać ten problem i zmniejszyć intensywność miauczenia. Jeżeli kastrowany kot ciągle miauczy , należy skonsultować to z lekarzem weterynarii.
Co oznacza kocie miauczenie?
Wielu z nas zastanawia się, co oznacza kocie miauczenie . Odpowiedzi nie należy szukać daleko – miauczący kot chce się po prostu z nami porozumieć. Towarzyskie koty szukają kontaktu z właścicielem i oczekują jego atencji. Miauczeniem wymuszają uzupełnienie miski, głaskanie, wypuszczenie na dwór czy chociażby zabawę. Naukowcy twierdzą, że tonacja miauczenia sprawia, że kot brzmi jak dziecko . Z tego względu trudno nam się oprzeć i nie ulec pragnieniom czworonoga. Tym sposobem to tak naprawdę koty wychowują właściciela i podporządkowują go sobie. Miauczenie to kocia mowa , którą możemy rozszyfrować poprzez dokładną obserwację.
Miauczące koty oznajmiają również swoje niezadowolenie, złość i stres. Przeraźliwy miauk kota może być spowodowany problemami zdrowotnymi lub schorzeniami związanymi z wiekiem czworonoga. Bardzo często kot miauczy bez powodu . Miauczenie jest normalnym zachowaniem kotów i jest uwarunkowane ich charakterem, wiekiem i naturą.
Zobacz także: Najpopularniejsze imiona dla kotów
Kot przestał miauczeć
Mamy powody do obaw, jeżeli kot dziwnie miauczy lub całkowicie przestał to robić. Nie należy lekceważyć objawów, które wcześniej nie występowały. Być może nasz pupil gorzej się poczuł i tłumi w sobie ból. W takiej sytuacji należy udać się do weterynarza, który rozwieje nasze wątpliwości.
Niektóre koty nie miauczą z tego samego powodu, dla którego ludzie niechętnie mówią. Są po prostu mało towarzyskie i niekomunikatywne. Takie czworonogi komunikują się z człowiekiem w inny sposób, np. przez ocieranie się, wskakiwanie na kolana lub nieodstępowanie właściciela na krok.
Jak oduczyć kota miauczenia?
Nie należy wymuszać od zwierzęcia zaprzestania jakiejkolwiek naturalnej dla niego czynności. Właściciel powinien przemyśleć, dlaczego kot miauczy bez powodu oraz czym spowodowane jest głośne miauczenie kota . Nasilone miauczenie ma różne podłoże, nie zawsze zależne od zwierzęcia. Pod żadnym pozorem nie wolno czworonoga karać i straszyć, ponieważ efekty mogą być jeszcze gorsze.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN