Gorące tematy

"May the 4th be with You!" - święto "Gwiezdnych Wojen". Sprawdź swoją wiedzę w quizie!

Gwiezdne wojny

Cover Video/x-news

Gorące tematy

"May the 4th be with You!" - święto "Gwiezdnych Wojen". Sprawdź swoją wiedzę w quizie!

Gwiezdne wojny

Cover Video/x-news

4 maja jest szczególna datą dla wszystkich fanów sagi George’a Lucasa. To własnie wtedy przypada obchodzony na całym świecie Dzień Gwiezdnych Wojen. Termin święta wybrano nieprzypadkowo. Co warto o nim wiedzieć? 

Dzień Gwiezdnych Wojen

Na całym świecie, także w Polsce, obchodzony jest dziś Dzień Gwiezdnych Wojen. Przypada on 4 maja i nie jest to przypadek. Stworzone przez George'a Lucasa  niezwykłe uniwersum przyciąga i inspiruje już kolejne pokolenia fanów. Rozpoczęta w 1977 przygoda trwa i przybiera nowe wymiary do dziś.

Po angielsku data ta przypomina słynne zdanie pochodzące z sagi, czyli "May the Force be with You" (Niech Moc będzie z tobą). Tak oto zrodziło się hasło "May the 4th be with You", które wymawia się podobnie. Po raz pierwszy zostało użyte w 1979 roku, gdy prasa pogratulowała Margaret Thatcher zwycięstwa w wyborach. 

Co ciekawe, Los Angeles stanowi wyjątek i tam Dzień Gwiezdnych Wojen jest świętowany 25 maja. Jest to upamiętnienie daty premiery filmu „Gwiezdne wojny, część IV: Nowa nadzieja” (w kolejności powstawania była to pierwsza produkcja cyklu, chronologicznie zaś czwarta).

Dzień Gwiezdnych Wojen - obchody

Data 4 maja na stałe zapisała się w kalendarzu fanów „Gwiezdnych wojen”. Tego dnia wielu z nich, zarówno indywidualnie, jak i grupowo, celebruje to święto. Oczywiście sytuacja związana z pandemią koronawirusa znacznie ograniczyła mozliwość organizacji różnego typu eventów związanych z tym świętem. W związku z tym wielu fanów gromadzi się w wirtualnych przestrzeniach, by uczcić ten dzień np. wspólnym graniem.

Wart przypomnieć jednak, że obchody w przeszłości organizowane były na naprawdę wysokim poziomie. Np. od 2011 roku w Toronto miały miejsce zorganizowane obchody, podczas których nie zabrakło między innymi konkursu kostiumowego - na najlepszy cosplay. Sędziami w nim były gwiazdy.

Także w Polsce nie brakuje miłośników słynnej sagi, którzy tego dnia organizowali różne spotkania. Część z nich łączyła się dotychczas np. w Bastionie Polskich Fanów Star Wars. Od 2002 roku dzieli się on informacjami dotyczącymi wszystkiego, co związane z tym uniwersum. Obecnie niektóre wydarzenia przeniosły się do internetu - przykładem jest Star Wars Day z Opola.

Gwiezdne Wojny to nie tylko filmy, ale też gry  i olbrzymia ilość różnego typu fanowskich gadżetów. 4 maja liczne sklepy, serwisy streamingowe z grami ogłaszają promocje dla fanów "Gwiezdnych Wojen". Warto też obserwować oficjalne konto na Instagramie uniwersum Georga Lucasa, na którym nie brakuje ciekawych treści.

Quiz z wiedzy o "Gwiezdnych Wojnach"

Star Wars Quiz

Odpowiedz na 11 pytań
Weź udział w Star Wars Quiz

Zobacz też:

Będzie kolejna część „Gwiezdnych wojen”. Kiedy film trafi do kin? 

Ze śmieci tworzy modele pojazdów z "Gwiezdnych wojen": "To nie jest zabawka, to jest arcydzieło" 

W te filmy na początku nikt nie wierzył. Dziś są kultowe. 

Zobacz video: Mark Hamill zaskoczył fanów „Gwiezdnych wojen”. Okazało się, że podkładał głos do wielu postaci uniwersum… pod pseudonimem

Co sądzisz o tym artykule?
52
4
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0