Gorące tematy

„May the 4th be with You!”. Fani „Gwiezdnych wojen” obchodzą  swoje święto

Gwiezdne wojny

Cover Video/x-news

Gorące tematy

„May the 4th be with You!”. Fani „Gwiezdnych wojen” obchodzą  swoje święto

Gwiezdne wojny

Cover Video/x-news

4 maja jest szczególna datą dla wszystkich fanów sagi George’a Lucasa. To własnie wtedy przypada obchodzony na całym świecie Dzień Gwiezdnych Wojen. Termin święta wybrano nieprzypadkowo. Co warto o nim wiedzieć? 

Dzień Gwiezdnych Wojen

Na całym świecie, także w Polsce, obchodzony jest Dzień Gwiezdnych Wojen. Przypada on 4 maja i nie jest to przypadek. 

Po angielsku data ta przypomina słynne zdanie pochodzące z sagi, czyli „May the Force be with You” (Niech Moc będzie z tobą). Tak oto zrodziło się hasło „May the 4th be with You”, które wymawia sie podobnie. Po raz pierwszy zostało użyte w 1979 roku, gdy prasa pogratulowała Margaret Thatcher zwycięstwa w wyborach. 

Co ciekawe, Los Angeles stanowi wyjątek i tam Dzień Gwiezdnych Wojen jest świętowany 25 maja. Jest to upamiętnienie daty premiery filmu „Gwiezdne wojny, część IV: Nowa nadzieja” (w kolejności powstawania była to pierwsza produkcja cyklu, chronologicznie zaś czwarta).

Dzień Gwiezdnych Wojen - obchody

Data 4 maja na stałe zapisała się w kalendarzu fanów „Gwiezdnych wojen”. Tego dnia każdy z nich, zarówno indywidualnie, jak i grupowo, celebruje to święto.  

W 2011 roku w Toronto miały miejsce zorganizowane obchody, podczas których nie zabrakło między innymi konkursu kostiumowego. Sędziami w nim były gwiazdy.

Także w Polsce nie brakuje miłośników słynnej sagi, którzy tego dnia organizują spotkania. Część z nich łączy się np. w Bastionie Polskich Fanów Star Wars. Od 2002 roku dzieli się on informacjami dotyczącymi wszystkiego, co związane z tym uniwersum. 

Zobacz także:

Co sądzisz o tym artykule?
52
4
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0