Newsy

Max von Sydow nie żyje. Wybitny aktor zmarł w wieku 90 lat

świeczka

Manuel Breva Colmeiro/gettyimages.com

Newsy

Max von Sydow nie żyje. Wybitny aktor zmarł w wieku 90 lat

świeczka

Manuel Breva Colmeiro/gettyimages.com

Max von Sydow zmarł w wieku 90 lat. Informację o jego śmierci przekazała żona aktora, producentka Catherine Brelet. Fani z całego świata ze smutkiem żegnają legendę kina.

Max von Sydow nie żyje

Szwedzki aktor Max von Sydow zmarł 8 marca 2020 roku. Na swoim koncie miała ponad 100 ról filmowych i telewizyjnych. Zasłynął ze współpracy z Ingmarem Bergmanem, z którym zrealizował  kilkanaście filmów, m. in. „Tam, gdzie rosną poziomki” i „Siódma pieczęć”.

Międzynarodową sławę przyniosły mu role w takich produkcjach, jak: „Egzorcysta” Williama Friedkina, „Diuna” Davida Lyncha, czy „Nigdy nie mów nigdy” Irvina Kershnera. Za role w „Pelle zwycięzca” i „Strasznie głośno, niesamowicie blisko” otrzymał nominacje do Oscara.

W ostatnich latach wystąpił m.in. w „Raporcie mniejszości” Stevena Spielberga, „Wyspie tajemnic” Martina Scorsese i „Gwiezdnych wojnach: Przebudzeniu mocy”.

Max von Sydow – kariera

Max von Sydow urodził się w 1929 w Lund. W 1948 dostał się do Królewskiej Akademii Teatralnej w Sztokholmie, a niedługo potem zaczął pojawiać się na deskach szwedzkich teatrów. Na wielkim ekranie zadebiutował rolą w filmie Alfa Sjoenerga pt. „Tylko matka”.

Na przestrzeni lat wystąpił w niezliczonych produkcjach teatralnych, filmowych i telewizyjnych. Jego rola rycerza Antoniusa Blocka w „Siódmej pieczęci” Ingmara Bergmana przeszła do historii światowej kinematografii.

Zobacz też:

Joanna Trzepiecińska – niezależna siłaczka: "Cały czas jestem, tylko gdzie indziej"

Catherine Deneuve o trudnej relacji matki i córki w filmie "Prawda": "To dalekie od moich doświadczeń"

Michał Żebrowski świętuje urodziny Teatru 6. piętro: "Będziemy trzymać poziom" 

Co sądzisz o tym artykule?
55
4
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0