Maseczka z jajka na włosy – jak ją stosować? Na co pomaga?

maseczka z jajka na włosy
puhhha/Getty Images
Źródło: iStockphoto

Wśród naturalnych kosmetyków maseczka z jajka na włosy należy do tych najtańszych i najłatwiejszych w przygotowaniu. Białko i żółtko na włosy działają wszechstronnie – regenerują i nawilżą ich strukturę, a jednocześnie pomagają oczyścić skórę głowy z łupieżu.

Zawarte w jajku witaminy i substancje odżywcze są stosowane również w kosmetykach drogeryjnych, dlatego nie dziwi fakt, że maseczka z jajka na włosy będzie równie skuteczna, co gotowe preparaty. Doskonale działa zarówno maseczka do włosów z jajka, jak i maseczka łącząca jajko z innymi naturalnie pielęgnującymi składnikami.

Maseczka z jajka na włosy – efekty i zastosowanie

Jajko, jako źródło wielu substancji odżywczych, jest podstawą niejednej diety, dlaczego więc nie stosować go jako maseczka z jajka na włosy? Ten samodzielnie przygotowany w domu preparat sprawdza się równie dobrze jak drogie kosmetyki – doskonale nawilża i oczyszcza. Maseczka na włosy z jajka świetnie działa na każdy rodzaj włosów, choć jest szczególnie polecana w przypadku zniszczonych farbowaniem, promieniami UV i zabiegami na ciepło – prostowaniem czy suszeniem. Jajko sprawia, że matowe pasma będą lekkie i lśniące. Trzeba pamiętać, że w przypadku włosów przetłuszczających się lepiej stosować samo białko.

Maseczka do włosów z jajka jest wielozadaniowa, a wynika to ze składu samego żółtka i białka. Są one bogate w lecytynę i białko (główny składnik włosa), dlatego wzmacniają strukturę włosa od cebulki aż po same końce, jednocześnie przeciwdziałają ich wypadaniu czy łamaniu. Białko i żółtko na włosy sprawią, że fryzura nabierze objętości, będzie wyglądać świeżo, a skóra głowy stanie się dogłębnie oczyszczona. Ponadto jajka są źródłem wielu odżywczych witamin – z grupy B, D oraz A i E (witaminy młodości). Poprawa kondycji włosów oraz skóry głowy jest możliwa także dzięki innym składnikom, takim jak krzem, jod, fosfor, cynk, żelazo czy selen. Maseczka z żółtka ułatwia rozczesywanie, a ze względu na dużą ilość siarki pomaga zwalczyć łupież. Po jajko warto sięgnąć również dlatego, że znajdująca się w nim biotyna (składnik wielu kosmetyków) zmniejsza wypadanie włosów oraz sprawia, że pasma są mocne i elastyczne.

Maska do włosów domowej roboty z jajka bez problemu zastąpi niejedną odżywkę. Dzięki niej włosy będą miękkie, lśniące i bardziej gęste. Wystarczy regularnie stosować maseczkę z jajka na włosy, a efekty pojawią się już po kilku pierwszych aplikacjach.

Maseczka na włosy z jajka – przepisy

Same jajka wystarczą do odżywienia włosa, jednak warto dodawać do maski inne składniki, dzięki którym ostateczny efekt wzmocnienia czy nawilżenia będzie jeszcze bardziej spektakularny. Najpopularniejsze przepisy na maseczkę z jajka:

  • Maseczka z jajka na włosy odżywczo - nawilżająca – dostarczenie włosom odpowiedniej ilości nawilżenia sprawi, że fryzura nabierze blasku i elastyczności, a przy tym będzie miła w dotyku. Aby wykonać taką maskę, wystarczy żółtko na włosy połączyć z łyżką olejku rycynowego, kilkoma kroplami soku z cytryny i dwiema kapsułkami witaminy A+E (opcjonalnie). Po zmieszaniu nakładamy na włosy na 30 minut, a potem myjemy szamponem.
  • Maseczka z jajka na porost włosów – jajko doskonale stymuluje włosy do wzrostu. Jako źródło białka (główny budulec włosa) jest w stanie zregenerować naruszoną przez różne czynniki strukturę i przeciwdziałać wypadaniu. Dodatkowe odżywienie skóry przez jajko oraz nawilżenie przez oleje sprawia, że cebulki rosną mocne i odporne na łamanie. Do wykonania maseczki potrzebujemy 2 jajek, 2 łyżek oliwy z oliwek lub innego ulubionego oleju, np. rycynowego. Całość mieszamy, pozostawiamy na 30 min na włosach, a następnie myjemy szamponem.
  • Maseczka z jajka na włosy zniszczone – struktura takich włosów ma otwarte łuski. Aby je zamknąć i wzmocnić, można raz w tygodniu zastosować maseczkę z ¼ szklanki piwa i dwóch żółtek (na 20 min). Odbudowująco zadziała też maska przygotowana z jednego jajka, 1 łyżki oliwy z oliwek, łyżki płynnego miodu i łyżki jogurtu naturalnego (z prostym składem, bez konserwantów i ulepszaczy).
  • Maseczka z żółtka na rozdwojone końcówki – z takim problemem poradzi sobie połączenie żółtka z łyżeczką oliwy i 2 kroplami olejku lawendowego. Maskę wcieramy na końce, pozostawiamy na 15 min i myjemy szamponem.

Maseczka z żółtka i białka – jak stosować?

Choć maseczka z jajka na włosy jest niezwykle prosta w wykonaniu i aplikacji, warto pamiętać o kilku rzeczach. Maseczka na włosy z jajka powinna być nakładana na suche, rozczesane pasma i zmywana chłodną wodą, ponieważ ciepła może spowodować ścięcie jajka i w konsekwencji oblepienie włosów trudnymi do usunięcia okruszkami. By wzmocnić działanie maski, na głowę można założyć czepek foliowy i ręcznik. Aby maseczka z jajka na włosy dawała dobre efekty, trzeba ją wykonywać systematycznie - raz lub dwa razy w tygodniu.

Pamiętajmy o teście uczuleniowym, ponieważ jajko, jak wiele innych składników, może wywołać reakcje alergiczną. W tym celu odrobinę maski nakładamy np. na nadgarstek, a jeśli na drugi dzień nie pojawi się wysypka, zaczerwienienie lub swędzenie, można zastosować maseczkę.

Zobacz wideo: Jak odżywić włosy na wiosnę?

Zobacz też:

Komu pasuje bordowy kolor włosów? Pielęgnacja włosów bordowych

Modne spódnice na lato. Jaki model zabrać ze sobą na wakacje?

Baby Blue Nails. Modny manicure na lato w odcieniach błękitu

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości