Makijaż

Makijaż permanentny. Wszystko co warto o nim wiedzieć

Makijaż

Makijaż permanentny. Wszystko co warto o nim wiedzieć

Dobrze wykonany makijaż permanentny naturalnie podkreśla urodę. Jest też wygodny, ponieważ panie, które się na niego zdecydują nie muszą martwić się, czy rano zdążą zrobić makijaż. Jakimi metodami wykonuje się makijaż permanentny? Jakie są przeciwwskazania do jego wykonania? Czy jest łatwy do usunięcia? O tym w Dzień Dobry TVN mówił chirurg plastyczny, lekarz medycyny estetycznej dr Janusz Greese Łyko. A linergistka medyczna Aneta Swatek wykonała w studiu makijaż permanentny piegów.

Co to jest makijaż permanentny?

Zabieg polega na wprowadzeniu pigmentu w płytkie warstwy naskórka za pomocą cieniutkiej igły. Warstwa ta z biegiem czasu ulega naturalnemu złuszczeniu, w związku z czym makijaż po pewnym czasie jest coraz słabszy i jaśniejszy. Niestety czasami zdarza się, że barwnik podany jest zbyt głęboko, np. do warstwy rozrodczej naskórka lub powierzchniowej warstwy skóry właściwej - wtedy pigment może już zostać na zawsze.

Są dwa sposoby wykonania makijażu permanentnego: pierwszy to metoda maszynowa - przy pomocy urządzenia z jednorazową igłą i metoda manualna.

Makijażem permanentnym można podkreślić usta, brwi i linię rzęs.

W przypadku ust można wykonać:

 • kontur z cieniowaniem - dla podkreślenia ich kształtu,
 • kontur w wypełnieniem - głównie dla uzyskania koloru oraz
 • usta 3D, czyli zabawę różnymi kolorami pigmentów.

Zobacz także: Makijaż permanentny ust – porady dotyczące zabiegu

Jeśli chodzi o brwi, tu stosuje się:

 • metodę piórkową, czyli zagęszczanie brwi,
 • metodę pudrową, która daje efekt pudrowego wypełnienia oraz
 • metodę ombre, która daje efekt lekkości.

Zobacz także: Makijaż permanentny brwi – metoda piórkowa czy pudrowa?

Coraz częściej wykonuje się pieprzyki, a nawet piegi.


Makijażem permanentnym można również zamaskować ubytki włosów. Z tego ostatniego zabiegu chętnie korzystają łysiejący mężczyźni.

Przeciwwskazania do wykonania makijażu permanentnego

Makijaż permanentny to zabieg z przerwaniem ciągłości naskórka. Dlatego nawet zwykły katar może odłożyć go w czasie. Do innych przeciwwskazań, które dyskwalifikują do wykonania mikropigmentacji zalicza się między innymi:

 • infekcje wirusowe, grzybicze i bakteryjne,
 • uszkodzenia skóry w miejscu pigmentowania,
 • świeże blizny,
 • poparzenie słoneczne,
 • nieustabilizowana cukrzyca,
 • ciąża,
 • stany zapalne,
 • problemy hormonalne,
 • hemofilia.

Powikłania po makijażu permanentnym

Każde naruszenie ciągłości skóry może spowodować różnego rodzaju problemy. Do powikłań po makijażu permanentnym zalicza się między innymi:

 • infekcje,
 • stany zapalne,
 • reakcje alergiczne,
 • bliznowacenie,
 • długotrwały ból.


Usunięcie makijażu permanentego

Pozbycie się makijażu permanentego jest możliwe, jednak zależy od tego, na jakiej głębokości znajduje się barwnik. Jeśli został podany prawidłowo, czyli do płytkiej warstwy naskórka, to można go spiłować. Po takim zabiegu skóra z czasem się regeneruje i nie ma blizny. Ale jeżeli pigment znajduje się w połowie skóry właściwej, to próba zeszlifowania może spowodować powstanie blizny, która będzie widoczna do końca życia. Zabieg usunięcia makijażu permanentego wykonuje lekarz, a nie kosmetyczka.

Co sądzisz o tym artykule?
18
106
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
13
09.04.2020
Mirabelka
na pewno ważne jest, żeby trafić do profesjonalistów a żeby ktoś nie zrobił nam krzywdy :P ja na swój makijaż permanentny wybrałam polecany przez koleżanki MOs Beauty i jest to zupełna rewelacja, sprawdzone miejsce polecam
28.02.2020
Izabela
ja zdecydowałam się po konsultacji w MOs Beauty na micoblading, zabeg trwały, a efekt jest naturalny, bardzo się cieszę, że to zrobiłam!
19.02.2019
Anna
Polecam panu doktorowi wrócić na biochemie chemie i anatomie, bo ewidentnie cos tu poszlo nie tak :)
19.02.2019
Małgorzata
Może niech pan doktor zajmie się leczeniem ludzi, bo lekarzy w szpitalach brakuje.
A upiększaniem niech się zajmują osoby wykształcone kierunkowo w tym celu.
19.02.2019
Kosmetolog/ linergista
Dodam jeszcze, że nie ma czegoś takiego jak LEKARZ MEDYCYNY ESTETYCZNEJ, ponieważ taka specjalizacja NIE ISTNIEJE :)
Pozdrawiam
18.02.2019
Edi
Śmiech po prostu
18.02.2019
Helen
Bzdyry, bzdury, bzdury.. Jak można pytać o opinie w zakresie makijażu permanentnego lekarza chirurga, który nie ma nic wspólnego z tym zabiegiem i nawet śmiem twierdzić, że maszyny ani razu w ręce nie trzymał? Nie zna składów pigmentów, nie wie dokładnie w jakiej warstwie my Linergistki osadzamy pigment? Halo??? Ja się pytam, dlaczego? Czy lekarz to guru w zakresie każdego zabiegu nawet po części związanego z medycyną estetyczną? Opamiętajcie się ludzie, bo później Kobiety będą kopiowały jak papugi wasze bzdury, a my linergistki będziemy musiały prostować i oczami świecić !
18.02.2019
Ania
Same bzdury o makijażu permanentnym a w szczególności o usuwaniu!!!!!!
18.02.2019
Kasia
Chyba lidokaina a nie lidnokaina..... a spilowac czym?? Kątówka czy szlifierką ha ha...
18.02.2019
lilka
Artykuł spowodował falę krytyki na branżowych forach. Proponuję się skonsultować z prawdziwym specjalistą i nie wprowadzać ludzi w błąd. Pozdrawiam.
18.02.2019
Klaudia
Co to za brednie haha
18.02.2019
Wanessa
Jedyna mądra rzecz jaką pan doktor powiedział jest fakt, że nie jest specjalistą w tej dziedzinie. Dlatego też nie powinien się na ten temat wypowiadać, bo jego słowa mijają się z prawdą. Szkoda że nie rozmawialiście na żywo z paniami z filmu.
18.02.2019
Magda
Malo profesjonalny ten "specialista". "To nie moja dziedzina ale sie wypowiem". Powinniscie zaprosic specjaliste, ktory zna sie na tym o czym mowi, czyli pigmentach, znieczuleniach itp ..
Rozwiń wszystkie komentarzy