Gwiazdy

Ludwig Göransson. Muzyk polskiego pochodzenia dostał Oscara!

Gwiazdy

Ludwig Göransson. Muzyk polskiego pochodzenia dostał Oscara!

Jest w połowie Polakiem. Jego mama pochodzi z Warszawy, a babcia mieszka w Polsce. Ludwig Göransson to kompozytor, producent muzyczny i... zdobywca Oscara za muzykę do filmu Czarna Pantera. Teraz zaczyna pracę nad Gwiezdnymi Wojnami! Kinga Rusin Spotkała się z nim i jego siostrą w studiu muzycznym w Los Angeles. Jak wyglądały emocje, które towarzyszyły im podczas gali rozdania Oscarów?

Zobacz też: Borys Szyc o gali Oscarowej: "Zwariowałem, zapomniałem, że mam 40 lat" >>>

Ludwig urodził się w małym miasteczku w Szwecji - jego ojciec był tam nauczycielem muzyki. Już od najmłodszych lat Ludwig uczył się grać na różnych instrumentach.

Ojciec grał ze mną każdego dnia na gitarze. Od momentu gdy skończyłem 6 lat. Kiedy miałem 8 lat, po raz pierwszy usłyszałem Metallicę ... i wtedy się zaczęło!
Tata nie lubił takiej muzyki, ale specjalnie dla mnie nauczył się ich kawałków i grał ze mną na gitarze. 
Mama zachęcała mnie do gry na wielu instrumentach. Chciała, żebym uczył się tańczyć, a mnie zafascynowało komponowanie.


Ile czasu zajmuje tworzenie tak dobrej muzyki do filmu? Czego wymaga praca nad perfekcyjnym dopasowaniem tematów muzycznych do klimatu produkcji filmowej?

Mnie to zajęło ponad rok. Najpierw przeczytałem scenariusz i powiedziałem reżyserowi filmu, że muszę pojechać do Afryki. Muszę spędzić trochę czasu w tej kulturze. Pouczyć się ich muzyki. Zabrałem żonę i polecieliśmy do Senegalu. Tam spędziłem wspaniały czas z artystami. Zacząłem nagrywać i poszukiwać muzycznych inspiracji.


Zobacz też: "Nie czuję, że dostanę Oscara" Mocna wypowiedź Pawlikowskiego tuż przed galą! >>>

Jak często zdobywca Oscara odwiedza Polskę? Co najbardziej mu się podoba?

Staram się przyjeżdżać przynajmniej raz do roku, żeby odwiedzić babcię i dziadka. Polska ma wspaniałą historię muzyczną. Zawsze kiedy wracam do Warszawy chodzę na letnie koncerty chopinowskie w Łazienkach. Uwielbiam polskich kompozytorów: Kilara, Paderewskiego. Lubię też posłuchać Anny Marii Jopek.

Jakie teraz stawia przed sobą wyzwania młody kompozytor? Czy Oscar jest spełnieniem jego wszystkich marzeń?

Chciałbym wyjechać na wyspę, ale jednak czeka mnie teraz sporo pracy. Następny etap to Gwiezdne Wojny! Dla kompozytora muzyki filmowej to chyba największe wyzwanie, a jednocześnie największe filmowe osiągnięcie.


Zobacz też: "Zimna wojna" bez Oscara! Triumfuje "Roma" >>>

Czarna Pantera (Black Panther) to film akcji na podstawie serii komiksów o superbohaterze. Zdobył Oscary w kategoriach:

  • Najlepsza muzyka filmowa
  • Najlepsza scenografia
  • Najlepsze kostiumy
Co sądzisz o tym artykule?
9
0
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0