Artykuł z cyklu ''Zasmakuj radości życia z Kinder Country!'' strona główna cyklu
KINDER COUNTRY

Lubelszczyzna - kilka pomysłów na weekend w plenerze

Rzeka Bystrzyca niedaleko Lublina

Rzeka Bystrzyca niedaleko Lublina/Shutterstock

KINDER COUNTRY

Lubelszczyzna - kilka pomysłów na weekend w plenerze

Rzeka Bystrzyca niedaleko Lublina

Rzeka Bystrzyca niedaleko Lublina/Shutterstock

Lublin i jego okolice to wyjątkowe miejsca pełne niezwykłych atrakcji wartych zobaczenia. Mieszkańcy lubelskiego mają na wyciągnięcie ręki niesamowitą przyrodę, przepiękne miejsca, ale czy o tym wiedzą? Sprawdźcie pomysły na weekend w plenerze w okolicach Lublina!

Mieszkańcy województwa lubelskiego nie muszą daleko jechać, by spędzić wolny czas na łonie natury. Przy okazji podziwiania bogactw swojego miejsca zamieszkania, warto zrobić pamiątkowe zdjęcie, które może wziąć udział w najnowszym konkursie organizowanym przez Kinder Country Polska „Wszędzie pięknie, ale blisko najpiękniej”. Aby wziąć w nim udział należy wyruszyć w plener po najbliższej okolicy i zrobić zdjęcie z batonikiem Kinder Country w swoim ulubionym miejscu. Następnie opublikować zdjęcie w komentarzu pod postem konkursowym na Facebooku oraz dokończyć zdanie „Wszędzie pięknie, ale blisko najpiękniej...” i dodać #KinderCountryPolska. Pamiętaj, że na zdjęciu musi być widoczny batonik! Do wygrania m.in. vouchery na wyjazdy w Polsce, sprzęt rowerowy i zegarki sportowe! Więcej informacji o konkursie znajdziesz tutaj. Powodzenia!

Spływ kajakowy Bystrzycą

Aktywny wypoczynek w otoczeniu kojącej nerwy natury z pewnością każdemu pozwoli oderwać się od codzienności. Spływy kajakowe po Bystrzycy organizowane są z Prawiednik lub Osmolic, ale jest też możliwość wybrania spływu przez Lublin. Oglądanie miasta z poziomu wody pozwala spojrzeć na nie z zupełnie innej perspektywy i ponownie docenić jego wyjątkowość. Kajak świetnie sprawdza się jako środek transportu, gdyż przy niewielkim wysiłku wkładanym w wiosłowanie, można sprawnie przebyć niemałe odległości!

W Lublinie z rzeki będzie widać Zamek, dodatkowo poza nim (już na lądzie) warto przejść się urokliwymi uliczkami Starego Miasta, gdzie znajdziemy szereg restauracji oferujących pyszne jedzenie. Trzeba też koniecznie skosztować regionalnego przysmaku – cebularza. Poza tym – Brama Krakowska, Brama Trynitarska i tajemnicze podziemia naprawdę są warte odwiedzenia!

Na spływ kajakowy w okolicach Lublina można wybrać się także do Zwierzyńca. Tam organizowane są spływy rzeką Wieprz. Poznaje się Roztocze od zupełnie innej strony, ale o tym za chwilę.

Drewniana ścieżka w Poleskim Parku Narodowym

Drewniana ścieżka w Poleskim Parku Narodowym/Shutterstock

Ścieżki przyrodnicze i edukacyjne w Poleskim Parku Narodowym

Kolejną wspaniałą atrakcją dla osób lubiących przebywać w otoczeniu przyrody jest Poleski Park Narodowy. Na terenie parku, oprócz niezwykle bujnej roślinności, znajdują się liczne bagna, torfowiska oraz jeziora krasowe. Wybierając się na wyprawę w te tereny można na swojej drodze napotkać wiele ciekawych gatunków zwierząt, od najmniejszych bezkręgowców poprzez kuny, łasice i wydry aż po sarny, jelenie, łosie i dziki.

Szeroki wachlarz ścieżek możliwych do przejścia sprawia, że park z każdą wizytą zaskakuje gości czymś nowym. Dla osób bardziej ceniących aktywność fizyczną powstała w parku nawet ścieżka rowerowa. Każdy miłośnik natury będzie zachwycony. Ścieżek edukacyjnych jest kilka: Czahary, Dąb Dominik, Spławy, Perehod, Obóz powstańczy, Tropem przyrody, Mietiułka, Żółwik.

Do tego dochodzą wieże widokowe oraz Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny Poleskiego Parku Narodowego w Starym Załuczu. To ważny element zwiedzania – znajduje się tam nie tylko muzeum, ale i Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt z wolierą dla ptaków. Można dowiedzieć się dużo o otaczającej nas przyrodzie oraz o nowych gatunkach, które zagrażają starym – przykładowo pojawienie się raka marmurkowego, który zagraża rodzimemu rakowi błotnemu!

Ruiny zamku w Janowcu/Shutterstock

Ruiny zamku w Janowcu i Kazimierz Dolny

Nie trzeba długo szukać, żeby znaleźć atrakcje także dla osób ceniących sobie głównie zwiedzanie. Budowę renesansowego zamku w Janowcu rozpoczęto na początku XVI wieku i są z nią związani znani architekci i rzeźbiarze tacy jak: Santi Gucci Fiorentino, Giovanni Battista Falconi i Tylman z Gameren. Od czasów wykupienia zamku przez Muzeum Nadwiślańskie, jego ruiny są stopniowo remontowane. Zamek można obejrzeć również z perspektywy wody – wystarczy wsiąść na statek w Kazimierzu Dolnym, żeby odbyć rejs do Janowca.

Leżący niedaleko Kazimierz Dolny powinien być obowiązkowym punktem na liście miejsc do zobaczenia w województwie lubelskim. To małe, niepozorne miasteczko zaskakuje każdego swoim urokiem i bogactwem kulturowym. Niezliczone zabytki takie jak: kościół farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja, ruiny zamku z wieku XIV- XVI, wieża obronna, synagoga, oraz liczne kamienice konkurują o turystów z lessowymi wąwozami idealnymi do pieszych wycieczek.

Będąc w Kazimierzu warto udać się na Górę Trzech Krzyży, która jest wspaniałym punktem widokowym – z góry można zobaczyć panoramę całego miasta. Trzy krzyże postawiono w 1708 roku – jest to nawiązanie do męki Chrystusa, a krzyże mają upamiętniać ofiary zarazy, która przeszła przez te tereny.

Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu/Shutterstock

Zamość i Roztoczański Park Narodowy

Lubelszczyzna nie zawiedzie także osób niezdecydowanych między dziką przyrodą, a zabytkami. Wycieczka do Zamościa i Roztoczańskiego Parku Narodowego zapewni obie te atrakcje. Niezwykłe Stare Miasto w Zamościu, wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, słynie z zachowanego od czasu powstania Rynku Wielkiego z ratuszem i kamienicami ormiańskimi oraz fragmentami umocnień obronnych. Warte obejrzenia są również Biblioteka Akademii Zamojskiej, Pałac Zamojski oraz katedra pw. Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła.

Utworzony na pobliskim pasie wzniesień Roztoczański Park Narodowy jest natomiast najbardziej zalesionym parkiem narodowym w Polsce. Obcowanie z wyjątkowo bujną fauną i florą parku umożliwiają liczne szlaki turystyczne i trasy rowerowe. Inne atrakcje, które mogą zaskoczyć gości parku to Kościółek na wodzie, Izba Leśna, Zespół Stawów Echo, Pałac Plenipotenta lub Florianka.

Lubelszczyzna zaskakuje dostatkiem atrakcji, od kilkusetletnich zabytków aż po najdziksze zakątki przyrody. Nawet najwybredniejsi turyści znajdą coś odpowiedniego dla siebie.

Zobacz też:

Odkryj Wielkopolskę. Oto miejsca, których nie można zapomnieć

Wrocław – odkryj na nowo stolicę Dolnego Śląska i jej okolice! 

Bydgoszcz, czyli polska Wenecja i jej okolice


Artykuł sponsorowany
Co sądzisz o tym artykule?
50
4
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0