Zwierzęta

Lisy - piękne i pożyteczne zwierzęta ze "złą legendą"

Zwierzęta

Lisy - piękne i pożyteczne zwierzęta ze "złą legendą"

Marcin Kostrzyński pokazał nam dziś codzienne życie lisiej rodziny, która zamieszkała niedaleko jego domu. Zobaczcie jak bawią się małe liski i jak dba o nie ich matka. Dlaczego lisy mają tak "złą prasę" i są uważane za leśnych bandytów, którzy podkradają kury z kurnika?

Zafałszowana i niezasłużona opinia o lisach

Lisy to bardzo pospolity gatunek, ale jednocześnie też bardzo niedocoeniany i zafałszowany przez to, co mówią o nim ludzie. Mają bardzo złą prasę i źle o nich mówimy - zupełnie niezasłużenie.

Wychowanie małych liskow to bardzo ciężka praca dla ich matki

Poświęcenie lisicy dla dzieci jest niewyobrażalne. Tego nie można tłumaczyć tylko instynktem. To jest pełna miłość. Ona biega, przynosi myszy tym dzieciom, bo głównie myszami je karmi. Musi się potwornie namęczyć, żeby je wyżywić. Mimo to, ma jeszcze czas, żeby się z nimi pobawić, żeby je przytulić, żeby się powygłupiać troszeczkę.

Co w tym czasie robi lisi ojciec?

To jest krępująca historia. U wilków jest tak, że cała rodzina się zajmuje dziećmi. U lisów jest tak, że lis pewnie opowiada bajki tej lisicy, jakim to on jest wspaniałym ojcem, a później... wszystko jest na jej głowie. Tym bardziej trzeba podkreślić rolę matki!


Lisy jedzą wszystko mogą być wegetarianami

Lisy potrafią jeść wszystko. Bardzo chętnie jedzą jagody. Nie jest to tak, że one są jakimiś szkodnikami, tak jak chce się je przedstawić w mediach. Wręcz odwrotnie.

Lisy współpracują z leśnikami?

W lasach zaczęto grodzić uprawy leśne i po pewnym czasie leśnicy zauważyli, że straty powodowane przez myszy w tych uprawach są gigantyczne. Zaczęto robić specjalne otwory, żeby lis mógł wpełznąć do środka takiej uprawy i polować na te myszy. W lesie nie powinno się kompletnie zabijać lisów, bo one chronią nasz las.


Można na nie polować przez cały rok...

Sa miejsca w Polsce gdzie można na lisy polować przez cały rok. To są m.in. miejsca gdzie wypuszczane sa bażanty dla myśliwych. Tam można je zabijac przez cały rok, żeby one nie zjadały ptactwa.

Odgłosy wydawane przez lisy:


Co sądzisz o tym artykule?
57
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0