Syntezator – do czego służy i jakie są rodzaje syntezatorów muzycznych?

muzycy grający na syntezatorach i instrumentach muzycznych
Hero Images/Getty Images
Źródło: Hero Images
Syntezatory muzyczne stanowią świetną alternatywę dla popularnych keyboardów – syntezatory gwarantują jeszcze większą rozrywkę dzięki temu, że wzbogacone są o więcej funkcji i mechanizmów modulowania dźwięku. W tym miejscu przyglądamy się, jak działają syntezatory dźwięku, jakie są rodzaje syntezatorów i czy dobrym pomysłem jest zakup syntezatora dla początkujących?

Syntezator to świetny sposób na rozrywkę, ale także profesjonalny instrument muzyczny. Często jest mylony z keyboardem, choć między keyboardem a syntezatorem klawiszowym istnieje wiele różnic (keyboard stara się wiernie imitować dźwięk, syntezator kładzie nacisk na tworzenie nowych dźwięków). Wyróżniamy syntezatory głosu, jak i syntezatory dźwięku, które mogą być analogowe (w stylu vintage ) lub cyfrowe. Choć syntezatory mają już około 70 lat, wciąż zyskują sympatię nowych użytkowników!

Co to jest syntezator? Historia i sposób działania syntezatora muzycznego

Syntezator to elektroniczny instrument muzyczny, który tworzy skonwertowany dźwięk na podstawie z modulowanych, a w zasadzie : syntetyzowanych, sygnałów dźwiękowych . Pod względem wizualnym syntetyzator a keyboard nie różnią się od siebie za bardzo. Różnice są raczej drobne – profesjonalny syntezator będzie charakteryzował się większą liczbą przycisków i funkcji, jednocześnie też może mieć krótszą klawiaturę, tzn. wyposażoną w mniej gam.

Wyróżniamy wiele rodzajów syntezatorów : syntezatory muzyczne, syntezatory dźwięku (zwykle z krótszą gamą niż klasyczne syntezatory klawiszowe, nastawione na efekty muzyczne), syntezatory głosu , odpowiadające za modulację dźwięku naszego głosu, syntezatory basowy , a także wiele odmian syntezatorów dla dzieci , które z powodzeniem dostarczą rozrywki najbardziej wybrednym pociechom!

Syntezatory (muzyczne, głosu, dźwięku) syntetyzują dźwięk , czyli modelują go na kilku płaszczyznach :

· głównej składowej częstotliwości (odpowiada za wysokość dźwięku ),

· poszczególnych składowych harmonicznych (wpływających na ostateczną barwę dźwięku ),

· składowych nieharmonicznych, czyli wszelkiego rodzaju świstów, szumów itp.

· obwiedni dźwięku (ang. sustain ), określającej długość czasu trwania dźwięku i zmian w tym czasie

Początki syntezatorów muzycznych sięgają końca lat 40. XX wieku , ale pierwsze urządzenia przypominające obecne syntezatory powstały w zasadzie dwie dekady później – pod koniec lat 60. Co ciekawe, syntezatory początkowo miały służyć do tworzenia muzyki popularnej , a właściwie miały ułatwiać jej tworzenie. Na początku powstawały syntezatory analogowe , później natomiast wraz z rozwojem techniki syntezatory cyfrowe . Dzisiaj syntezatory głosu i syntezatory dźwięku występują w obydwu tych odmianach. Ci zaś, którzy preferują bardziej styl vintage , wybierają najczęściej syntezatory analogowe, które pozwalają na odtworzenie kultowych brzmień sprzed lat!

Zobacz film:Jak działa na nas muzyka w restauracji? Źródło: Dzień Dobry TVN

Keyboard a syntezator – jakie są różnice?

Syntezator klawiszowy bardzo często jest mylony z keyboardem . Trudno się temu dziwić – oba urządzenia w oczach osoby niedoświadczonej mogą wyglądać identycznie. Podstawową i pierwszą różnicą, którą możemy wskazać między keyboardem a syntezatorem, jest fakt, że syntezator może mieć klawisze ( syntezator klawiszowy ), ale nie musi, albo też może mieć ich tylko kilka!

O ile keyboardy powstały jako elektroniczna alternatywa wobec klasycznych instrumentów klawiszowych , takich jak fortepian, pianino czy organy, o tyle z kolei syntezatory powstały z myślą o zupełnie innym, nowym przeznaczeniu. Ich zadaniem jest modulowanie dźwięku . Grając na syntezatorze mamy szeroką możliwość wpływania na „kształt”, barwę i wysokość dźwięku, której nie mamy podczas używania keyboardu!

Cechą wspólną pomiędzy nowoczesnym keyboardem a syntezatorem jest to, że obydwa doskonale mogą imitować inne instrumenty . Każdy keyboard zostaje stworzony z myślą, aby jak najbardziej „czysto” naśladować dźwięki innych instrumentów, podczas gdy syntezator klawiszowy wcale nie musi ich tak dokładnie naśladować – podstawowym celem każdego syntezator a, także syntezatora dla początkujących i syntezatora głosu, jest dostarczanie unikalnych, oryginalnych brzmień .

Podsumowanie: czy warto kupować syntezator?

Syntezator dla początkujących , jak i bardziej zaawansowanych osób, może stanowić świetne rozwiązanie. W przemyśle muzycznym syntezatory używane są masowo, przy produkcji dźwięku bardzo często stosuje się specjalne syntezatory głosu, odpowiadające za dodatkowe efekty wokalne. Ze względu na to, że wiele syntezatorów możemy znaleźć w bardzo atrakcyjnej cenie, pozwolić sobie na nie może każdy i w ten sposób znaleźć nowy, zdrowy sposób do np. odreagowania stresu i dodatkowej rozrywki!

Bez względu na to, czy i jaki instrument wybierzemy dla siebie, mając w domu dzieci, warto zastanowić się nad prezentem w postaci specjalnego syntezatora dla dzieci . To wspaniałe i proste w obsłudze urządzenie, które dostarczy nie tylko rozrywki naszym pociechom, ale także wpłynie na rozwój słuchu, umiejętność odróżniania dźwięków i wzrost kreatywności!

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości