Styl Życia

Koniki polskie w potrzebie: Zbiórka na siano

Styl Życia

Koniki polskie w potrzebie: Zbiórka na siano

W październiku doszło do nieszczęśliwego zdarzenia, w wyniku którego spalił się cały zapas siana zgromadzony na zimę dla koników polskich. Dziś w studiu Dzień Dobry TVN gościł Marcin Kostrzyński i opowiedział o zwierzętach. 

Nieszczęśliwy wypadek 

W październiku ponad 100 bel siana przeznaczonego dla koników polskich poszło z dymem. Na szczęście zwierzętom nic się nie stało. Trwa zbiórka internetowa, dzięki której możemy wesprzeć stajnie i pomóc zaopatrzyć ją w niezbędne zapasy siana.

Koniki polskie – skąd wzięły się w Polsce?

Zwierzęta są potomkami tarpanów. To rasa małych długowiecznych koni, które odporne są na choroby i trudne warunki bytowania.

Koniki polskie są hodowane, ale także są w stanie dzikim. One się nie boją człowieka tak jak jelenie, daniele czy inne zwierzęta. To świadczy o tym, że już przez wiele pokoleń miały specjalny status, nie zabijano, nie zjadano koni. Polacy mają duży szacunek do tych zwierząt.

- opowiedział Marcin Kostrzyński.

Koniki polskie – inteligentne zwierzęta

Jak przyznał gość, koniki polskie są inteligentnymi kosiarkami do trawy. Co to znaczy? Na terenach, na których nie możemy używać maszyn do koszenia, koniki polskie w mądry sposób zjadają trawę, omijając miejsc, gdzie znajdują się gniazda ptaków. Ponadto, wokół gniazda pozostawiają kępki trawy, które mylą drapieżników.

Koniki mają w sobie wrażliwość. Potrafią wyczuć, że jest ptaszek, ale też potrafią go zabezpieczyć, żeby nic mu się nie stało.

- dodał gość. 

Rodzaje hodowli koników polskich 

Obecnie mamy trzy rodzaje hodowli: stajenna, gdzie konie mają swoje stajnie, boksy i są pod stałą kontrolą człowieka. Chów otwarty z ingerencją człowieka, gdzie konie spędzają czas na pastwiskach, lecz są nadzorowane przez człowieka oraz pierwotna hodowla, gdzie zwierzęta są dzikie i żyją swobodnie na terenie rezerwatu, w lesie czy na polanie.


 Zobacz też:

Co sądzisz o tym artykule?
64
4
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0