Kurtka do jazdy konnej – jak wybrać okrycie wierzchnie dla jeźdźca?

Zobacz film: Konna pasja Daniela Olbrychskiego. Źródło: Dzień Dobry TVN. 
Bez względu na to, czy ujeżdżamy konia na terenie stadniny w zimny wiosenny poranek, czy galopujemy po zaśnieżonym lesie zimą – dobra kurtka do jazdy konnej to podstawa stroju jeździeckiego. Sprawdź, jakie okrycie wierzchnie wybrać, by zapewnić sobie komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy.

Content: Wydawałoby się, że wybór stroju jeździeckiego nie wymaga specjalistycznej wiedzy lub doświadczenia. Tymczasem każdy jeździec dobrze wie, że skompletowanie garderoby do jazdy konnej to nie lada wyzwanie. Potrzebne są nam: toczek, oficerki, bryczesy, czapsy, sztyblety i masa innych rzeczy, których nazwy osobom nieuprawiajacym jeździectwa są często nawet nieznane. Jednym z najważniejszych elementów stroju jeźdźca jest specjalistyczna kurtka do jazdy konnej . Zapewnia ona nie tylko ochronę przed wiatrem i mrozem, ale i często bardzo elegancki wygląd podczas jazdy na naszym wierzchowcu.

Czy istnieje konkretna nazwa kurtki dla jeźdźca?

Części garderoby dla jeźdźców noszą często specyficzne nazwy, których osoby niejeżdżące na koniach zazwyczaj nie znają. Spodnie nazywane są bryczesami, kask – toczkiem, a ochraniacze na buty – sztylpami. Czy kurtka na konie także posiada swoją nazwę? Można spotkać się z określeniami kasak lub kolet. Ten pierwszy oznacza jedwabne okrycie wierzchnie zakładane przez uczestników wyścigów konnych, czyli dżokejów. Kolet zaś, to skórzana kurtka do jazdy konnej noszona niegdyś przez żołnierzy gwardii konnej. Kurtki jeździeckie zakładane do codziennej jazdy nie mają żadnej konkretnej nazwy, choć niejednokrotnie znacznie różnią się od zwykłych kurtek.

Jak dobrać odpowiednią kurtkę do jazdy konnej?

Myli się ten, kto myśli, że do jazdy konnej założyć można pierwszą lepszą kurtkę. Jednym z ważniejszych kryteriów doboru okrycia wierzchniego powinien być materiał, z jakiego jest ono wykonane. Należy pamiętać, że materiały trzepoczące na wietrze, takie jak ortalion czy brezent, mogą przestraszyć lub spłoszyć konia. Sytuacja będzie wyglądać podobnie w przypadku za luźnych kurtek czy płaszczy. Luźny materiał może powodować podobne dźwięki jak trzepocząca chorągiewka, co wywoła u konia niepokój. Okrycie wierzchnie, zakładane podczas jazdy konnej, powinno przylegać do naszego ciała tak, byśmy mogli założyć na nie specjalną kamizelkę (stanowiącą ochronę naszego ciała podczas potencjalnego upadku). Jednocześnie nie powinno być ono zbyt obcisłe, aby nie krępowało naszych ruchów. Kurtka jeździecka musi być odpowiednio dopasowana do pory roku. Najlepiej posiadać więc kilka różnych kurtek, które zakładać możemy w zależności od pogody. Wiosną i jesienią zakładajmy lekkie, przepuszczające powietrze kurtki. Mimo, że pozornie siedzimy na koniu nieruchomo, w rzeczywistości nasze mięśnie mocno pracują. Zbyt gruby materiał prowadzi do przegrzania organizmu. Natomiast rozpinane kamizelki i kurtki podczas siedzenia na galopującym koniu, nigdy nie jest dobrym pomysłem. Kurtka zimowa do jazdy konnej również nie powinna wykonana być z zbyt grubych tkanin. Najlepiej sprawdzą się cienkie puchówki. Wybierając, zarówno wiosenne, jak i zimowe okrycie wierzchnie, powinniśmy stawiać na elastyczne i lekkie tkaniny. Najlepiej, by odzież, którą zakładamy do jazdy konnej była wykonana ze śliskich materiałów. Utrzymanie ich w czystości jest dużo łatwiejsze niż np. w przypadku bawełny. Unikajmy również jasnych kolorów, a wybierajmy czerń bądź odcienie granatu, zieleni i szarości. Każdy, kto kiedykolwiek był w nawet najczystszej stajni, wie, jak łatwo zabrudzić tam ubranie.

>>> Zobacz też:

Jak bezpiecznie uprać kurtkę puchową – sprawdzone sposoby

Kurtka na konia – praktyczność i elegancja

Nie od dziś wiadomo, że jazda konna to bardzo elitarna i elegancka dyscyplina sportu . Choć dziś nie uprawia jej już tylko arystokracja, zachowała się tradycja specyficznego jeździeckiego stroju. Wielu pasjonatów jazdy konnej dba o jego schludny i elegancki wygląd. Ubranie jeździeckie odgrywa również bardzo ważną rolę podczas zawodów i wyścigów jazdy konnej. Narzucone są wówczas bardzo sztywne reguły dotyczące ubioru jeźdźca, a ich nieprzestrzeganie może skutkować nawet dyskwalifikacją. Jeźdźcy biorący udział w letnich zawodach zakładają: białe bryczesy, koszule, specjalne jeździeckie marynarki oraz wypolerowane oficerki . Zimą również można wyglądać elegancko podczas jazdy. Wystarczy dobrać odpowiednią kurtkę. Najlepszym wyborem będzie modna pikowana puchówka lub przylegająca do ciała kurtka , wyglądem przypominająca płaszczyk lub grubą marynarkę. W sklepach z odzieżą jeździecką znajdziemy wiele wariantów, które stanowią połączenie elegancji z funkcjonalnością.

>>> Zobacz też:

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości