Puch i pierze są bardzo delikatne i zwykle źle znoszą kontakt z wodą. Jednak najczęściej powodem nie jest sama woda, a niewłaściwa technika prania i suszenia kurtek puchowych.
Puch i pierze natura stworzyła tak, by utrzymywały ciepło i nie dopuszczały wilgoci do ciała pierwotnego właściciela. Te cechy wykorzystujemy i my, wypełniając nimi zimowe kurtki. Taka odzież jest lekka i bardzo ciepła, ale dość wymagająca w pielęgnacji. Dla pewności najczęściej oddajemy ją do pralni, co wbrew pozorom wcale nie musi służyć delikatnemu wypełnieniu. Kurtka puchowa nie powinna bowiem być prana w silnych środkach chemicznych . Oddając ją do pralni, upewnijmy się, że ma ona w ofercie usługę prania odzieży puchowej, w przeciwnym razie ryzykujemy, że nasza kurtka może stracić swoje właściwości termiczne.
Jak prać kurtkę puchową w domu?
Najważniejszym przykazaniem jest uważnie czytać metki i instrukcje, jak prać kurtkę puchową . A także stosować się do zaleceń wytwórcy. Większość producentów kurtek zezwala na pranie w pralce, ale są i tacy, którzy zalecają pranie ręczne. Równie istotne są informacje dotyczące zastosowania odpowiednich detergentów i suszenia.
Warto pamiętać, że kurtek puchowych nie powinno się prać zbyt często – raz na 3–4 miesiące w zupełności wystarczy. Jeśli okrycie pobrudzi się w międzyczasie, można oczyścić materiał, starając się nie zamoczyć wypełnienia (np. czystą ściereczką zamoczoną w wodzie z delikatnym mydłem).
Jak prać kurtkę puchową ręcznie?
Musimy zdać się na to, co zaleca producent – niektórzy zezwalają na ręczne pranie odzieży puchowej, inni kategorycznie tego zabraniają. Jeśli nasza kurtka może być prana w ten sposób, pamiętajmy, by nie używać zwykłego proszku do prania , a detergentu do delikatnych tkanin, a najlepiej specjalnego środka do prania puchu (są dostępne w dobrych drogeriach i sklepach sportowych). Jak prać kurtkę puchową w rękach? Należy ją całkowicie zamoczyć w niezbyt gorącej wodzie (do 40 stopni) i wygniatać tak, by usunąć powietrze z puchowego wypełnienia. Powierzchniowe zabrudzenia i plamy najlepiej sprać przy użyciu miękkiej szczoteczki . Nie wolno natomiast używać odplamiaczy i wybielaczy, szczególnie tych na bazie chloru. Pranie ręczne może być wstępem do prania w pralce, jeśli kurtka jest bardzo zabrudzona i delikatny program mógłby nie poradzić sobie z plamami.
Kurtki nie zostawiamy na długo w wodnej kąpieli. Jej wysuszenie w odpowiednich warunkach ma kluczowe znaczenie dla zachowania właściwości termicznych puchu. Najważniejsza zasada brzmi: nigdy nie rozwieszamy upranej kurtki puchowej! Możemy przez chwilę pozwolić jej obciekać, ale resztę wody lepiej usunąć „wygniatając” ją z położonego płasko ubrania (przyda się kilka dobrze chłonących ręczników). Kiedy z odzieży nie kapie już woda, pozozstawiamy ją do wyschnięcia rozłożoną płasko na suszarce, podłodze czy meblu. Często popełnianym błędem jest suszenie puchowych kurtek na kaloryferze . W ten sposób możemy ubranie bezpowrotnie zniszczyć – puch zbije się w twarde kule. Suszące się powoli – w ciepłym i przewiewnym miejscu – wypełnienie trzeba co jakiś czas rozbijać, najlepiej strzepując kurtkę podczas przekładania z jednej strony na drugą. Trzeba być przygotowanym, że proces suszenia może trwać kilka dni (wiele zależy od temperatury i wilgotności powietrza).
Jak prać kurtkę puchową w pralce?
Niektórzy producenci pozwalają na maszynowe pranie i suszenie puchowej odzieży. Także w takim przypadku warto stosować detergenty przeznaczone specjalnie do puchu. Ważne jest też to, że przy praniu odzieży puchowej nie używa się płynów zmiękczających tkaniny.
Zanim jednak włożymy ubranie do bębna, dobrym pomysłem jest włączenie pralki „na pusto”. Taki cykl bez załadunku pozwala utrzymać urządzenie w dobrym stanie, a przed praniem puchu pozwoli usunąć resztki proszku do prania i płynów do płukania.
Kurtkę przed włożeniem do pralki trzeba starannie obejrzeć – wyjąć wszystko z kieszeni, pozapinać zamki i napy, rozluźnić troczki. Warto też zastosować sprawdzone triki, takie jak prać kurtkę puchową z piłeczkami – do bębna wkłada się 2–3 czyste piłeczki tenisowe, podczas prania będą zapobiegały zbijaniu się puchu.
Kurtki puchowe pierzemy w możliwie najniższej temperaturze (najlepiej w 30–40 stopniach), wybierając program do tkanin delikatnych. Warto też pamiętać o zmniejszeniu obrotów wirowania do 300 (lub wyłączenie wirowania w ogóle) – dotyczy to tylko wirowania w czasie cyklu prania, odzieży puchowej nie wolno odwirowywać na zakończenie prania. Warto natomiast włączyć dodatkowe płukanie , które pozwoli usunąć resztki środka piorącego.
Niektóre modele pralek mają specjalny cykl przystosowany do prania puchu i pierza (służy do prania kołder i poduszek, a także odzieży z puchowym wypełnieniem).
Po zakończeniu cyklu, kurtki najczęściej suszy się tak, jak po praniu ręcznym. Jednak niektórzy producenci pozwalają na suszenie mechaniczne. Wówczas najlepiej wysuszyć kurtkę od razu po praniu. Wybieramy program o możliwie niskiej temperaturze suszenia (maksymalnie 40 stopni Celsjusza). Dobry pomysłem jest znów wrzucenie do suszarki piłeczek tenisowych. Po wyjęciu kurtki z bębna, warto ją dobrze wytrzepać i rozłożyć na kilka, kilkanaście godzin na płasko, zanim trafi do szafy.
>>> Zobacz też:
- Jak uprawiać poziomki w domowych warunkach?
- Domowa apteczka – wyposażenie
- Jak odpowietrzyć kaloryfer? Przyczyny zapowietrzenia kaloryfera
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN