Świat pełen jest tajemniczych opowieści, legend, teorii spiskowych i wierzeń. Jednym z nich jest przekonanie, że nad światem panuje jedna grupa ludzi – następcy średniowiecznego zakonu iluminatów. Teorię tę napędzają popkultura oraz media, które bardzo szybko zorientowały się, że masoneria i teorie na temat iluminatów to niezwykle chwytliwe tematy. Motywy te pojawiły się chociażby w książkach Dana Browna „Anioły i Demony”, „Tajemnice loży” Gonzalo Ginera czy nieco starszym „Rękopisie znalezionym w Saragossie” Jana Potockiego.
Zobacz także: Kabała – czym się charakteryzuje? Definicja, cele i najważniejsze przekonania
Kim są iluminaci?
Iluminaci (zwani bawarskimi) to właściwie zakon założony w 1776 roku przez bawarskiego filozofa Adama Weishaupta. Stowarzyszenie głosiło poglądy oświeceniowe, sprzeciwiało się hierarchiom społecznym, wierzyło w równość i wolność wszystkich ludzi na świecie. Popierało anarchię i było zdania, że społeczeństwo nie potrzebuje władzy – zarówno politycznej, jak i kościelnej. Przez Kościół iluminaci zostali uznani za wcielenie zła, a i ich działalność sprzeczna z zasadami wiary. W 1785 roku papież Pius VI zakazał przynależności do zakonu, a władze Bawarii zapowiedziały karanie iluminatów śmiercią. Oficjalnie stowarzyszenie zostało zamknięte w 1790 roku. Jednakże wiele osób twierdzi, że przetrwało ono do dziś. Według tej teorii iluminaci mają wpływać na struktury związane z władzą, m.in. poprzez zajmowanie wysokich stanowisk. Iluminatami mają więc być wysoko postawieni, wpływowi urzędnicy i politycy, ale też artyści, celebryci i najbogatsi ludzie świata.
Powstanie teorii spiskowej na temat iluminatów
Teoria spiskowa mówiąca o tym, że iluminaci rządzą światem, powstała prawdopodobnie jeszcze w XVIII wieku. Współcześnie przekonanie zyskało na popularności za sprawą książki Dana Browna „Anioły i Demony” oraz powstałej na jej podstawie ekranizacji. Główny bohater powieści próbuje odgadnąć, czym jest rysunek wypalony na ciele zmarłego fizyka. Rozpoznaje w nim symbol nieistniejącego od wieków zakonu iluminatów. Okazuje się, że stowarzyszenie dalej istnieje, a jego członkowie prowadzą tajną walkę z Kościołem katolickim i przejmują władzę nad światem. Książkę okrzyknięto bestsellerem, a wielu czytelników uwierzyło, że wątek związany z iluminatami nie był jedynie wynikiem wyobraźni autora. Na temat stowarzyszenia oraz teorii dotyczących jego współczesnych działań powstało wiele artykułów, blogów i filmów.
Zobacz także:
Hare Kryszna. Religia czy sekta?
Iluminaci współcześnie
Najbardziej powszechna teoria spiskowa na temat iluminatów zakłada, że współczesnym światem rządzi przede wszystkim trzynaście wpływowych rodzin: Rothschild, Rockefeller, Bundy, Collins, Du Pont, Freeman, Kennedy, Li, Astor, Onassis, Reynolds, Russel i Van Duyn. Wszystkie one tworzą wpływowe osoby, zazwyczaj politycy lub przedsiębiorcy-milionerzy. Liczba rodów nie jest przypadkowa. Ma nawiązywać do wybranych przez Boga dwunastu plemion Izraela. Liczba trzynaście ma więc tu służyć jako drwina z biblijnych wierzeń. Miłośnicy teorii spiskowych zakładają, że oprócz wymienionych rodzin zakon iluminatów tworzą także znane osobistości takie jak Beyoncé , Kanye West, Madonna, David Bowie czy Justin Bieber. Według wierzeń to właśnie zakon iluminatów ma stać za tak ważnymi wydarzeniami, jak rewolucja francuska, śmierć Tupaca czy Michaela Jacksona.
Symbole iluminatów
Wszystkie symbole związane z iluminatami są uznawane przez Kościół za szatańskie. Należą do nich m.in. odwrócony krzyż, rogi i trzy szóstki. Najpopularniejszym i najczęściej kojarzonym z iluminatami symbolem jest tzw. Oko Opatrzności (charakterystyczny obraz oka wrysowanego w trójkąt równoramienny, z którego biją proste promienie), które ma symbolizować nie Boga, a fakt, że iluminaci wszystko widzą i trzymają kontrolę nad całym światem. Symbol ten widnieje w wielu miejscach historycznych i w świątyniach różnych wyznań oraz niejednokrotnie pojawia się w szeroko rozumianej popkulturze. Oko Opatrzności widnieje również na amerykańskim banknocie jednodolarowym.
Więcej:
- Uczeń wywalczył w szkole lekcje etyki. Zdjął też krzyż wiszący w klasie
- Zamawianie klątwy przez internet. Pieniądze wyrzucane w błoto?
- Sól. Rodzaje, właściwości, przesądy i obrzędy magiczne
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN