Szkolenie szczeniąt rozpoczyna się właściwie w momencie, w którym przychodzą one do nowego domu. Nie oznacza to jednak, aby od razu rozpoczynać naukę komend. Tresowanie szczeniaka zaczyna się od prostych i praktycznych elementów.
Jak szkolić szczeniaka , aby wyrósł na posłusznego i schludnego psa? Pierwszym rodzajem tresury szczeniaka (labradora, owczarka niemieckiego, kundelka – obojętnie) jest nauka reagowania na imię, przyzwyczajenie do chodzenia na smyczy oraz tresura w zakresie załatwiania potrzeb na zewnątrz. Podczas szkolenia nie można używać kar fizycznych – doskonale zastąpi je system nagród.
Zobacz też: Czapka dla psa na lato i zimę – wady i zalety >>>
Jak szkolić szczeniaka i kiedy zacząć? Trudne dobrego początki
Wiele osób, które po raz pierwszy przynoszą do domu swojego wymarzonego pupila, zastanawia się nad tym, od kiedy szkolić szczeniaka, kiedy uczyć szczeniaka komend i przysposabiać go do życia w nowej rodzinie . Tak naprawdę tresowanie szczeniaka rozpoczyna się już w tym pierwszym momencie, w którym przekracza on próg nowego domu. To wówczas przecież zaczyna się proces adaptacji do nowego środowiska, jak i towarzystwa.
Pozostaje zatem pytanie, od czego zacząć szkolenie szczeniaka ? Pierwszym elementem tresury jest budowa więzi między psem a właścicielem lub członkami rodziny. Niektóre rasy psów mają większe predyspozycje do pozostania psem rodzinnym, inne z kolei są większymi „indywidualistami” i wymagają jednego, stanowczego pana. Przykładem psów, które słyną ze swej rodzinności, może być labrador – szkolenie szczeniaka może być wówczas realizowane przez każdego członka rodziny. Nieco inaczej jednak będzie wyglądało szkolenie szczeniaka owczarka kaukaskiego lub np. dobermana – są to bowiem psy bardzo terytorialne (także w środowisku domowym) i powinny posiadać jednego pana. Tak czy inaczej, stworzenie i pogłębianie więzi jest niezbędne dla dalszej tresury psa. Jak nauczyć szczeniaka posłuszeństwa? Należy pamiętać, aby nigdy nie używać siły fizycznej – psy naturalnie nie „biją się” między sobą w innej sytuacji niż agresja.
Zobacz też:
Karma dla psa alergika – w jaki sposób karmić psa z alergią pokarmową lub skórną?
Pierwsze elementy szkolenia szczeniaka – owczarka niemieckiego, spaniela czy sympatycznego kundelka – związane są z identyfikacją imienną. Aby piesek reagował na nadane mu imię, należy zwracać się do niego w wesołym, niezbyt niskim tonie, a kiedy zareaguje i przybiegnie, warto nagrodzić go małym smakołykiem. Metoda nagradzania sprawdza się znacznie lepiej niż karanie.
Zanim rozpocznie się naukę komend, szczeniak powinien przyzwyczaić się do obroży i chodzenia na smyczy. Początki trenowania szczeniaków mogą być trudne i nie należy się tym zrażać, mając wyrozumiałość dla czworonoga, który dopiero poznaje cały świat. Dlatego też najpierw należy chodzić ze szczeniakiem na dłuższej smyczy, dopiero później skracać ją tak, by nauczyć szczeniaka chodzenia przy nodze (gdy trzyma się naszego boku, należy dać mu smakołyk). A jak wytresować szczeniaka, aby załatwiał się poza domem? W tym celu przede wszystkim należy wyprowadzać pieska bardzo często na dwór – nawet co godzinę (zwłaszcza w przypadku ras małych i miniaturowych). Za każdym razem, gdy załatwi się w domu, również należy go wyprowadzić, aby mógł łatwiej połączyć ze sobą te dwie czynności. Za załatwianie potrzeb poza domem także warto nagrodzić pieska.
Jak nauczyć szczeniaka komend?
Komendy to ten element tresury szczeniaka, który de facto nie jest konieczny, ale ma pewne plusy – oprócz możliwości pochwalenia się przed znajomymi zdolnościami psa zwiększa także więź i zaufanie między człowiekiem a zwierzęciem. Uczenie szczeniaka komend możemy przeprowadzić w następujący sposób:
Zobacz też: Podróże z psem – samolotem, pociągiem, za granicę >>>
1. Komenda „do mnie” – jedna z najważniejszych komend, których warto nauczyć szczeniaka. Należy ją wprowadzić, gdy zwierzę reaguje już na imię, aby samo imię nie kojarzyło się tylko z przebiegnięciem.
2. „Siad” – trenowanie szczeniaka, aby potrafił siadać na zawołanie, będzie oznaką jego posłuszeństwa. Jedną z metod szkolenia jest wprowadzenie gestu, np. spokojnego ruchu dłonią w kierunku psa. Gdy usiądzie, koniecznie należy dać mu nagrodę.
3. „Leżeć” – bardzo podobna komenda, jednak w celu rozróżniania przez psa obu próśb warto wypowiadać ją w minimalnie innym tonie (wciąż przyjaznym).
4. „Zostań” – jedna z najważniejszych komend, która przydaje się zarówno dla komfortu psa, jak i sąsiadów w przyszłości. Warto ją zaszczepiać w szczenięciu wraz z komendą „siad”. Gdy piesek usiądzie, należy powiedzieć stanowczo „zostań” i powoli oddalić się do innego pomieszczenia. Następnie konieczne jest nagrodzenie pupila. Ćwiczenie należy powtarzać, wydłużając czas izolacji (na początku może to być 30 sekund).
Autor: Filip Yak