Bandog – groźny czy łagodny pies? Opis rasy, wygląd oraz cena szczeniaków

Bandog
Fot. Rob_Rye / Getty Images
Wywodzący się z Anglii bandog to pies, którego przodkami byli przedstawiciele kilku ras obronnych o agresywnym usposobieniu. Zwierzęta cieszą się dużą popularnością zwłaszcza w swojej ojczyźnie, jednak coraz częściej znajdują wielbicieli także wśród polskich rodzin. Zobacz, co wyróżnia bandogi.

Pies o groźnym wyglądzie z natury jest naprawdę łagodny i zrównoważony. Chociaż czasami zdarza się, że bandog zachowuje się agresywnie, w większości przypadków nie jest to spowodowane temperamentem zwierzęcia, a sytuacją, w jakiej się znalazł. Warto mieć jednak na uwadze, że wśród jego przodków znajdowały się głównie rasy obronne, które przywiązywały się do terytorium, a w rezultacie zawsze gotowe były do walki, jeśli tylko pojawiał się ktoś obcy. Takie geny sprawiają, że bandog z pewnością nie jest psem dla każdego. Rasa ta nie jest uznawana przez Międzynarodową Federację Kynologiczną, nie istnieje więc oficjalne stanowisko dotyczące zachowań i upodobań bandogów. Większość informacji to obserwacje właścicieli zwierząt. O czym jeszcze musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na adopcję takiego psa?

Więcej:

Pies bandog – jak wyglądają przedstawiciele rasy?

Ze względu na brak oficjalnego uznania rasy przez FCI, nie można mówić o jedynym słusznym wzorcu, według którego ocenia się bandogi. Zwierzęta te są krzyżówkami kilku ras, a ich cechy fizyczne (czasami także cechy charakteru) mogą różnić się między poszczególnymi osobnikami, uznawanymi za przedstawicieli bandogów. Przodkami pierwszego bandoga byli mastiff i buldog, później pojawiły się również mieszańce, których rodzicami były bulteriery i molosy.

Wśród typowych cech wyglądu, które można zauważyć u większości psów tej rasy, wyróżnia się:

  • silną, muskularną sylwetkę,
    • duży wzrost i głowę,
      • umięśnione kończyny oraz szerokie łapy,
        • długi ogon,
          • spiczaste, opadające uszy.

            Umaszczenie psa może być różne. Spotyka się psy zarówno o jasnej sierści, jak i o bardzo ciemnej. Zazwyczaj warstwa okrywowa oraz podszerstek są gęste i krótkie.

            Ile kosztują szczeniaki rasy bandog?

            Ze względu na to, że bandog nie jest uznawany za odrębną rasę, nie istnieją oficjalne hodowle tych psów. Oczywiście nie oznacza to, że te zwierzęta nie są dostępne w Polsce. Co jakiś czas można znaleźć oferty, w których szczenięta oferuje się nawet za darmo. Zazwyczaj jednak cena za psa wynosi od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.

            Pies bandog – opis rasy, charakter zwierząt

            Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie, dlaczego w ogóle powstała ta rasa. Prawdopodobnie bandogi zostały stworzone w celu uzyskania najlepszych psów obronnych i stróżujących, o wrogim charakterze i nastawieniu. Według niektórych z krzyżówki najgroźniejszych ras powstał pies agresywny, który za wszelką cenę stara się bronić swojego terytorium. Najczęściej powtarzana jest jednak inna opinia na temat bandogów, a mianowicie, że są to zwierzęta, które nigdy nie atakują bez powodu, a ich agresja ujawnia się tylko w przypadku realnego zagrożenia. Celem ofensywnego zachowania bandogów jest wyłącznie obrona.

            Bandog z pewnością nie jest psem dla każdego. Nawet wśród wielkich wielbicieli psów ta rasa budzi czasami strach, dlatego przed adopcją zwierzaka warto dowiedzieć się, czego można się po nim spodziewać. Nie każdy właściciel jest też dla nich odpowiedni – osoba, która chce wychowywać bandoga, powinna być niezależna, uparta i mieć silny charakter. Pies z łatwością wyczuwa nawet lekkie zwątpienie i bezsilność, co z kolei może doprowadzić do nieposłuszeństwa pupila i agresywnych zachowań, nawet wobec właściciela i jego członków rodziny.

            Bandogi są tolerancyjne dla innych zwierząt, na innych domowych pupili reagują przyjaźnie i są skore do zabawy z nimi. W przypadku obcych zwierząt również nie przejawiają swojej wrogiej natury, jeśli nie wyczują zagrożenia z ich strony. Podobnie jest w przypadku nieznajomych osób. Bandog, który nie czuje się bezpiecznie lub widzi, że coś zagraża jego właścicielowi, może zaatakować obcego i poważnie pokaleczyć.

            Ze względu na dominujący charakter bandog powinien być tresowany już w wieku szczenięcym, ponieważ tylko wtedy uda się wychować go na posłusznego i łagodnego psa. Nie jest to rasa polecana osobom początkującym, które nigdy wcześniej nie posiadały zwierząt domowych. Bandog wymaga wiele uwagi i poświęcenia oraz długich godzin szkoleń, które nauczą go prawidłowego zachowania. W relacji z pupilem niezwykle ważna jest także konsekwencja w działaniu. Warto wykazać się jednak również dużą cierpliwością i spokojem, które będą idealnym uzupełnieniem dla stanowczych działań. Pies powinien ufać swojemu właścicielowi, w przeciwnym wypadku jego strach i niepewność co do człowieka może nawet doprowadzić do tragedii.

            Zobacz film: Czy warto adoptować psa? Źródło: Dzień DObry TVN

            Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

            podziel się:

            Pozostałe wiadomości