Karma dla psa alergika – w jaki sposób karmić psa z alergią pokarmową lub skórną?

Fot. archiwum prywatne
Fot. archiwum prywatne
Alergia pokarmowa u psa to równie częsta przypadłość, jak choroby skórne wywołane przez czynniki uczulające. W obu przypadkach stosowanie hipoalergicznej diety może okazać się pomocne. Podpowiadamy, w jaki sposób może objawiać się alergia u psów i jak wybrać karmę antyalergiczną.

Alergie to problem nie tylko ludzi, ale również zwierząt. W jednym i drugim przypadku walka z uczuleniem polega przede wszystkim na wyeliminowaniu alergenów. Istotny może okazać się również sposób żywienia czworonogów. Najlepiej podawać im karmę hipoalergiczną, pozbawioną najczęściej alergizujących składników.

Więcej:

Co wywołuje alergię u psów?

U psów bez względu na rasę czy wiek może wystąpić uczulenie na pewnego rodzaju alergeny. Psy tak jak ludzie mogą być alergikami. Alergia u psów najczęściej objawia się dolegliwościami dermatologicznymi i zaburzeniami ze strony układu pokarmowego. Alergenami mogą być pyłki roślin, rośliny owadopylne, wiatropylne i niektóre składniki pokarmowe. Potencjalnie jednak każda substancja może uczulać psa – leki, rośliny, metale, detergenty, kosmetyki – dlatego tak ważne jest obserwowanie zwierzęcia, które wykazuje objawy alergii. Zarówno alergia skórna, jak i pokarmowa mogą objawiać się rumieniem, krostkami ropnymi, bąblami skórnymi, nadżerkami, łysieniem, silnym świądem, który skutkuje częstym drapaniem się zwierzęcia, wylizywaniem i wygryzaniem sierści.

Alergii u psa nie można wyleczyć, aby jednak ograniczyć niepożądane reakcje ze strony organizmu zwierzęcia, należy unikać wystawiania go na alergeny. Pewnym wspomaganiem w walce z alergiami pokarmowymi i skórnymi może być również stosowanie hipoalergicznej diety, zwłaszcza w postaci specjalnej karmy dla psa alergika.

Alergia pokarmowa u psa – jaki sposób żywienia wybrać?

Niepożądaną reakcją układu immunologicznego na składnik pożywienia może być alergia pokarmowa u psa. Do uczulenia może dojść w każdym momencie, nawet na pokarm, który wcześniej był przez czworonoga dobrze tolerowany i nie wywoływał żadnych reakcji. Jedną z przyczyn alergii pokarmowej może być uszkodzenie błony przewodu pokarmowego wywołane nawracającymi infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi, a to z kolei przyczynia się do łatwiejszego wnikania alergenu do krwiobiegu. Najczęściej uczulają składniki zwierzęce w karmie, jednak nie wyklucza się alergii na składniki roślinne. Do najczęściej uczulających składników karm dla psów należą: wołowina, mleko, zboża, soja, dorsz, tuńczyk, jaja. W kilka godzin po spożyciu alergenu może dojść do świądu i zaczerwienienia skóry zwierzęcia. Do innych objawów alergii pokarmowej u psów należą: bąble na głowie lub całym ciele, rany wywołane uporczywym drapaniem, biegunka i wymioty. W przypadku wystąpienia takich objawów należy skonsultować się z weterynarzem. Konieczne będzie również wyeliminowanie wyżej wymienionych pokarmów i stopniowe przywracanie ich do diety zwierzęcia w celu wykrycia źródła alergii. W sklepach zoologicznych dostępne są również karmy hipoalergiczne dla psów alergików, pozbawione najczęściej uczulających składników. W składzie zawierają zazwyczaj jeden typ białka zwierzęcego lub białka hydrolizowanego. Ważne, aby w trakcie karmienia zwierzęcia daną karmą antyalergiczną nie podawać mu żadnych dodatkowych pokarmów.

Zobacz film: Czy warto adoptować psa? Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy warto stosować specjalną karmę dla psów z alergią skórną?

Alergię skórną u psa najczęściej wywołują drobnoustroje i czynniki fizyczne, biologiczne i chemiczne. Do najczęstszych przypadków alergii skórnej u psów należy uczulenie psa na pchły, czyli alergiczne pchle zapalenie skóry (APZS). Reakcją organizmu na białko znajdujące się w ślinie pchły może być świąd, rumień, osłabienie i uporczywe drapanie się psa, co powoduje ropiejące rany. Nieprzyjemne objawy uczulenia w przypadku APZS wywołuje już pojedyncze ugryzienie jednej pchły. Jeśli pies wykazuje objawy tego typu alergii i na jego ciele właściciel znalazł ugryzienia lub zauważył obecność pcheł, należy zastosować środki przeciwpchelne polecane przez weterynarza. Najefektywniejszą strategią unikania alergenów jest profilaktyka przeciwpchelna, która polega na regularnym stosowaniu preparatów typu spot-on, oprysków lub obroży przeciwpchelnych. Warto wiedzieć, że wspomagać leczenie APZS można również odpowiednią dietą.

Częstym przypadkiem u psów jest jednoczesne występowanie alergii skórnej i pokarmowej , dlatego wyeliminowanie alergizujących składników pokarmowych z diety zwierzęcia może być pomocne w obniżeniu progu alergicznego. W momencie ugryzienia psa przez pchłę niepożądana reakcja organizmu może przebiegać łagodniej i krócej. Z tego względu weterynarze właścicielom czworonogów zmagających się z alergiami skórnymi zalecają stosowanie specjalnych karm weterynaryjnych dla psów alergików.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!