Joga kundalini – ćwiczenia dla ciała i duszy

Joga
fot. Getty Images/Robert Deutschman;
Joga kundalini to mistyczna odmiana jogi, która łączy w sobie ćwiczenia ciała, mantry, medytacje i trening oddechowy. Ma na celu zharmonizowanie ciała z duszą i uwolnienie przepływu pozytywnej energii. Jak zacząć ją ćwiczyć jogę kundalini?

Joga kundalini to najbardziej mistyczna odmiana jogi. Przez wiele osób traktowana niemal jak religia. Ten rodzaj jogi zdecydowanie wyróżnia się na tle innych, popularnych, takich jak np. ashtangi. Praktyka kundalini łączy w sobie asany, mantry, medytację i ćwiczenia oddechowe. W założeniu jogi kundalini osoba ćwicząca powinna połączyć ciało z umysłem, by osiągnąć maksymalne skupienie i równowagę duchową. Jej zadaniem jest uwolnienie stresu, obaw, lęków i wszelkich wątpliwości, które negatywnie wpływają na nasze życie. Przez połączenie asanów, medytacji i ćwiczeń oddechowych joga uczy koncentracji, poznania swoich pragnień i uwolnienia pozytywnej energii.

Joga kundalini – co to jest?

Joga kundalini jest jedną z najstarszych odmian jogi. Tłumaczenie terminu w oryginalnym języku łączy słowo kun (ufność), kunda (spiralę) i lini, które nawiązuje do żeńskiego aspektu boga absolutu. Jej historia sięga prawdopodobnie 3500 roku p.n.e. Pierwsze wzmianki o praktykowaniu kundalini znaleziono w ruinach Mohendżo Dary i Harappy. Początkowo praktykowana była tylko przez oświeconych mistrzów w wyznaczonych do tego miejscach. Ten rodzaj jogi przybiera bardzo mistyczny, wręcz religijny charakter, dlatego ogromne znaczenie miało życiowe doświadczenie jogina, który był w stanie zrozumieć zachodzące w nim i na świecie zmiany. Kundalini przez wiele lat znana była tylko w rodzimych Indiach. Na świecie została spopularyzowana całkiem niedawno, gdyż w latach 60. XX wieku przez Yogi Bhajana. Hinduski nauczyciel jogi opracował jej lżejszą, mniej ascetyczną wersję, którą prezentował na sesjach organizowanych w Europie Zachodniej i USA. W 1969 roku założył 3HO (Healthy, Happy, Holly Organisation), organizację nakierowaną na szkolenie joginów z techniki kundalini. Bhajan bardzo szybko stał się autorytetem, zarówno dla trenerów, jak i uczniów rozpoczynających praktykę kundalini. Opracowane przez jogina metody ćwiczeń nawiązują do tradycyjnego charakteru mistyki tej odmiany jogi, jednak zostały one w znacznej części uproszczone. Joga kundalini opiera się na trzech metodach pracy:

  • Bhuta śuddhi – dotyczy wstępnych technik koncentracji i skupienia. Jej opanowanie jest niezbędne do przejścia do zaawansowanych praktyk i wewnętrznego oczyszczenia.
  • Indrija śuddhi – drugi etap polegający na uwolnieniu stresu i zajrzeniu we wnętrzne własnego umysłu.
  • Śakti śuddhi – zaawansowany etap, którego celem jest osiągnięcie najwyższego stanu oczyszczenia i doskonałości. To niemalże połączenie z bogami i poznanie magicznych mocy własnego umysłu.

Joga kundalini dla początkujących

Joga kundalini dla początkujących na pierwszych zajęciach wygląda podobnie, jak ashtanga joga. Zadaniem ćwiczących jest wsłuchać się w muzykę, wyciszyć i skupić na własnym ciele. Bardzo ważny jest płynny ruch w rytm dźwięków; poruszanie ramionami i kołysanie się całym ciałem. Ma to na celu maksymalne skoncentrowanie się na wewnętrznej energii i uwolnienie jej. Ważne, by podczas pierwszych seansów przełamać strach, wstyd i wszelkie opory uniemożliwiające całkowite rozluźnienie się i skoncentrowanie na sobie. Celem jogi kundalini jest akceptacja samego siebie i uwolnienie skrywanej pozytywnej energii. Zawiera ona asany znane z innych wersji jogi, które początkujący uczą się łączyć z medytacją i mantrą. Bardzo ważne już od pierwszych lekcji są ćwiczenia oddechowe. Joga kundalini jest zaawansowaną wersją np. jogi ashtangi, dlatego z jej treningiem poradzą sobie osoby doświadczone. Dla tych, którzy chcą rozpocząć naukę jogi zupełnie od podstaw, nie poleca się jako pierwszej wersji kundalini.

Zalety jogi kundalini

Osoby trenujące jogę kundalini wskazują na jej wiele zalet. Jej największą wartością jest nauka kontrolowania oddechu i umiejętność maksymalnego skupienia się na sobie. Silna koncentracja pozwala dosłownie zajrzeć w głąb swojego umysłu i poznać skrywane lęki czy też zmierzyć się z wewnętrznymi problemami. To joga, która oczyszcza, uwalnia nagromadzony stres i zwiększa świadomość siebie. Polecana jest osobom mierzącym się z nerwicą, depresją czy też żyjącym w ciągłym stresie. Joga kundalini sprawdzi się również dla osób, które mają problem z samoakceptacją i zrozumieniem siebie. Dzięki medytacji pomaga zrozumieć, kim się jest i poznać swoje pragnienia. Dodaje odwagi i kształtuje wyrazistą osobowość. Dużą zaletą jogi kundalini jest możliwość łączenia jej z innymi odmianami: ashtangą, yin jogą czy wersją vinyasa.

Dlaczego warto ćwiczyć jogę kundalini?

  • pomaga przeprowadzić wewnętrzną odmianę i poznać siebie,
  • stymuluje organizm do oczyszczania z nagromadzonych lęków i ze stresu,
  • uwalnia pozytywną energię,
  • dodaje siły do działania i życiowych zmian,
  • uczy harmonii i równowagi.

Trondheim, Norwegia. Akrobata Sondre Berg zyskał rzesze fanów w mediach społecznościowych, wykonując spektakularne ćwiczenia, inspirowane break dance, jogą i parkour. Norweg trenuje kalistenikę od ośmiu lat.

Zobacz także:

Oliwia Bieniuk trenuje nietypowy sport. Pójdzie w ślady taty?

Muzyka, sport i optymizm, czyli pasje Maryli Rodowicz. "Uśmiecham się i do przodu!"

Żaklina Ta Dinh - filigranowa modelka, która ćwiczy tajski boks. "To jest bardzo fajny sport"

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!